Збільшення ліміту продажу землі: хто може купувати та що думають з цього приводу аграрії Кіровоградщини

Збільшення ліміту продажу землі: хто може купувати та що думають з цього приводу аграрії Кіровоградщини

Ексклюзивно

З наступного року в Україні планують збільшити обсяги продажу сільськогосподарської землі. Одна людина зможе купити до десяти тисяч гектарів. Нині ліміт – 100 гектарів. Аграрії Кіровоградщини вважають, у торгах не зможуть взяти участь фермери, які нині та війні. Також у сільгоспвиробників збитки через війну, що теж унеможливлює їх участь в купівлі землі через брак грошей. Тож збільшувати ліміти під час війни не можна.

Продаж землі регулюється законом "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення".

Збільшення норми продажу землі – це другий етап земельної реформи. У липні 2021 року набув чинності закон, який скасував дію мораторію на продаж землі.

За цей період по Кіровоградській області уклали понад 11 тисяч угод продажу сільськогосподарської землі, це 38 тисяч гектарів, говорить керівниця облдепартаменту агропромислового розвитку Валерія Фурманова. Середня вартість земельної ділянки 33 тисячі гривень за гектар.

В аграріїв вільних фінансів немає, говорить Валерія Фурманова. Кіровоградська область посідає перше місце з використання пільгових кредитів для аграріїв.

Ще одне нововведення – згідно з законом, до 1 січня 2024 купувати землі сільгосппризначення могли тільки фізичні особи – українці. З наступного року зможуть і юридичні особи з українським громадянством.

Чому аграрії Кіровоградщини проти збільшення ліміту продажу землі

Збільшення обсягу продажу землі не принесе користі малим та середнім агровиробникам. Вони не мають грошей на купівлю земель, вважає Віталій Кубота. Він – агроном агрокомпанії з Кропивницького району, що має в обробітку 1700 гектарів землі.

“Людина, у якої є гроші, зможе викупити всю землю. Замість тих десяти тисяч гектарів в одні руки, нею могли б користуватися, наприклад, п'ять господарств. Тобто кожна людина могла б реалізувати свій потенціал".

Вважає, ліміт у 100 гектарів має зберегтись до кінця війни. Нині аграрії переживають не найкращі часи, реалізувати вирощене складно. Говорить, єдина користь від збільшення обсягу продажу землі – створення робочих місць.

"Але тоді у нас виникне дуже велике розшарування – буде багатий і бідний класи. А середній почне просто карколомно вимирати. І ми вийдемо рабами на своїй землі".

Не підтримує збільшення ліміту продажу землі й аграрій з Кіровоградщини Юрій Крутько, який другий рік захищає Україну у Донецькій області.

"Це виглядає дискримінаційно по відношенню до тих аграріїв, які захищають нашу землю, тому що вони не в змозі брати будь-яку участь у бізнесових процесах своїх підприємств. Аджен право керувати ними передали дружинам, донькам або синам. Крім того, аграрії, які нині допомагають нашій армії, постануть перед вибором: або підтримувати ЗСУ, або купувати землю".

Що просять у петиції до президента

Заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук пропонує відтермінувати збільшення ліміту продажу землі до завершення війни

“Фактично реформа має продовжуватись, але не треба збільшувати ліміти. Тобто ми пропонуємо на час дії воєнного стану і на кілька років після війни залишити норму 100 гектарів в одні руки для юридичних і фізичних осіб. Ми повинні розуміти, що у нас ще є й тимчасово окуповані та звільнені території, там у людей все знищили та пограбували. У них заміновані всі поля і сьогодні люди навіть не можуть взяти кредити для своєї господарської діяльності, тому що це ризикована територія. Тому як бути з цими аграріями, вони ж теж українці і хочуть бути дотичними до цього процесу”.

Денис Марчук сказав, що аграрії середнього та малого бізнесу зареєстрували петицію на сайті президента. Просять до кінця війни та ще на два роки після перемоги ліміт 100 гектарів для однієї людини. За 25 днів вона набрала 25 934 голоси з необхідних для її розгляду президентом 25 тисяч.

На початок