160 роботодавців з Кіровоградської області, які працевлаштували 258 переселенців, отримали за це державну компенсацію з початку 2023 року. Про це в етері Українського Радіо Кропивницького розповіла заступниця начальника відділу активних програм зайнятості обласного центру зайнятості Наталія Борисова. За її інформацією, торік таку компенсацію в регіоні отримали 340 роботодавців.
Урядова програма, яка заохочує роботодавців брати на роботу переселенців, діє з 20 березня 2022 року. Для отримання компенсації роботодавці мають подати заяву до центру зайнятості. Це можна зробити в електронній формі через державний вебпортал електронних послуг або у паперовій формі.
2023 року роботодавці почали отримувати збільшену компенсацію за працевлаштування переселенців. 2022 року вони отримували 6,5 тисяч гривень упродовж перших двох місяців за кожного працевлаштованого. Нині – на 200 гривень більше. Це пов’язано зі збільшенням розміру мінімальної заробітної плати.
Крім того, цьогоріч запровадили нові механізми надання компенсації, сказала Наталія Борисова. Нині є шість видів компенсацій роботодавцям, дві з яких стосуються працевлаштування переселенців.
- Компенсація витрат роботодавцям на заробітну плату при працевлаштуванні переселенців на умовах трудових договорів, зокрема за сумісництвом. Сума компенсації за кожну працевлаштовану особу складає 6700 гривень. Компенсацію виплачують протягом двох місяців з дня працевлаштування. Заяву на таку компенсацію потрібно подавати через п’ять днів після працевлаштування. 2022 року виплатили понад дев’ять мільйонів гривень, цього року – понад три мільйони.
- Компенсація роботодавцям при працевлаштуванні переселенців, які перебувають на обліку в центрі зайнятості, тобто є зареєстрованими безробітними. Її надають на умовах строкових трудових договорів, якщо працевлаштований працює не менше року. Максимальний термін виплати компенсації – шість місяців. Виплачують її кожного непарного місяця. Якщо працевлаштований працюватиме на підприємстві два і більше років, роботодавцю можуть продовжити виплату компенсації до року. Ця компенсація включає основну та додаткову зарплату і суму сплаченого єдиного внеску. Максимальний розмір компенсації – 13400 гривень. З цією компенсацією в області працевлаштували двох людей. Таку компенсацію за працевлаштованого можна отримати один раз.
Решта, чотири види, компенсацій не стосуються переселенців і набули чинності 2023 року. Основна вимога для їх отримання – працевлаштування зареєстрованих безробітних.
- Відшкодування 50% витрат на оплату праці. Розмір компенсації не може перевищувати мінімальну заробітну плату. Надають її за працевлаштованих зареєстрованих безробітних, які перебували на обліку понад місяць, мають інвалідність, статус учасника бойових дій або яким залишилось менше п’яти років до пенсії за віком. Термін працевлаштування – від року. Компенсацію виплачують протягом шести місяців, кожного непарного місяця. За цією компенсацією в області працевлаштували вісьмох людей, четверо з них мають інвалідність.
- Відшкодування фактичного розміру сплаченого єдиного внеску. Сума компенсації не перевищує розмір двох мінімальних єдиних внесків, тобто 2948 гривень. Таку компенсацію виплачують за працевлаштування зареєстрованих безробітних, які перебувають на обліку понад шість місяців або належать до однієї з квотних категорій: один з батьків має на утриманні одну або кілька дітей до шести років, один з батьків виховує дитину до 14 років або з інвалідністю, утримує людину з інвалідністю з дитинства або інвалідністю першої групи, незалежно від причини інвалідності, діти-сироти та позбавлені батьківського піклування, звільнені після покарання або примусового лікування, люди, яким до пенсії за віком залишилося десять і менше років, люди, яким виповнилося 15 років і яких, за згодою батьків, можуть брати на роботу, звільнені військовополонені. Термін працевлаштування – понад два роки. Виплачують компенсацію кожного непарного місяця протягом року. За цим видом компенсації на Кіровоградщині працевлаштували 21 людину.
- Відшкодування половини від виплати мінімальної заробітної плати за працевлаштування зареєстрованих безробітних віком від 25 років, віком до 35 років на перше робоче місце і звільнених зі строкової служби на перше робоче місце. Працевлаштовувати таких людей мають не менше ніж на рік, компенсацію виплачують протягом шести місяців кожного непарного місяця.
- Повне відшкодування єдиного внеску за працевлаштування зареєстрованих безробітних на нові робочі місця, терміном не менше двох років. Компенсацію виплачують протягом двох років кожного непарного місяця.
Основні умови отримання компенсацій:
- це має бути не бюджетна організація;
- відсутність заборгованості перед бюджетом;
- відсутність заборгованості зі сплати єдиного внеску;
- відсутність заборгованості з виплати зарплати;
- організація не має перебувати у стадії ліквідації.
Якщо працівник, за якого роботодавець отримував компенсацію, звільняється за угодою сторін або у випадку змін в організації виробництва і праці (ліквідація, реорганізація, банкрутство, перепрофілювання організації, скорочення штату працівників – ред.), роботодавець повертає компенсацію або працевлаштовує на це місце працівника з цієї ж категорії. Якщо працевлаштовують працівника іншої категорії, роботодавець припиняє отримувати компенсацію, не повертаючи її державі, пояснила заступниця начальника відділу обласного центру зайнятості.