Перейти до основного змісту
У Держархіві Кіровоградщини зібрали документи з нагоди річниці Декларації про державний суверенітет

У Держархіві Кіровоградщини зібрали документи з нагоди річниці Декларації про державний суверенітет

У Держархіві Кіровоградщини зібрали документи з нагоди річниці Декларації про державний суверенітет
Науковий співробітник архіву Кіровоградщини Сергій Юрченко з документами з добірки до річниці Декларації про державний суверенітет України. Фото: Суспільне Кропивницький

У Державному архіві Кіровоградської області, що у Кропивницькому, зібрали документи з нагоди річниці ухвалення Декларації про державний суверенітет України. Декларацію проголосили 16 липня 1990 року. Що вона проголошувала та чому цей документ важливий, Суспільному розповів співробітник архіву Сергій Юрченко.

Сергій Юрченко показав Декларацію про державний суверенітет України, надруковану 1990 року в гайворонській газеті "Вогні комунізму": "Тут Декларація у своєму повному варіанті, з усіма згаданими пунктами. Поруч з нею це повідомлення Укрінформ, яке має досить одіозну назву "Документ доленосної сили", адже дійсно Декларація стала тим документом, від якого надалі багато чого залежало. Частину її положень перенесли у Конституцію України".

У Держархіві області до 33-ї річниці з дня проголошення Декларації підготували добірку документів.

"Понеділок, 16 липня, 10-та година ранку, сьома хвилина, 355 голосів "за" з 384 депутатів Верховної Ради – комуністична більшість погодилась ухвалити цю Декларацію. Вони розуміли, що багато чого вже не повернеться. Що СРСР вже тріщить по швах",– так науковий співробітник архіву розповів про ухвалення Декларації.

Частина добірки архівних документів – газети Кіровоградщини, в яких 1990 року надрукували матеріали про цю подію: "Того ж дня Левко Лук’яненко вийшов на площу Жовтневої Революції, нині — Майдан Незалежності й назвав Декларацію документом, який нарешті позбавляє Україну від влади Москви, і лише від нас залежить, чи стане вона тим практичним правовим документом нової незалежної України".

У Держархіві Кіровоградщини зібрали документи з нагоди річниці Декларації про державний суверенітет
Декларація про державний суверенітет України, надрукована 1990 року в гайворонській газеті "Вогні комунізму". Фото: Суспільне Кропивницький

Зі слів Сергія Юрченка, Україна була однією з перших країн Радянського Союзу, яка оголосила про намір вийти з його складу. Декларацію ухвалювали у роки розпаду СРСР: "Цьому передували події, пов’язані як з Україною, так і усім Радянським Союзом, адже війна в Афганістані дуже сильно сколихнула Радянський Союз. Аварія на Чорнобильській АЕС, яку замовчували, теж неабияк вдарила по Радянському Союзу. Почалися різні міжетнічні конфлікти, почалися демократичні волевиявлення щодо оголошення незалежності. Наприклад, навесні 1990 року Литва оголосила про незалежність від Радянського Союзу".

Декларація складається зі вступу та десяти розділів, сказав співробітник архіву: "Оголосили, що країна має власне громадянство і представники різних національностей, рас, віросповідань є рівними перед законом, всі вони є народом України. Крім того, оголосили цілісність Української РСР – країна є неподільною, і будь-які зазіхання на неї будуть відбивати. Важливим стало створення власних органів безпеки".

Переглянути ці документи можна на офіційній сторінці архіву області у Facebook.

Топ дня

Вибір редакції

На початок