Зобразили Покрову, воїнів й діячів історії. У селі Тишківка на Кіровоградщині відкрили комплекс релігійних споруд

Зобразили Покрову, воїнів й діячів історії. У селі Тишківка на Кіровоградщині відкрили комплекс релігійних споруд

Зобразили Покрову, воїнів й діячів історії. У селі Тишківка на Кіровоградщині відкрили комплекс релігійних споруд
Пам'ятний знак на честь Покрови Пресвятої Богородиці . Facebook/Ігор Забажан

У селі Тишківка Новомиргородської громади Кіровоградської області відкрили комплекс релігійних споруд на честь Покрови Пресвятої Богородиці. Це каплиця, дзвін і пам’ятний знак. Окрім покровительки козацтва, на пам'ятникові можна побачити образи сучасних воїнів й історичних діячів.

Про це розповів архітектор і скульптор проєкту Петро Антип. За його словами, ідея такого комплексу належить місцевому підприємцеві. Він же й оплатив проєкт.

"З цим підприємцем-меценатом я познайомився через міського голову Ігоря Забажана. Я займаюся архітектурою й скульптурою, але вперше довелося працювати над капличкою, тому мені було й цікаво, й трохи важко. Ми розпочали близько двох років тому. Активна фаза війни поламала плани. Але, на щастя, все відкрили".

У Тишківці відкрили каплицю на честь Покрови Пресвятої Богородиці. Ліворуч видно дзвіницю
У Тишківці відкрили каплицю на честь Покрови Пресвятої Богородиці. Ліворуч видно дзвіницю. Фото: Facebook/Ігор Забажан

Дзвін і каплиця
Дзвін і каплиця. Фото: Facebook/Ігор Забажан

Петро Антип розробляв композицію і був керівником усіх робіт. Також він займався безпосередньо архітектурою. Зі скульптурою, вітражами й розписами всередині каплиці допомагав авторський колектив з Києва й Харкова.

"Це щось середнє між капличкою й церквою, — розповів художник. — Вона висока, у стилі козацького бароко. Щодо пам'ятника, то зображення Покрови викликало суперечки, бо ніхто не робив Покрову з крилами. Але я знайшов ікону, по-моєму, 18 століття, і там Покрова теж має крила. Також на пам'ятнику зображені діячі України, починаючи від Богдана Хмельницького. Є і Шевченко, і Леся Українка, і сучасні воїни. Яких діячів зобразити, це було побажання мецената. І люди, коли підходили, впізнавали й говорили, хто є хто. Надписи внизу так само давав замовник, а ми вже їх компонували".

На пам'ятному знакові зобразили Богдана Хмельницького, Григорія Сковороду, Тараса Шевченка, Лесю Українку, Михайла Грушевського
На пам'ятному знакові зобразили Богдана Хмельницького, Григорія Сковороду, Тараса Шевченка, Лесю Українку, Михайла Грушевського. Фото: Facebook/Ігор Забажан

Відкриття пам'ятного знаку на честь Покрови Пресвятої Богородиці
Відкриття пам'ятного знаку на честь Покрови Пресвятої Богородиці. Фото: Facebook/Ігор Забажан

Жителі Тишківки під час відкриття комплексу релігійних споруд
Жителі Тишківки під час відкриття комплексу релігійних споруд. Фото: Facebook/Ігор Забажан

Парафіяни у Тишківці
Парафіяни у Тишківці. Фото: Facebook/Ігор Забажан

Скульптори біля пам'ятного знаку
Скульптори біля пам'ятного знаку. Фото: Петро Антип

Капличка й дзвіниця кам’яні. Пам’ятний знак з бетону й граніту. За словами Петра Антипа, на каплиці ще буде ліпнина. Її мають доробити.

Відкриття комплексу відбулося 1 жовтня. Його освятив архієпископ Кропивницький і Голованівський Марк. Скульптор цього дня не зміг приїхати. Нині він за кордоном.

"Щомісяця я працюю 20 днів в Україні й 10 у Німеччині. Тут я малюю, читаю лекції й просуваю українське мистецтво. Але тут це дуже важко робити, бо росіяни щільно все зайняли. Зараз же йде війна цивілізацій і культур. А нація проявляється якраз через культуру. Вони забирають наших митців, художників, письменників, знищують нашу ідентичність. Тому наше завдання зараз — просувати в Німеччині і Європі українських митців".

Розписи в каплиці в селі Тишківка
Розписи в каплиці в селі Тишківка. Фото: Facebook/Ігор Забажан

Архієпископ Кропивницький і Голованівський Марк
Архієпископ Кропивницький і Голованівський Марк. Фото: Facebook/Ігор Забажан

Архієпископ Марк і собор священників
Архієпископ Марк і собор священників. Фото: Facebook/Ігор Забажан

Сам Петро Антип — з Донбасу. Нині його компанія базується в Києві. З Кіровоградщиною його пов’язує ще один проєкт — поки ще не завершений. На замовлення цього ж підприємця-мецената художник і його колектив роблять пам’ятник архангелові Михаїлу в сусідньому селі Йосипівка.

Архангел Михайло (Михаїл)це небесний оборонець України й української армії. У часи України-Русі й Української держави Богдана Хмельницького образ архангела Михаїла зображали на військових хоругвах. Він також вважається патроном Києва. На честь нього назвали Михайлівський золотоверхий собор у Києві. Архангела Михаїла часто зображують з мечем у руках.

Пам'ятний знак архангелові Михаїлу і колектив скульпторів
Пам'ятний знак архангелові Михаїлу і колектив скульпторів. Фото: Петро Антип

Скульптура, яку зробили для Йосипівки, пережила російську окупацію частини Київщини в лютому-березні 2022 року й потрапляла під обстріли. За словами Петра Антипа, етапи виготовлення цього пам’ятника якимось чином збіглися з успіхами української армії у війні з Росією.

"Архангела Михаїла ми робили неподалік від селища Іванків під Києвом, — розповів художник. — Коли туди зайшли росіяни, він залишився там і став розсихатися. Глину потрібно було поливати водою. А ми цього не могли робити, бо виїхали звідти. Поки архангел Михаїл був в окупації, наші вигнали російську армію з-під Києва. Коли ми його витягнули звідти й почали збирати докупи (бо він розпався на 70 шматків), наші їм дали під Харковом. Як тільки ми почали скульптуру відливати на ливарці (вона алюмінієва), наші їм вломили під Херсоном. Тепер здається, як тільки ми його поставимо й відкриємо, наші прорвуть фронт. І хлопці, які мені допомагали й робили архангела Михаїла, вірять у це. Така от дуже дивна історія".

Петро Антип сказав, що приїде в Йосипівку на офіційне відкриття цього пам'ятного знаку. Подію планують на листопад — у дні, коли в Україні вшановують Архангела Михаїла.

На початок