У Кіровоградській області вчителька й учні з села Ганнівка досліджують червонокнижні рослини. Село розташоване в Гурівській громаді Кропивницького району. Біля села є балка, де пошуковці знайшли сім рослин, що входять до Червоної книги України. Хочуть, щоб тут був ботанічний заказник. Про це розповіла вчителька Ганнівської філії Боківського ліцею Світлана Ситай.
Ботанічні дослідження вчительки й школярів розпочалися у 2021 році. До цього просто ходили на прогулянки за село.
"Від початку ми не цікавилися саме червонокнижнимиЗ 9 квітня 2021 року до Червоної книги України занесено 857 видів рослин рослинами, – каже Світлана Ситай. – Просто обстежували території, які розташовані більш-менш недалеко від села. Це були ботанічні свята в школі, літні екскурсії в пришкільному таборі. А потім нас зацікавило, чи є там рідкісні рослини, чи немає загрози, що вони взагалі зникнуть з нашої місцевості".
У балці площею 20 гектарів знайшли сім видів червонокнижних рослин. Це шафран сітчастий, адоніс волзький, ковила Лессінга, ковила волосиста, астрагал шерстистоквітковий, тюльпан дібровний, рястка Буше (її було декілька рослин).
Також у 2021 році в цій балці виявили п’ять видів регіонально рідкісних рослин. Це цибулька гадюча занедбана, белевалія сарматська, льон шорсткий, півники карликові, півники солелюбні.
"А вже в 2022 році ми знайшли вечорниці плакучі й ломиніс цілолистий. Ломиносу був лише один кущик. Це також регіонально рідкісні рослини. І це все в межах однієї балочки. Коли ж ми пішли далі, до ставка Цегельного, то там побачили ще й сон-траву. Це була єдина ділянка, де вона росла. Там є виходи гранітів назовні, і до цієї місцевості прив’язані трохи інші рослини. Сон-трава занесена до Червоної книги України", – розповідає Світлана Ситай.
У 2021 році ці матеріали використали в проєкті для Малої академій наук. Його писала школярка Наталія Бурейко.
"Декілька учнів допомагали в дослідженні. Наприклад, я бачила, що починає цвісти якась рослина, й казала: "Наталочко, йдемо рахувати". Інших дітей запрошували через групу в соцмережах. Хто цікавився, приєднувався до екскурсії. Потім Наталія виїхала в Польщу через війну. Тому ходили вже інші школярі. Зараз проводимо науково-дослідну роботу з восьмикласницею Діаною Мальцевою", – каже вчителька.
За словами Світлани Ситай, насамперед цікавить динаміка червонокнижних і регіональних рідкісних рослин.
"Ми рахуємо їх кількість і щільність. Хочемо зрозуміти, які рослини зникають і які з’являються, чому зникають. Наприклад, попередні роки у балці був льон шорсткий. Ми налічували 11 особин. А цього року взагалі його не знайшли".
Намагається зацікавити й захопити ботанікою якомога більше дітей, каже Світлана Ситай. У класах Ганнівської філії по 5-10 школярів. Для класифікації рослини є спеціальний визначник. Також допомагають додатки в телефоні.
"Визначити, що це за рослина, дуже важко. Інколи навіть потрібен мікроскоп, щоб подивитися, наприклад, чи є там щетинки. Тому діти, коли бачать рослину, в основному звуть мене. Я переважно знаю цю місцевість. Але, наприклад, коли ми знайшли вечорниці плакучі, то цей вид був мені невідомий. Тому ми спочатку визначили його через додаток, потім подивилися на офіційний перелік регіонально рідкісних рослин області, і ця рослина там була".
Світлана Ситай хоче створити ботанічний заказник. За її словами, тут поряд ростуть терен і акація, які швидко розповсюджуються і можуть витіснити червонокнижні рослини. Також поряд розорюється земля.
"Ми вважаємо, що ця балочка унікальна для нашої території через таку кількість червонокнижних рослин. І тому ми звернулися до громадської організації "Українська природоохоронна група" з проханням, щоб вона допомогла написати наукове обґрунтування й клопотання на заказник. Обласний департамент екології це погодив. Але більшість балки перебуває у власності місцевого лісництва, і воно нам відмовило. Сказали, що там ніяких робіт не проводять і загрози для рослин немає. Природоохоронна група написала лист в Міністерство охорони довкілля. Але через війну питання не на часі. Воно поки законсервоване, можна так сказати".
Експедиції тривають і влітку. Проводять спільні екскурсії – ботанічні й орнітологічні – з науковцями з Кривого Рогу.
"Коли ми викладали в Facebook фотографії рослин, то познайомилися з науковицею з Кривого Рогу Вікторією Тротнер. У неї багато статей по червонокнижних рослинах Криворіжжя. Нам вона допомагала у дослідженнях, у визначеннях і систематизації рослин. Також співпрацюємо з зоологом Валерієм Коцюрубою. Далі в наших планах – створити Червону книгу Ганнівки".