Перейти до основного змісту
Реклама й вивіски російською мовою. В Олександрії на Кіровоградщині штрафують порушників закону "Про рекламу"

Реклама й вивіски російською мовою. В Олександрії на Кіровоградщині штрафують порушників закону "Про рекламу"

Реклама й вивіски російською мовою. В Олександрії на Кіровоградщині штрафують порушників закону "Про рекламу"
Держпродспоживслужба штрафує за зовнішню рекламу російською мовою. Фото: Facebook ГУ Держпродспоживслужби в Кіровоградській області

В Олександрії Кіровоградської області склали 10 протоколів на порушників закону "Про рекламу". У місті перевіряли рекламні банери й вивіски, написані російською мовою. Про це в етері Українського Радіо Кропивницького розповіла начальниця управління захисту прав споживачів та контролю за регульованими цінами Держпродспоживслужби в Кіровоградській області Віра Сухопарова. За її словами, під час моніторингу в Олександрії виявили найбільшу кількість порушників в області.

Реклама в Україні має бути українською мовою. Ця норма закріплена в законі України "Про рекламу" від 1996 року. І саме на її дотримання перевіряють підприємців, які її розміщують.

Інша мова, окрім державної, може використовуватися лише в торговельних марках, каже Віра Сухопарова. "Це об’єкти права інтелектуальної власності. Вони використовуються лише тією мовою, якою їм наданий правовий захист. Це може бути англійська або інша мова".

Моніторять рекламу й щодо застосування інших норм. Дивляться, чи немає рекламування алкогольних напоїв або тютюнопаління (це в Україні заборонено). Також реклама не повинна містити дискримінації – стосовно віку, статі, раси, кольору шкіри. Не можна рекламувати зброю, у тому числі й іграшкову, вибухові пристрої. "Рекламу зброї дозволяють розміщувати лише в спеціалізованих магазинах", – каже Віра Сухопарова.

Окремо відстежують, чи використовують у рекламі державні символи. "Якщо раніше прапор і тризуб узагалі було заборонено використовувати, то зараз можна, але не принижуючи гідність державних символів. Тобто має бути розумне поєднання в сюжеті державного символу й реклами".

Сам моніторинг відбувається довільно. "Ми тут не кажемо про перевірки бізнесу. Йдеться лише про контроль дотримання законодавства про рекламу", – говорить Віра Сухопарова. За її словами, фахівці управління виїжджають на місце, вивчають рекламу, фотографують порушення й складають протокол. Потім шукають рекламодавця й розповсюджувача реклами (тобто власника постера, білборда чи сіті-лайта) й упродовж місяця (максимум трьох) ухвалюють рішення про початок розгляду справи. Підприємцям про це повідомляють рекомендованим листом. Їх запрошують прибути на засідання в обласне управління Держпродспоживслужби з усіма документами.

Реклама й вивіски російською мовою. В Олександрії на Кіровоградщині склали 10 адміністративних протоколів на підприємців
Зовнішня реклама й вивіски в Україні мають бути державною мовою. Фото: Facebook ГУ Держпродспоживслужби в Кіровоградській області

Реклама й вивіски російською мовою. В Олександрії на Кіровоградщині склали 10 адміністративних протоколів на підприємців
Під час моніторингу проводять фотофіксацію порушень. Фото: Facebook ГУ Держпродспоживслужби в Кіровоградській області

Зі слів Віри Сухопарової, порушення Закону "Про рекламу" за змістом завжди карається штрафом для підприємця, не буває попередження. Штраф уп’ятеро перевищує вартість виготовлення й поширення реклами. Документи про витрати на виготовлення реклами має надати сам підприємець.

"Це і сам макет реклами, і друк постера, і його розклеювання, й розміщення. Якщо таких документів підприємець не надає, то щодо нього застосовують два інші штрафи. Один – 100 неоподатковуваних мінімумів за неподання інформації відносно вартості розповсюдженої реклами (1700 гривень). Другий – 299 неоподатковуваних мінімумів (5083 гривні) – за неможливість контролювальним органам встановити вартість реклами".

