"Розстріляли, бо рахував техніку ворога". 
Шукають миколаївця, що попередив про рух російських військ на Кіровоградщину

"Розстріляли, бо рахував техніку ворога". Шукають миколаївця, що попередив про рух російських військ на Кіровоградщину

Марафон
"Розстріляли, бо рахував техніку ворога". 
Шукають миколаївця, що попередив про рух російських військ на Кіровоградщину
. На фото військовий Олександр та БТР з розбитої російської колони, що рухалась на Кіровоградщину. Колаж: Суспільне Кропивницький

"Розстріляли за те, що рахував техніку російської армії, яка йшла на Кропивницький". Так говорить про загиблого жителя Миколаївської області, який попередив про рух російської колони на Кіровоградщину, військовий Олександр. Прізвище попросив не називати з міркувань безпеки. Каже, в перші дні повномасштабного вторгнення Росії, завдяки отриманій інформації, на межі Кіровоградської і Миколаївської областей, знищили російську колону. Тепер шукають дані цієї людини. Суспільне Кропивницький підготувало серію матеріалів до Дня Незалежності України. П'ята історія про миколаївця, який попередив про рух російських військ на Кропивницький.

На межі Кіровоградської і Миколаївської областей на початку повномасштабного вторгнення, 25 лютого 2022 року військовий Олександр помітив два російських танки. Вони прямували на Кропивницький з Баштанського напрямку. Це було за 800 метрів від території Миколаївської області.

"Перший російський десант висадився за 600-700 метрів від нашого блокпоста. Порахувати їх було неможливо. Вони розійшлися та робили свою розвідку. Приблизно було 30-40 солдатів".

Олександр згадує, 25 лютого отримували інформацію про різну кількість техніки російських військових: "По даним було майже 800 одиниць бойової російської техніки, але вона рухалась не однією колоною. Наприклад, з Баштанки вони везли пальне, боєприпаси, БТРи і разом з ними їхали танки".

Машина з колони російської техніки, що рухалась на Кіровоградщину, 26 лютого 2022 року.
Машина з колони російської техніки, що рухалась на Кіровоградщину, 26 лютого 2022 року. Фото: військового Олександра

Про рух російської армії до Кіровоградської області дізнавались від своїх зв’язкових: "У нас сформувалась розвідка з цивільних людей. Де, хто міг по закинутих селах передавали дані щодо напрямку колон ворога. Одна людина, яка працювала для Кропивницького, загинула на території Миколаївської області. Цей чоловік рахував російську техніку, яка рухалась по селу. Коли він повернувся додому, то його застрелили прямо у дворі. На жаль, я не знаю його прізвища, всі зв’язки втрачені".

"Розстріляли, бо рахував техніку ворога". 
Шукають миколаївця, що попередив про рух російських військ на Кіровоградщину
Трофейна техніка, яку захопили ЗСУ. Фото: військового Олександра

Отримані дані про російські війська передали керівництву області: "За вісім кілометрів від кордону з Кіровоградщиною наша авіація завдала удару по російській військовій колоні. Знищили багато техніки, машини з боєкомплектами, БТРи, але не всі 800 одиниць, бо вона була розділена на колони, бо 70-90 боємашин. Наприклад, 70 одиниць їхали з Новобузького напрямку, 90 з миколаївського напрямку, вони були розгруповані по трасі. Разом з технікою росіяни намагались заховатись від наших байрактарів та гелікоптерів у посадці, але їм це не вдалося, і 26 лютого відбувся перший бій. За вісім кілометрів від кордону з Кіровоградщиною ворог отримав перші втрати від ЗСУ. Один підбитий БРТ відреставрували та відправили на фронт нашим бійцям".

Один з російських трофейних бронетранспортерів тоді привезли у Кропивницький:

"Неможливо передати словами свої емоції. Це був знак, що кожна одиниця техніки ворога буде нашою, що ми їх обов’язково переможемо. Це був перший трофейний знак для нашого міста і нашої області", – говорить ексголова Кіровоградської обладміністрації Марія Чорна.

Трофейний російський бронетранспортер, який розмістили на площі Героїв Майдану у Кропивницькому.
Трофейний російський бронетранспортер, який розмістили на площі Героїв Майдану у Кропивницькому, березень 2022 року. Фото: Марії Чорної

З її слів, нині шукають дані про чоловіка, який попередив про рух російської колони на Кіровоградщину.

"Це не територія нашої області і нам непросто знайти цю людину, тому що тоді не називали ні прізвища, ні місце проживання. Тоді у всіх були позивні. Але ми обов’язково знайдемо цього чоловіка та вшануємо його на могилі. Будемо допомагати його родині, аби пам'ять про нього не вмерла".

За словами військового Олександра, більше про ті події зможе розповісти після перемоги.

На початок