"Він для мене – найдорожчий", – так про синьо-жовтий прапор, який зберігає протягом 33 років, говорить 75-річний кропивничанин Віктор Тріщенко. З ним 1990 року він їздив на всеукраїнське віче на Софіївську площу в Київ, вимагати проголошення Незалежності України. Суспільне Кропивницький підготувало серію матеріалів до Дня Незалежності України. Четверта історія – від Віктора Тріщенка до Дня Державного прапора.
На Софіївські площі 1990 року, згадує кропивничанин, вимагали від Верховної Ради піти шляхом країн Балтії: "Під таким нашим тиском 16 липня проголосили Акт про суверенітет. Визнали, що Україна має право на існування. Це був крок до незалежності. Цей прапор на тому віче освятив Патріарх Київський і всієї України Мстислав. Це гордість для нас".
З цим прапором чоловік вийшов на першотравневу демонстрацію 1991 року: "У Кропивницькому (тоді Кіровоград) ми йшли з жовто-блакитними прапорами, окремою колоною. І колона була немаленька – нас було десь до 200 людей. Йшли та скандували"Україні – волю!" й різні гасла антикомуністичні. Тоді це було небезпечно. Нам перегородили дорогу, не пустили із загальною колоною. Вже як всі пройшли, ми окремо вклинились".
Нині цей прапор кропивничанин зберігає вдома: "Бережу, нікуди його не беру. У мене прапорів тепер вистачає – і червоно чорний, і жовто-блакитний великий. Беру їх на заходи. На Майданах були з тими прапорами".
"Люди, які хотіли України" — так Віктор Тріщенко називає таких, як він: "Хотіли бути українцями, щоб їх не русифікували, щоб мати свою мову, державу, щоб нас поважали у світі. Хтось каже – от, мовляв, що ви там з прапорами побігали. А в ті часи це теж було небезпечно – можна було отримати до десяти років в’язниці або й згинути".
Перемога в російсько-українській війні залежить від українців, каже чоловік: "20% – це щирі українці, 80 – ще себе шукають. І від цього буде залежати – чи переможемо ми. Є ті, хто не розуміє, що таке прапор. Але бачу, багато людей прозріли та вже не говорять (про росіян – ред.), що то брат, кажуть, що то – ворог. Відсоток щирих українців збільшується".
Освячений Патріархом прапор Віктор Тріщенко називає частиною свого життя: "Бо він один. Перший. Не має, мабуть, в області більше ні в кого такого прапора".
Зі слів кропивничанина, прапор та його історію планує передати до музею.