Онкохворим, людям із хворобою Альцгеймера, дітям з формою епілепсії, яким не допомагають інші препарати, при лікуванні посттравматичного стресового розладу – пацієнтам з такими недугами можна надати якісну допомогу, використовуючи ліки з медичним канабісом, вважає голова парламентського комітету з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайло Радуцький. За його даними, нині в Україні два мільйони таких людей. В онкодиспансері на Кіровоградщині щомісяця є десяток пацієнтів, яким би медичний канабіс міг полегшити біль, розповів лікар-онколог Андрій Гардашніков. На його думку, не всі онкохворі потребуть таких ліків. Поки медичний канабіс в Україні заборонений, та 13 липня парламент підтримав законопроєкт про його легалізацію у першому читанні.
Михайло Радуцький сказав, що за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, після перемоги України у війні кількість тих, хто потребуватиме лікування препаратами медичного канабісу, зросте з двох до п’яти мільйонів українців: "Нині це ті, про яких ми чітко розуміємо. За підрахунками міністерства охорони здоров’я, це онкохворі, хворі на хворобу Альцгеймера, діти з фармакорезистентними формами епілепсії, вже є поранені цивільні і військові з фантомними болями. Цей закон до зали парламенту десять років ніяк потрапити не міг. Я не думаю, що уряд як ініціатор закону буде затягувати час. Ухваленню цього закону найбільше заважали радянські стереотипи".
Україна, з його слів, може стати 57-ю країною в світі, яка дозволила обіг медичного канабісу.
Медичний канабіс хочуть використовувати при лікуванні посттравматичного стресового розладу, розповіла кординаторка центру психологічної допомоги обласного госпіталю Ганна Колєва: "Це доволі молодий розлад. Його почали офіційно встановлювати в 1970-х роках, після дослідження симптоматики ветеранів війни в Афганістані. Одні з найяскравіших симптомів – це флеш беки – момент, коли людина наче провалюється в ту критичну ситуацію. Йде мова про лікування цього розладу канабісом, але поки цей метод не доказовий, немає чітких протоколів. Це має робити лікар чи психолог".
Медичний канабіс повинен стати інструментом лікування для конкретного пацієнта, а не для всіх, ввважає лікар-онколог Андрій Гардашніков. Пояснив, канабіс – це узагальнена назва, що об'єднує психоактивні речовини, одержаних з коноплі. З його слів, важко сказати, скільки пацієнтів потребують канабісу, та це, сказав, неважливо: "Навіть якщо одна людина потребує, то це вже є серйозною підставою, щоб лікарю дати цей інструмент. За місяць в онкоцентрі в Кропивницькому може бути з десяток пацієнтів, яким це може бути потрібно. Йдеться про інше – якщо держава обмежує лікарю інструменти, якими він може допомогти, то це ганебно і неприпустимо".
За словами Андрія Гардашнікова, ліки з медичним канабісом допоможуть надати якісну допомогу пацієнтам, які мають тяжкі захворювання: "Це досить потужний протисудомний препарат, препарат, який впливає на відчуття нудоти і блювання, цей препарат може стимулювати апетит. Потрібні інструкції до препаратів, потрібні протоколи, потрібні рекомендації. Це питання вивчатимуть".
У хіміотерапевтичному відділенні онкодиспансеру, що у Кропивницькому, нині 70 пацієнтів. Для кожного підбирають індивідуальне лікування та препарати для зняття болю, розповів лікар.