Перейти до основного змісту
У Новоукраїнській громаді на Кіровоградщини молодь встановлює вуличні LED-ліхтарі

У Новоукраїнській громаді на Кіровоградщини молодь встановлює вуличні LED-ліхтарі

У Новоукраїнській громаді на Кіровоградщини молодь встановлює вуличні LED-ліхтарі
Мікрорайон П'ятихатки в Новоукраїнці. Фото: Facebook / Новоукраїнська міська рада

У Новоукраїнській громаді Кіровоградської області на вулицях встановлюють ліхтарі на сонячних батареях. Це роблять в рамках програми UPSHIFT, яку в Кіровоградській області реалізує "Слов'янський культурний центр "Задзеркалля" за підтримки ЮНІСЕФ та Іспанського агентства з міжнародного співробітництва в галузі розвитку. Проєкт реалізовує четверо молодих людей. Про це розповіла учасниця проєкту Ярина Ткаченко.

Окрім Ярини Ткаченко, до ініціативної групи входять Максим Таран, Ян Калієвський та Денис Гончаренко.

"Ми всі живемо в різних містах через роботу і навчання, але родом з Новоукраїнки, – розповідає Ярина Ткаченко. – Я, наприклад, навчаюся в Києві. Мій найкращий друг у Чернівцях. І ми в період війни з’їхалися в наше місто й почали думати, як би йому допомогти. Спочатку замислювалися над якимось культурним проєктом. Але Денис Гончаренко – інженер електропанелей, які працюють на сонячній енергії. І він запропонував встановити еколіхтарі там, де є невидимі ділянки дороги в темний період доби. Особливо ця потреба нагальна під час блекаутів. Тоді якраз була осінь, і наші родичі й знайомі говорили про те, як важко ввечері ходити вулицями".

У листопаді 2022 року подали заявку на програму UPSHIFT. У цій хвилі було 40 ідей від різних груп, і організатори визначили 10, які найбільше сподобалися. Серед них була і новоукраїнська.

"У цій програмі немає переможців. Просто відбирають ініціативи, які найбільше націлені на допомогу людям, реалізацію їхніх потреб. У грудні ми пройшли чотириденний інтенсив, де нас уже вчили, як уже на основі ідеї писати сам проєкт. Ми його назвали – "Подолання небезпеки на дорогах міста, застосовуючи альтернативні види електроенергії".

Бюджет склав 71 990 гривень. Цих грошей вистачило для придбання 14 світильників на сонячних батареях. Також вісім світильників докупила міська влада. На це виділили 44 тисячі 900 гривень.

"Я прийшла до міського голови й розповіла про громадську ініціативу від молоді, яка хотіла б попіклуватися про жителів нашого міста, – розповіла Ярина Ткаченко. – І якщо міська рада може долучитися на умовах співфінансування, то ми були б дуже вдячні. У міській раді погодилися. Наша громада взагалі дуже націлена на такі проєкти. Наприклад, у нас є молодіжний центр, який пише багато проєктів на різні теми. І самого його створили за допомогою ЮНІСЕФ. Також заступниця міського голови розробляє проєкти для отримання грантів".

Ліхтарі встановлюють точково у віддалених мікрорайонах міста. Один з таких – П'ятихатки.

"Де їх ставити, ми вирішували разом з міським головою і його заступником, тому що вони мають відповідні клопотання й прохання від жителів міста. Виявилося, що людям, які живуть на П’ятихатках, бракує освітлення, і саме туди наші ліхтарі й поїхали, – розповіла учасниця проєкту. – Також їх встановлять у кількох інших місцях, де досі ліхтарів не було".

Топ дня

Вибір редакції

На початок