Служба безпеки України оголосила про підозру російському мільярдеру Сергію Кабаргіну у тому, що він продавав глину, добуту на підприємстві "Кіровоградське рудоуправління", підсанкційним російським підприємствам. Це дозволило йому перерахувати до російського бюджету майже 2,5 мільярди рублів, розповіла Суспільному речниця служби в Кіровоградській області Юлія Ткач.
Мова йде про рідкісні породи глини, у тому числі вогнетривкі. Ця сировина є необхідною складовою для будівництва і ремонту приміщень на потенційно небезпечних об’єктах промисловості та енергетичної галузі.
Гірські породи з українського підприємства постачали гуртовими партіями підсанкційним бізнес-структурам "Росатома" і "Лукойла" через компанію Кабаргіна в Росії "Боровичский комбинат огнеупоров".
Крім того, будматеріали, виготовлені на цьому підприємстві з української сировини, Кабаргін відправляв російським військам на фронт для будівництва укріпрайонів.
За даними речниці прокуратури Кіровоградської області Наталії Алєксєєнко, підозрюваний входить до складу акціонерів та директорів найпотужніших підприємств Росії, що виконують замовлення військово-промислового комплексу та силових структур.
На підставі зібраних доказів слідчі Служби безпеки повідомили російському мільярдеру про підозру за частиною 4 статті 110-2 Кримінального кодексу України "Фінансування дій, вчинених з метою насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади, зміни меж території або державного кордону України". Карається позбавленням волі на строк від восьми до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.
Сергій Кабаргін перебуває на території РФ. "Спочатку відбувається процедура заочного повідомлення про підозру, потім підозрюваний оголошується в розшук", – сказала Юлія Ткач.
У 2022 році СБУ наклали арешт на корпоративні права і майно російських акціонерів в структурі власності "Кіровоградського рудоуправління" на 500 мільйонів гривень після того, як в Україні ухвалили закон, який передбачає примусове відчуження майна, яке належить бенефіціарам Російської Федерації.
"Кіровоградське рудоуправління" 87 років працює у Кропивницькому районі, де видобуває каолінову глину. Її використовують у косметології, медицині, будівельній кераміці, виготовленні фарфорових та гумотехнічних виробів. За рік підприємство видобуває 300 тисяч тонн каолінової глини. 52% акцій підприємства належать російським бізнесменам.
Яким чином росіяни стали найбільшими акціонерами підприємства, пояснив генеральний директор "Кіровоградського рудоуправління" Володимир Кухта.
"У 90-ті роки минулого століття за ваучери росіяни придбали частину акцій, які досі залишаються акціонерами нашої компанії – 52%. За весь цей час вони не втручалися в роботу підприємства. До цього періоду ми не ухвалювали рішення про виплату дивідендів акціонерним товариством і ні разу не перераховували гроші росіянам".
За словами Володимира Кухти, з початку російського вторгнення підприємство не працює. З 96 працівників рудоуправління 15 охороняють територію та підтримують техніку у робочому стані.
Відповідно до статті 62 Конституції України, особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.