Представниця Уповноваженого з розшуку зниклих безвісти в Кіровоградській області Тетяна Бородіна розповіла Суспільному про те, що варто і не варто робити рідним зниклих безвісти та яку допомогу вони можуть отримати.
Куди слід звертатися рідним полонених або зниклих безвісти? (тут і далі – пряма мова)
Перший крок – звертатись у терцентр комплектування та соцпідтримки (колишній військкомат – ред.), щоб отримати офіційне сповіщення про те, що їхні рідні зникли. З цим сповіщенням слід звернутись до Нацполіції, написати заяву про зникнення, отримати відповідний витяг з єдиного реєстру досудових розслідувань. Цей документ говорить про те, що призначені слідство і слідчі, які працюватимуть над справою, шукатимуть цю людину.
У терцентрі слід буде написати заяви на військову частину – це для того, щоб отримати документи, які підтверджуватимуть їхнє право отримати посвідчення родини зниклого безвісти. Ці заяви усталеного зразка – щодо наказу командира військової частини про розслідування, акту службового розслідування, наказу про зарахування військового до цієї частини, і що він перебуває там, в цій частині, з того часу, коли його зарахували, і, наприклад, по той день, коли рідні пишуть заяву.
Також рідні можуть звернутися до Міжнародного комітету Червоного Хреста. Це потрібно зробити для того, щоб їхні представники звернулися до відповідних органів РФ за дозволом заїхати на тимчасово окуповану територію і перевірити чи є, наприклад, там ця людина, а також за підтвердженням списку полонених. Тому що наша сторона не може подати заявку на повернення військовополоненого, якщо дізнаються, що він живий, доти, доки РФ не підтвердить його статус.
Яку інформацію надають представники Уповноваженого з розшуку зниклих безвісти?
Офіс Уповноваженого з питань зниклих безвісти за особливих обставин Олега Котенка запрацював в Україні у квітні 2022 року. Його фахівці розробили алгоритм, який дозволяє рідним займатися пошуком зниклих. Вони створюють пошукові організації, які заходять на звільнені нашими військами території, і починають розшук зниклих. Вони повністю супроводжують людей в пошуку рідних. За рік представники Уповноваженого почали працювати майже в кожній області.
До мене працювала інша людина, я працюю з 17 квітня 2023 року. За місяць отримали до 300 звернень. Ми координуємо, підказуємо – куди йти, які заяви писати, скільки це може тривати, бо певні військові частини грішать тим, що дуже довго не присилають акти службового розслідування, спираючись на те, що це військова таємниця. Але якщо держава визначила цей документ як такий, який можна дати людям на руки, то у військовій частині мають подумати, як написати цей акт так, щоб не видати інформації, яку вони не мають видавати.
Також в територіальних центрах надають людям інформацію про те, як вони можуть отримати посвідчення родини зниклого безвісти. У міноборони розробили чіткий алгоритм, за допомогою якого можна буде отримати й це посвідчення. А посвідчення уже дає людям право на певні знижки при оплаті комунальних послуг, на транспортні пільги.
От ми й супроводжуємо людей цими інстанціями.
Яку ще підтримку і супровід надаєте?
Як відомо – у кожного свій рівень стресостійкості. Є люди, які тримаються і вірять в те, що все буде добре, що їхні рідні живі й повернуться до них. А є такі, що панікують. Другим, очевидно, потрібна психологічна допомога. Ми знаходимо психологів, кризових експертів, які можуть працювати з цією категорією людей. На жаль, поки немає фондів, щоб оплачувати роботу цих психологів, але багато з них погоджуються допомагати на волонтерських засадах.
Юридичну допомогу теж ми надаємо, тому що знаємо закони України, постанови уряду, які надають, наприклад, людям право на певні пільги чи документи.
Що ви не радите робити родичам зниклих безвісти військових?
У жодному разі не шукати зниклих через соцмережі. Ми бачимо купу фотографій зниклих у військовій формі, з номером військової частини. Цього робити не можна, бо так можна нашкодити зниклому. Наприклад, військовий потрапив в оточення, але має можливість переодягтись в цивільний одяг і видати себе за цивільного. Фотографія його у формі, яка є у вільному доступі, може цьому завадити, адже росіяни моніторять соцмережі. І ніхто не знає, як з ним і тим, хто його прихистив (з місцевих, патріотично налаштованих, жителів – ред.), себе поводитимуть військові РФ.
Чи зверталися до вас з питаннями щодо пошуку цивільних? Чим відрізняється пошук зниклих військових від пошуку цивільних, які зникли на тих територіях, де тривають бойові дії?
Офіс Уповноваженого займається пошуком і тих, і тих. Та близько 80% звернень стосуються саме військових. Якщо ж звертаються з приводу зниклих цивільних, то намагаються зробити це ближче до тих територій, де зникла людина. За місяць моєї роботи на посаді не було жодного звернення щодо зниклих цивільних.
Бувають історії, коли і я маю бути психологом. Тому нині відвідую курси кризової психології, щоб розбиратись в нюансах, на які раніше може й не звертала уваги. До мене можна звертатись 24/7 – вислухаю, розкажу, допоможу, чим зможу, заспокою, якщо зможу і наскільки зможу.
Куди можна звернутися на Кіровоградщині?
Місто Кропивницький, вулиця Віктора Чміленка, 53А. Це будівля облдержадміністрації – перший поверх, 195 кабінет. Але спочатку краще зателефонувати за номером 0969672603. Можна зустрітися деінде, не обов’язково в кабінеті.