Про те, хто рекламодавець, запитують у власників сіті-лайтів й білбордів. "Якщо власник білборда не надасть інформації про рекламодавця, то його самого притягнуть до відповідальності", – каже Віра Сухопарова.

Якщо підприємці не хочуть прибирати рекламу з порушеннями й не йдуть на контакт, справу передають до суду. "На сьогодні у судовому провадженні перебуває 37 справ. Ще 16 у державній виконавчій службі. За 2018-2022 роки 160 справ перебували у розгляді в судах. 90 відсотків вирішується на користь головного управління", – каже Віра Сухопарова.

За її словами, моніторинги зовнішньої реклами тривають.

Що думають олександрійці про рекламу російською мовою

Олександрійська журналістка Тамара Аноко розповіла Суспільному, що має негативне ставлення до реклами російською мовою.

"Я не розумію, як може бути інше ставлення до такої реклами. Вона повинна бути лише українською мовою. Я з 2017 року з усіма пересварилася щодо чужого, не свого. На рекламу я завжди звертаю увагу. Де б я не проходила, що б я не читала, мене нервують реклама й вивіски російською. Я завжди розмовляю з тими, хто це розміщує".

Жителька Олександрії Аліна Білоконенко – викладачка курсу "Українська без меж". Вона знає про те, якими саме нормами закону закріплюються права державної мови в Україні.

"В умовах повномасштабного вторгнення Росії вважаю просто недопустимим вживання російської мови не тільки в рекламі, а й у повсякденному житті. Тому цілком правомірними є штрафи за порушення законів "Про мову" й "Про рекламу". Усі власники великих і малих підприємств повинні відповідати за те, що використовують рекламну продукцію російською мовою. Стосовно нашого міста, то рекламні оголошення російською мовою я взагалі не бачу й не читаю. Сприймаю лише українську. Їх я помічаю. Інколи якісь помилки фіксую – все ж таки маю філологічну освіту. Але бачила, що вивіску "Мир обоев" уже демонтують".

Що відомо

  • З 16 липня 2022 року за порушення мовного законодавства каратимуть попередженням або штрафом. Про це Суспільному розповів Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь в ефірі Єдиного телемарафону. За його словами, на порушників буде накладатися штраф у розмірі від 200 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (3 400-5 100 гривень) або попередження, якщо порушення вчинене вперше. За повторне порушення упродовж року буде накладатися штраф у розмірі від 500 до 700 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (8 500-11 900 гривень)
  • 16 січня 2022 року набула чинності стаття 25 Закону "Про забезпечення функціонування української мови як державної". Відтепер друковані ЗМІ зобов’язані виходити українською. Преса може друкуватися іншою мовою, але за умови, якщо паралельно видається тираж і українською
  • 16 січня 2021 набула чинності норма статті 30 Закону "Про забезпечення функціонування української мови як державної". Тепер державна мова обов’язкова до використання в усій сфері обслуговування
  • 16 січня 2020 року набула чинності стаття 32 Закону "Про забезпечення функціонування української мови як державної". Вона закріплює, що мовою реклами в Україні визначено державну мову
  • 16 липня 2019 року набув чинності Закон "Про забезпечення функціонування української мови як державної"
  • 25 квітня 2019 року Верховна Рада ухвалила Закон "Про забезпечення функціонування української мови як державної". Його статті впроваджуються в дію поетапно

Читайте також

  • В Олександрії на Кіровоградщині зібрали для утилізації майже півтори тонни російських і радянських книг
  • "Екологічна ситуація в країні стосується кожного", – менеджерка "Школи екоактивізму" з Кіровоградщини
Повідомляйте про події з життя вашого міста чи селища у Кіровоградській області за цим посиланням
Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері, Телеграм, Інстаграм та Ютуб

Топ дня

Вибір редакції

На початок