На агропродовольчих ринках усіх 49 громад Кіровоградської області щодня перевіряють радіаційний фон у фруктах та овочах. Про це розповіла речниця Держпродспоживслужби в регіоні Наталія Шевченко. Суспільне дізнавалось про результати досліджень.
Радіологічні дослідження продуктів нині проводять щодня через підвищений ризик виникнення радіаційних аварій або терактів внаслідок повномасштабного вторгнення РФ в Україну, зокрема в Запорізькій області, сказала Наталія Шевченко: "Здійснюється щоденний моніторинг за гамма-випромінюванням повітря на території ринку, також безпосередньо за радіаційним фоном харчової продукції, яка реалізовується".
Речниця Держпродспоживслужби пояснила, що одноразове отримання великої дози радіації спричиняє розвиток гострої променевої хвороби, від якої людина може померти: "Якщо ж це поступове споживання продукції або вплив інших факторів з невеликим, але постійним радіаційним навантаженням на людину, то це провокує різноманітні мутації клітин людського організму, призводить до різних онкологічних хвороб, проблем репродуктивної системи, інших хвороб".
За словами Наталії Шевченко, 2023 року перевищення допустимих норм радіації в продуктах на Кіровоградщині не фіксували. Якщо зафіксують, продукцію знімуть з продажу й утилізують.
Кропивницький ринок "Центральний"
Олександра Власенко продає овочі та фрукти з Кіровоградщини, Умані, Миколаєва. Частина фруктів – імпортні: "Персики деякі – з Іспанії, сливи імпортні й наші, грецький абрикос. Малина і картопля – місцеві".
Дві працівниці санітарної лабораторії прийшли взяти на дослідження малину і картоплю. За словами працівниця лабораторії санітарних експертиз Світлани Довгої, досліджують продукцію, привезену на ринок в цей день.
У лабораторії малину і картоплю досліджуватимуть на наявність радіації – розповіла лікарка лабораторії Держпродспоживслужби Ніна Шинкаренко. Для цього використовуватимуть спеціальний прилад – гамма-радіометр 1994 року виробництва. Зі слів лікарки, мають сертифікати на всі прилади в лабораторії: "Він вимірює ті радіаційні частини, які мають продукти розпаду понад 30 років. Зараз вимірюємо на цезій -137Один з головних компонентів радіоактивного забруднення біосфери.: висипаємо в контейнер малину – до 500 грамів, вставляємо в прилад, обов’язково закривши кришкою, встановлюємо прилад на пробу на дві хвилини й чекаємо відповідь".
За словами лікарки, радіаційний фон – в нормі: "У нас цифра шість. Дозволена норма до прибуття цезію у свіжих ягодах та фруктах – до десяти. Тому ми цю продукцію допускаємо до реалізації".
Великі продукти, зокрема картоплю, подрібнюють, щоб дослідити, сказала Ніна Шинкаренко: "До пів кілограма потрібно. Дослідження аналогічне. Результат – 25, тоді як допустимий показник на наявність цезію для картоплі – до 50. Тобто її можна вживати".
Цезій-137 може потрапити в продукти з водою, через ґрунт, через пил та через повітря, пояснила лікарка. Про результати досліджень, сказала, повідомлять продавчині.
Чи цікавляться покупці рівнем радіації в продуктах
Продавчиня Олександра Власенко розповіла, що містом ширились чутки – ніби чорницю на ринки везуть з Чорнобиля: "Цього року часто про це питали. Це було просто смішно, бо її б не допустили б до жодного ринку. Постачальники перевіряють товар перед відправленням, і ми перевіряємо перш ніж продавати".
За овочами на ринок прийшов кропивничанин Костянтин Шевченко: "На вигляд все нормальне, свіже. Коли постійно купуєш, то вже бачиш, що все нормально. Сам факт, що на ринку – думаю, лабораторію проходять, щось перевіряють".
Малину купила кропивничанка Валентина Майстренко: "Цікавлюся, питаю. Але ж кажуть, що смачна, домашня, для дитини безпечна".