Кропивничанки Юлія Куліш та Ольга Сторожук з перших днів повномасштабного вторгнення РФ в Україну допомагають українським військовим, збираючи гроші в соціальних мережах та купуючи на них необхідні їм ліки, одяг та обладнання. Для цього заснували благодійний фонд. Запити отримують безпосередньо від бійців. Суспільному Юлія і Ольга розповіли про актуальні потреби військових і чи багато зайвого є серед того, що збирають для бійців у громадах Кіровоградської області.
Про благодійний фонд
Юлія та Ольга – рідні сестри. Створений ними благодійний фонд назвали своїм дівочим прізвищем – "Мачок". Зареєстрували його 6 липня 2022 року. Спеціалізується він виключно на допомозі військовим і представникам силових структур, сказала Юлія Куліш. Крім засновниць, до допомоги військовим постійно залучені ще 11 людей: "Ще з березня ми працювали як офіційно зареєстровані волонтери, одразу зареєструвавши у податковій всі банківські картки, на які збираємо гроші, отримали відповідні посвідчення в обласній військовій адміністрації. Тобто з першого дня волонтерили офіційно. Благодійний фонд – це інший рівень довіри суспільства, більше можливостей співпраці, зокрема міжнародної. Тому вирішили його зареєструвати".
Гроші збирають, роблячи відповідні дописи в соцмережах. Зі слів Юлії Куліш, до 80% людей, які є постійними донорами фонду, знають їх особисто: "Не організовуємо збір заради збору – лише необхідне для конкретних військових в конкретний момент. Працюємо виключно за запитом від бійців. З дружинами, сестрами, мамами – ні. Це все – з власного досвіду".
За словами Ольга Сторожук, у запитах рідних бувало багато неточної інформації: "Жінки аж занадто переживають за своїх чоловіків, тому часто просили не зовсім те, що дійсно необхідно".
Про пиріжки і вареники
"Усі волонтери знають потреби військових, яким допомагають, знають – що їм потрібно в конкретні проміжки часу, але одночасно з цим вони тримають зв’язок з громадами, жителі яких теж хочуть бути корисними, хочуть взяти участь у допомозі бійцям. Тому бувають ситуації, коли ми вимушені відмовляти жінкам, які напекли, наварили, наліпили і просять заїхати забрати і передати, бо для тих гір пиріжків в машині просто немає місця. Умовні тепловізори, наприклад – в пріоритеті. Пиріжки – в якості смачного бонуса, максимум. На нашу думку, гроші, витрачені на продукти, можна було б витратити на обладнання чи зброю. Варениками бійці не зможуть відстрілюватись, не зможуть воювати, вони їм життя не врятують. А тепловізор, бронежилет чи каска могли б врятувати", – розповіла Ольга Сторожук.
За інформацією Ольги Сторожук, бійці забезпечені продуктами, запиту на них вони не отримували жодного разу. Тож зібрані шкільними колективами чи жителями громад харчі пропонує відвозити пораненим військовим в лікарні: "А найкращий варіант – конвертувати це все в обладнання для бійців. Грошей, витрачених в одній кропивницькій школі на великодні кошики для бійців, наприклад, вистачило б на один-два тепловізори".
Які харчі потрібні на фронті
За словами Юлії Куліш, серед військових є попит на так звані енергетичні суміші – горіхи, сухофрукти, цукати: "Пакетик горішків можна покласти в кишеню, вони не псуються, і у бойових умовах це часто єдина їжа, доступна військовим".
Про ліки
Ліки і супутні матеріали під час формування запитів ділять на декілька категорій, розповіла Ольга Сторожук: "Є запити стосовно тактичної медицини – турнікети, бандажі й інше. Є сезонні запити – протиалергійні, протигрибкові, протизастудні. Попит на ліки є постійно, змінюється специфіка".
Чи є різниця між запитами в холодну пору року і теплу
З настанням тепла, зі слів волонтерок, частіше відправлятимуть бійцям сухі душі, вологі серветки, антисептики, засоби від комарів та мишей, фільтри та очищувачі (спеціальні таблетки – ред.) для води.
Білизна і шкарпетки, сказали, на фронті потрібні завжди, адже часто, через відсутність можливості прати, є одноразовими.
Чи досі актуальні окопні свічки
"По-перше, дуже знизився запал у тих, хто їх виготовляв, по-друге – запит вже не той. Але він є, ми відправляємо їх бійцям, бо щоб десь в бліндажі чи окопі розігріти собі воду чи їжу, не привертаючи увагу до себе димом – це знахідка", – сказала Ольга Сторожук.
За її словами, не стає меншим попит на маскувальні сітки і засоби індивідуального маскування – "кікімори": "Якщо маємо відповідні запити, збираємо гроші на тканину й матеріали для виготовлення маскування, чохлів для зброї, елементів одягу. Купуємо, відвозимо партнерам, які це безкоштовно виготовляють, забираємо, передаємо військовим".
Машини – основний запит
Більшість своїх зборів засновниці благодійного фонду "Мачок" організовують, щоб зібрати гроші на ремонт чи купівлю машин для військових, купівлю шин чи запчастин. Найшвидшим збором фонду був збір на колеса для вантажівки – 117 тисяч гривень зібрали за три дні. "Дуже потрібні також домкрати й інструменти, яким можна ремонтувати машини в польових умовах", – сказала Юлія Куліш.
Читайте також
- У Кропивницькому на благодійній виставці збирають гроші на машину військовим медикам
- "Працюю з поліцією, секретною службою й військовими". Кінолог з Німеччини ділиться досвідом з кропивницькими колегами
- Хотів розвивати зелений туризм. У громаді на Кіровоградщині мобілізованому бійцю допомогли посадити сад
Повідомляйте про події з життя вашого міста чи селища у Кіровоградській області за цим посиланням
Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері, Телеграм, Інстаграм та Ютуб