Чи потрібна тваринам у разі радіаційної аварії робити йодну профілактику і як їх правильно евакуйовувати, Суспільному розповіли начальник кропивницької районної державної лікарні ветеринарної медицини Віталій Тєльний та головна санітарна лікарка Кіровоградської області Надія Оперчук.
Корм та воду для тварин потрібно зберігати у герметичних контейнерах або пляшках. На випадок евакуації слід мати для собак захисний одяг, а для кішки – переноску, порадив Віталій Тєльний: "Є спеціальний одяг для невеличких тварин. Якщо це велика тварина і немає можливості подбати про одяг, слід взяти звичайну куртку, одягнути на тварину, вкрити тварину і перемістити до автомобіля чи до іншого транспорту, який здійснює евакуацію".
Якщо в момент радіаційної аварії тварина була на вулиці, треба якнайшвидше забрати її до приміщення, сказала головна санітарна лікарка регіону. Якщо є можливість, тварину слід водою з милом чи шампунем. Якщо можливості помити немає, протерти тварину вологими серветками чи вологою тканиною: "Якщо є подряпини якісь, то обов’язково треба їх заклеїти, щоб при митті радіоактивний пил не потрапив до рани".
За словами Надії Оперчук, чи потрібно тварині при радіаційній небезпеці давати йодид калію, має сказати ветеринар: "Йодну профілактику проводять одноразово, виключно після того, як про необхідність профілактики оголосить офіційна влада: "Виключно коли подія сталася. Наперед, з профілактичною метою, препарати йоду не потрібно ані людям споживати, ані тваринам. Міністерство охорони здоров’я має інформацію про дозування і для людей, і для тварин".
Начальник районної лікарні ветеринарної медицини розповів, що внаслідок вживання тваринами калію йодиду у тварин, особливо у котів, можуть виникати судоми, тремор м’язів, можуть спостерігатися серцево-судинні розлади. Тому завчасно давати калію йодид не рекомендують: "Якщо є повідомлення (про радіаційну аварію – ред.), то з цим потрібно бути дуже-дуже обережним, адже ми можемо нашкодити тварині".
Кропивничанка Тетяна Пташник – власниця двох собак та кішки. Їх у випадку радіаційної небезпеки, сказала, забере в будинок. Нині тварини живуть у дворі: "З початку повномасштабної війни маємо вдома певний запас води і корму, тижневий запас їжі. Ці запаси намагаємось постійно поповнювати".
Зі слів кропивничанки, з приводу йодної профілактики для тварин з ветеринаром не радилась.