У Кіровоградській області завершили збирати врожай гречки. Її вирощують 40 господарств регіону, їх кількість з року в рік не змінюється. Цьогоріч посівні площі збільшили на 600 гектарів, якщо порівнювати з минулим роком. Суспільне дізнавалось, як врожай вплине на ціну гречки й наскільки рентабельна закупівельна вартість для переробників.
Керівниця обласного департаменту агропромислового розвитку Валерія Фурманова розповіла Суспільному, що протягом п’яти років до 2023-го, гречку на Кіровоградщині сіяли на площі до двох тисяч гектарів, цьогоріч посівні площі збільшили до 2,6 тисяч гектарів.
"Валове виробництво гречки становить 3,6 тисяч тонн. Цьогорічна врожайність 13,8 центнерів з гектара, торік було 12,5. Такому показнику сприяло те, що гречку сіяли у вологу землю".
За інформацією Валерії Фурманової, в Україні немає державних програм підтримки господарств, які вирощують гречку. На рівні області, сказала, формують програму стимулювання розвитку агропромислового комплексу, в якій субсидування посівів нішових культур – зокрема коріандру, льону й гречки.
"Вона (гречка – ред.) зараз є економічно вигіднішою. Розуміємо, що вона не експортно орієнтованою культурою, вона залишається всередині країни для споживання нашим населенням".
Рекордні посівні площі та низька закупівельна вартість гречки
За даними першого заступника міністра Мінагрополітики Тараса Висоцького, цьогоріч Україна має найбільшу площу посіву гречки за всі роки незалежності. Вона збільшилася на 30%.
Головний фактор, який вплинув на низьку закупівельну вартість гречки – це її імпорт, вважає голова Міжнародної асоціації виробників та переробників гречки Микола Малієнко.
"На український ринок через країни Балтії почала надходити крупа гречана, яку казахи переробляють з російського зерна гречки. Це призвело до різкого падіння ціни. Очевидно, коли український переробник побачив, що на ринку з’явилася вкрай дешева крупа, йому нічого не залишалося, як знизити ціни на зерно гречки".
Зі слів Миколи Малієнка, низька закупівельна ціна несе збитки аграріям.
"Мені пропонували продати гречку по 8600 гривень (за тонну – ред.). Це навіть не низька ціна, це ніяка ціна. Затрати вона не перекриває, це 5-7 тисяч збитку на кожній тонні".
Голова Міжнародної асоціації виробників та переробників гречки сказав, що уряд має контролювати походження гречаної крупи, яка імпортується на український ринок. Вважає, що вирощеної гречки українцям вистачить і для стабільної ціни на рівні 30 гривень за кілограм.
Гречку не продають, чекають кращої ціни
Господарство з Кропивницького району 15 років вирощує гречку. Цьогорічні посівні площі – 116 гектарів. Це більш ніж уп’ятеро більше ніж торік, розповіла агрономка Ольга Жовтенко.
"На складі майже 100 тонн лежить готової. Середня наша врожайність – десь 10 центнерів з гектара".
Зі слів агрономки, гречку не продають, чекають кращої ціни.
"Торік до збирання ціна на гречку товарну була 32 тисячі гривень за тонну. На момент збирання – 22 тисячі. А цього року на момент збирання за гречку давали 9-10 тисяч гривень за тонну. При врожайності одна тонна з гектара це збиток для організації".
Зібране, сказала, мають можливість переробляти.
"Частину переробимо на крупу. Можливо так продамо, буде якась вигідніша пропозиція".
Агрономка вважає, що закупівельні ціни на гречку знижені штучно.
Вартість гречки у супермаркетах Кропивницького
Вартість фасованої гречки у супермаркетах Кропивницького – від 29 гривень 99 копійок за 700 грамів до 32 гривень 90 копійок за кілограм. Кропивничанка Лідія Абрамчук згадує, що торік вона була дорожча.
В одному з магазинів ціна гречки, яку продають на вагу – 28 гривень 99 копійок за кілограм, показала керуюча магазином Ольга Котович. З її слів, якщо порівнювати з 2022 роком, ціна на гречку нижча маже учетверо.
"Зараз люди не роблять ажіотажні необдумані покупки, тому що на гречку стабільна ціна. Наші постачальники гречки – з Кіровоградської, Хмельницької та Чернівецької областей".