"Це чарівна річ". На Кіровоградщині "Баба Єлька" зробить репліку старовинної юпки зі шкільного музею

"Це чарівна річ". На Кіровоградщині "Баба Єлька" зробить репліку старовинної юпки зі шкільного музею

"Це чарівна річ". На Кіровоградщині "Баба Єлька" зробить репліку старовинної юпки зі шкільного музею
Світлана Листюк показує юпку із села Головківка. Фото: Світлана Листюк

У кропивницькій етнолабораторії "Баба Єлька" зроблять реплікуРепліка — авторське повторення виробу. Від оригіналу може відрізнятися деталями старовинної юпки, яку знайшли під час етнографічних експедицій. Її зберігають у шкільному музеї — українській світлиці села Головківка Олександрійської громади Кіровоградської області.

Про це розповіла завідувачка етнолабораторії Світлана Листюк в етері Українського Радіо Кропивницького.

За її словами, юпка — це старовинний жіночий верхній одяг. На неї учасники проєкту натрапили, коли директор гімназії Анатолій Куруп показував шкільний музей. Ця річ вразила учасниць проєкту якістю пошиття. Такі юпки носили заможні люди. Також несподівано було почути, як у селі її називають.

"Побачена у Головківці юпка має багате оксамитове оздоблення, гарно декоровані рукави, і типову прямокутну форму горловини — каре. Коли ми кинулися до неї з питаннями, Анатолій Дмитрович пояснив, що у їхніх краях такий вид одягу називають "китайка". На Кіровоградщині ми почули цей термін уперше".
Старовинна юпка-китайка зберігається в шкільному музеї села Головківка
Старовинна юпка-китайка зберігається в шкільному музеї села Головківка. Фото: Світлана Листюк

Зі слів Світлани Листюк, на одяг могли перенести назву матеріалу. "Китайкою" у 16-19 століттях називали тафту і її види. Це була дорога й вишукана тканина. З неї шили верхній весняно-осінній чоловічий і жіночий одяг, а також зимові чоловічі штани.

"При цьому назва "китайка" часто переходила на ті речі, які шили з цієї тканини. Китайкою звали хустину, якою традиційно накривали обличчя загиблих козаків, про що ми дізнаємося з літературних творів. Китайками називали і юпки, і куртиниКурта (куртина, куртка) — старовинний верхній чоловічий і жіночий одяг, короткий, приталений, з вузьким стоячим коміром, пошиті з цієї тканини. Це підкреслювало їхню цінність".

Світлана Листюк сказала, що з головківської юпки-китайки зроблять мірки й і відтворять її в нових речах.

"Ми привезли чарівну річ. Нам не дали одяг для колекції, тому що він зберігається в музеї школи. Але нам довірили його для того, аби ми перешили, зробили сучасну репліку. Думаю, що вона стане окрасою нашої колекції реплік автентичного одягу".

Нагадаємо, що "Баба Єлька" за визначенням Державного агентства розвитку туризму України ввійшла до восьми туристичних магнітів Кіровоградщини.

На початок