Відключення електрики, тривоги, уроки в укритті, онлайн. Як війна впливає на навчання школярів Кіровоградщини

Відключення електрики, тривоги, уроки в укритті, онлайн. Як війна впливає на навчання школярів Кіровоградщини

З початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну школи Кіровоградської області перевели на дистанційну та змішану форми навчання, уроки переривають через повітряні тривоги, під час яких учні та вчителі перебувають в укриттях. Суспільне дізнавалось, як повномасштабна війна вплинула на навчання та яка ситуація з укриттями у школах регіону.

За даними керівниці обласного департаменту освіти Ельзи Лещенко, на початку повномасштабної війни 9400 дітей виїхали за межі області. Нині 4256 з них повернулись.

Укриття у школах Кіровоградщини

З початку повномасштабного вторгнення РФ у школах почали ремонтувати укриття, їх облаштування триває, сказала Ельза Лещенко.

"Торік нових будівництв не було, а на ремонтні, капітальні роботи, модернізацію витратили 99 мільйонів 300 тисяч гривень. Ця сума містить 34 мільйони від ЮНІСЕФ, 31 мільйон державних грошей, решта – гроші територіальних громад".

За даними директорки департаменту, власні укриття має 361 школа. Це 83%. 73 школи (17%) укриттів не мають.

"70-80% з цих 73 шкіл – це школи малокомплектні, в яких навчаються мала кількість учнів – є класи, де їх восьмеро. Дійсно такий момент є, що громада гроші не буде витрачати, та безпекова ситуація цього вимагає. 2024 року 27 шкіл обов’язково зроблять собі власні укриття".

Цьогоріч область чекає державну субвенцію на ремонт укриттів, сказала Ельза Лещенко.

"На всі школи виділили 2,5 мільярда гривень. Поки ми не готові сказати, ми не знаємо, скільки грошей виділять тій чи іншій території, зокрема Кіровоградщині".

Через вторгнення РФ систему освіти перелаштували

Зі слів директорки одного з кропивницьких ліцеїв Надії Кравченко, 2022 року з майже тисячі учнів ліцею в укритті могли поміститися півтори сотні. Тоді очне навчання організували для першокласників, п’ятикласників та випускників. Решта вчилися позмінно за змішаною формою.

"Нині ми маємо сховище на 402 місця. Можна уявити, яка це різниця і наскільки це покращило ситуацію. Усього у нас навчаються 1084 дитини. Очно у нас навчається вся початкова школа, учні п’ятих класів, десятих і частково одинадцятих класів".

Збільшити кількість місць в укритті вдалося, облаштувавши додаткові підвальні приміщення, сказала директорка.

Повномасштабне російське вторгнення змусило перелаштувати систему освіти, сказала вчителька Лариса Іващенко.

"Робимо усе для того, щоб навчальний процес тривав, щоб ніхто не міг вплинути на це, щоб діти отримали знання. Це головне. І щоб вони були у безпеці під час тривоги. Спочатку було дуже важко морально пристосуватися самим, пристосуватися дітям".

У перший рік повномасштабного вторгнення місць в укритті бракувало, тоді навчальний рік закінчували дистанційно, розповіла вчителька Алла Басиста.

"Малюки, які тільки прийшли до школи, ще не вміють користуватися гаджетами, вони не можуть самостійно сидіти на онлайн-уроках, тому нам було дуже складно працювати. Складно, коли лунають повітряні тривоги, тому що ми вимушені перервати навчання і швиденько спускатися до сховищ. Там ми продовжуємо урок, наскільки це можливо в таких умовах".

Мама третьокласниці та п’ятикласника Юлія Щириця сказала, що син навчається очно в другу зміну – з 12:00 до 16:30.

426 учнів іншого кропивницького ліцею з початку 2023-2024 навчального року мають змогу вчитися в одну зміну очно, як було до повномасштабного вторгнення, адже мають укриття на 800 місць, розповіла виконувачка обов’язків директора Катерина Демешко.

"Звичайно, форма навчання залежить від тимчасового укриття, яке є в кожному навчальному закладі. В нашому навчальному закладі з цього навчального року укриття дозволяє навчатися в першу зміну в очному форматі, попереднього року ми навчалися і в змішаному форматі, і дистанційно, бо були відключення електроенергії і було складно проводити".

На початок