На Кіровоградщині обговорять перейменування селища Новгородка й села Перше Травня. Як можна приєднатися

На Кіровоградщині обговорять перейменування селища Новгородка й села Перше Травня. Як можна приєднатися

На Кіровоградщині обговорять перейменування селища Новгородка й села Перше Травня. Як можна приєднатися
Табличка біля селища Новгородка. Фото: Facebook/Юрій Лета

У Новгородківській громаді Кропивницького району Кіровоградської області розпочинають громадські обговорення щодо перейменування двох населених пунктів. Селище Новгородка й село Перше Травня підпадають під дію Закону України "Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії".

За інформацією голови громади Олександра Сириці, упродовж двох місяців у громаді збиратимуть пропозиції людей щодо перейменування. Потім влаштують громадські слухання.

Список населених пунктів, назви яких варто змінити, готував Інститут національної пам’яті.

В Інституті говорять, що Новгородка підлягає перейменуванню, бо її "названо на честь Новгородського полку російської імператорської армії, який тут розміщувався".

Село Перше Травня має змінити назву через те, що "вшанування" 1 травня як Міжнародного дня солідарності трудящих — це після встановлення радянської влади яскравий приклад масової радянської ідеологічної топонімічної номінації, спрямованої на глорифікацію пролетаріату як гегемона класової боротьби, рушійної сили Жовтневого перевороту 1917 року та майбутньої "світової революції".

Нині в громаді розглядають кілька варіантів перейменування Новгородки, розповів Суспільному Олександр Сириця. Один з них — Куцівка. Це історична назва селища. Його в середині 18 століття заснував козак, полковник Бугогардівської паланки Панас Куций.

"Те коло людей, з яким я спілкуюся, вважають, що потрібно повернути історичну назву селища — Куцівку. У нас ще є неподалік село Куцівка. Люди кажуть, що могли б бути такі назви селища, як Стара Куцівка, Нова Куцівка чи Перша Куцівка. Також є пропозиції прив’язати назву до річок Кам'янки чи Інгулу. Щоб було Кам'янське чи Інгульське. А як думають загалом у громаді, ми подивимося. У нас буде два місяці обговорень. Щодо села Перше Травня, то воно, мабуть, стане Травневим", — сказав Олександр Сириця.

Голова громади вважає, що у випадку Новгородки не варто відстоювати нинішню назву селища.

"Новгородський полк порубав наших селян-бунтарів під час повстання. Наша Новгородка названа на честь цього полку, і про цей історичний факт написано скрізь. Те, що вони (російська армія — ред.) тоді робили, те й зараз роблять з нашими людьми. Тому немає сенсу захищати й підтримувати нинішню назву. Це й моя особиста думка, і багатьох людей. Треба відновити історичну справедливість й повернути назву на честь козака Куцого".

Долучитися до обговорення можуть усі охочі жителі громади.

Можна звертатися до 24 грудня 2023 трьома способами: онлайн, у письмовій чи усній формі.

  • В електронному вигляді заяви пропонують надсилати на електронну адресу: [email protected].
  • У письмовому вигляді — на поштову адресу Новгородківської селищної ради: 28200, вул. Криворізька, 11, смт Новгородка, Кропивницький район, Кіровоградська область.
  • В усній формі заяви приймають у відділі ЖКГ та архітектури на вулиці Центральна, 1 у Новгородці. Приходити можна з понеділка до четверга з 8:00 до 17:00 години й у п’ятницю з 8:00 до 16:00 години. Обідня перерва — з 12:00 до 12:45.

У заяві про надання пропозицій чи зауважень варто вказати прізвище, ім’я, по батькові, адресу й номер телефону, для юридичних осіб — найменування й контактні дані.

Анонімні пропозиції не розглядають.

Результати громадського обговорення оприлюднять на офіційному сайті Новгородківської селищної територіальної громади.

Усього на території Кіровоградської області є 11 населених пунктів, які за визначенням Інституту національної пам'яті містять російську імперську символіку. Окрім Новгородки й села Перше Травня, це селище Першотравневе в Долинській громаді, село Першотравенка в Компаніївській, селище Єлізаветградка в Олександрівській, село Первомайське в Маловисківській, село Первомайськ у Злинській, селище Балахівка в Петрівській громаді, місто Олександрія й селище Олександрійське в Олександрійській громаді, село Першотравневе в Попельнастівській громаді.

На початок