"Винні за електрику 16 тисяч. Таких на Кіровоградщині багато": керівник енергопостачальної компанії про боржників

"Винні за електрику 16 тисяч. Таких на Кіровоградщині багато": керівник енергопостачальної компанії про боржників

"Винні за електрику 16 тисяч. Таких на Кіровоградщині багато": керівник енергопостачальної компанії про боржників
. Фото: Суспільне Кропивницький

Жителі Кіровоградщини заборгували за електроенергію 114 мільйонів 100 тисяч гривень. Це дані від директора обласної енергопостачальної компанії Олега Валентого. Каже, оскільки під час війни відключати послугу боржникам не можна, щоб отримати заборговане, проводять з ними роз’яснювальні бесіди. Якщо не діє, подають до суду.

Родина з села Аджамка Кропивницького району вина за електроенергію 16 тисяч гривень. Працівники обласної енергопостачальної компанії пропонують людям варіант, як розрахуватись з боргом – укласти графік погашення заборгованості, щоб гасити борг частинами та не передавати справу до суду, розповів керівник департаменту енергопостачальної компанії Василь Недоступ.

У будинку мають електроопалення, щомісяця споживають до трьох тисяч кіловатів, розповідає господиня Ольга Півчук.

"В мене невроз від цього обленерго, чесно, почався. Я думаю, як виплатить. Як і де заробити? Ми самі будівельники, але хто зараз хоче робити ремонти? Ну рідко трапляється щось. Як війна почалась, мати померла, потім чоловіка мати померла. Я поїхала за кордон з дітьми, якось так і не вийшло".

Борг за електроенергію утворився, бо під час війни не мають постійного доходу, додає господар будинку Валерій Півчук. Гасити борг намагаються.

"Якби ми взагалі не платили! От є можливість – у нас робота пов’язана з будівництвом, мертвий сезон. В мене є гроші – я плачу, а якщо в мене немає грошей? От я не заробив їх. Мені ж їх ніхто не дає. Субсидій теж, тому що офіційно влаштуватись зараз важко".

Валерій розповів, мав газове опалення. "Держава обіцяла пільги тому, хто не буде підключатися під газ, робити електроопалення. У нас все законно. Ми оформили проєкт, викинув 30 тисяч, з цими підводками і лічильниками, і потім це все різко змінилось. В мене газ є, ми можемо переробити, але ж знову гроші потрібно".

Працівник компанії Василь Недоступ підтверджує: до вторгнення родина платила вчасно.

"Починаючи з березня 2022 року оплат не було до кінця року і відновились оплати після того, як ми почали з ними працювати – і телефонні дзвінки, і повідомлення, і претензію надіслали".

Василь Недоступ прогнозує, що з початком опалювального сезону боржників побільшає.

"Таких споживачів як Ольга і Валерій – їх дуже багато, і зокрема у Кропивницькому. Ми очікуємо, можна сказати з трепетом, початку опалюваного сезону. Тому що дуже багато квартир переобладнано на електроопалення".

З 1 червня підвищилась ціна на електроенергію для населення, і єдиним методом економії є зменшення її споживання. Це допомагають робити двотарифні лічильники — з 23:00 до 7:00 ціна зменшується на 50 %.

Ціна кіловата спожитої електроенергії для населення нині вартує 2 гривні 64 копійки. До цього була 1 гривня 68 копійок.

Борг впливає на діяльність компанії, говорить Олег Валентий.

"Середня ціна, за яку ми купуємо кіловат – 7 гривень 32 копійки. Населення отримує по 2 гривні 64 копійки. Різниця відчутна? Так от ось цю різницю між 2.64 і 7.32 має компенсувати держава за те, що ми продали електроенергію побутовому споживачу".

За отримані гроші компанія купує електроенергію, платить оператору системи розподілу за те, що кожен кіловат пройшов мережами та оператору системи передачі.

"Таким чином, поки кіловат дійде від генерації до клієнта, нараховується сума. Тому кожна копійка, сплачена побутовим споживачем, реально важлива для енергетики", – каже Олег Валентай.

Подружжю Півчуків запропонували підписати угоду на оплату боргу протягом пів року — по дві з половиною тисячі щомісяця. Вони погодились.

Споживачами Кіровоградської енергопостачальної компанії є 434 тисячі родин в області.

На початок