Жінки в кропивницькій політиці. Катерина Колтунова й Ольга Ковальова-Алокілі про роботу, чоловіків, цілі й мрії

Жінки в кропивницькій політиці. Катерина Колтунова й Ольга Ковальова-Алокілі про роботу, чоловіків, цілі й мрії

Жінки в кропивницькій політиці. Катерина Колтунова й Ольга Ковальова-Алокілі про роботу, чоловіків, цілі й мрії
На фото - Ольга Ковальова-Алокілі й Катерина Колтунова. Фото: Facebook Ольга Ковальова-Алокілі й Катерина Колтунова

У Кропивницькій міські раді третина депутатів – жінки. Усі вони входять до міжфракційного депутатського об’єднання "Рівні можливості". Про те, як працює об’єднання і наскільки важливо, щоб жінки були в політиці на державному й місцевому рівнях, депутатки Катерина Колтунова й Ольга Ковальова-Алокілі розповіли в етері Українського радіо Кропивницького. Поза роботою в міській раді Катерина Колтунова – заступниця начальника Кіровоградської обласної військової адміністрації з гуманітарних питань. Також вона – одна зі співзасновниць громадського простору Krop:hub. Ольга Ковальова-Алокілі – директорка Регіонального фонду підтримки підприємництва в Кіровоградській області.

Депутатська група "Міжфракційне депутатське об’єднання "Рівні можливості" діє в нинішньому скликанні Кропивницької міської ради з 2021 року

Що вдалося зробити депутатському об’єднанню "Рівні можливості"?

Катерина Колтунова. Депутатське об’єднання "Рівні можливості" передбачає рівні можливості не лише для жінок, а й для чоловіків. Але так повелося, що з самого початку ми об’єдналися за статевим принципом, тому що багато ініціатив були цікаві саме для нас. Це і різні напрямки соціальної сфери, і протидія домашньому й гендерно зумовленому насильству. Є такий блок питань, які самі по собі важливі, але при цьому завжди не в пріоритеті, тому що вони вимагають довгої й кропіткої розбудови й водночас знаходяться інші першочергові напрямки. І за прикладом колег в інших областях і Верховній Раді ми бачили, що таке об’єднання дієвий інструмент. У попередній каденції також було міжфракційне об’єднання, але там було лише п’ять депутаток. У цьому році нас 14 депутаток.

Ольга Ковальова-Алокілі. Усі відзначають, що це дало свій позитив, тому що всі 14 об’єдналися. До речі, ми запрошуємо чоловіків у наше міжфракційне об’єднання. Ця каденція ще може відзначитися тим, що вперше три з семи постійних комісій в міській раді очолююють жінки. До цього їх завжди традиційно очолювали чоловіки. Навіть таку важку й важливу комісію, як земельна, очолює жінка. І навіть є фракція, очолювана жінкою, і фракції, де представництво жінок 50 на 50. Це, звичайно, не всі. Є такі фракції, які не мають жінок взагалі. Але в наступній каденції уже такого не буде, бо є зобов’язання по представництву жінок. Довелося законодавчо ввести квоти, якими чоловіків зобов’язали відчинити двері в політику жінкам.

Жінки в кропивницькій політиці. Катерина Колтунова й Ольга Ковальова-Алокілі про роботу, чоловіків, цілі й мрії
Ольга Ковальова-Алокілі на засіданні Кропивницької міської ради. Фото: Facebook Кропивницька міська рада

Наскільки важливо, щоб жінки були в політиці на державному й місцевому рівнях?

Катерина Колтунова. Ми повинні в різноманітті статі, поглядів, професій, віку визначати політику, яка формується в громаді. Тому що тільки різний погляд під різним кутом дає всебічне бачення проблеми. Тільки маючи альтернативні думки, ми можемо сформувати середнє арифметичне. Я читала в коментарях: "А хто вам раніше не давав іти в політику?". Інколи треба просто сказати: "Ти можеш, ти спроможний, тебе там чекають, тебе там не цькуватимуть". Не потрібно боятися зробити той крок, який від тебе не очікують. Ось, наприклад, моя історія. Ніхто не очікував, що я пройду (у міську раду ред.). Я не робила якоїсь кампанії, але підсвідомо розуміла, що моя кандидатура цікава в плані гендеру, віку й діяльності. Тому наше завдання – своїм прикладом показати, що жінка може впливати й діяти, що це не конкурентне середовище, а середовище взаємодії. І ми налаштовуємо чоловіків, що ми їм у підтримку, а не довести, що ми кращі й сильніші. Я завжди кажу, ви продовжуйте відкривати двері й дарувати квіти. Це не про те, що ми хочемо відвоювати авторитарність і силу. Це про те, що ми можемо бути вам надійними партнерами в різних державотворчих, управлінських, політичних процесах.

Ольга Ковальова-Алокілі. Досвід європейських країн показує, що ті країни, які вже давно запросили й мають достатнє представництво жінок у політиці, тільки виграють від цього, тому що ми не конкуруємо, а підсилюємо один одного. Все одно в політиці цінується фаховість з того чи іншого питання. Сьогодні, мабуть, і депутати Кропивницької міської ради можуть відзначити позитивні зрушення в комунікації. Ми спілкуємося мовою аргументів. Ми нагадуємо весь час, для чого ми там зібралися, і бачимо розуміння серед чоловіків і вибудуваний діалог.

Які ваші досягнення хотіли б згадати?

Ольга Ковальова-Алокілі. Незабаром відчинить двері шелтер. Кропивницька міська рада минулого скликання намагалася це питання вирішити, і нарешті за цієї каденції він має відкритися. Катерина якраз опікується цим напрямком.

Катерина Колтунова. Центр протидії домашньому насильству плануємо відкрити в кінці березня. Це комплекс. Там є притулок, кризова кімната, денний центр, мобільні бригади. І я зараз, перебуваючи в обласній адміністрації, стараюся донести цей досвід і до інших громад. Тому що я пройшла тут кожен крок і етап. Починаючи від того, що коли я заповнювала заявку, а з мене посміювалися і казали: "Ой, у нас роздута статистика (по домашньому насильству - ред.). Навіщо ви це придумуєте!". Але шляхом аргументів ми добилися єдиної позиції в цьому напрямку. Зараз це загальноєвропейський вектор, і ми маємо відповідати вимогам європейського суспільства. Також я вважаю нашим досягненням те, що журналісти вважають наші сесії нудними. Усе проходить тихо-мирно, через спільні рішення.

Ольга Ковальова-Алокілі. Щоб зробити сесії цікавішими, ми пішли іншим шляхом. Ми тепер кожне засідання присвячуємо певній даті, події чи проблемі, яку хочемо підсвітити. І єдність у цьому отримуємо шляхом згоди кожного й кожної присутньої в залі. На одязі розміщуємо атрибут, який говорить про цю проблему. Присвячували акції і протидії домашньому насильству, і боротьбі з раком молочної залози. При цьому спонукали, щоб жінки йшли й робили обстеження. Депутатки Кропивницької міської ради показували це власним прикладом.

Жінки в кропивницькій політиці. Катерина Колтунова й Ольга Ковальова-Алокілі про роботу, чоловіків, цілі й мрії
Катерина Колтунова в гуманітарному хабі. Фото: Суспільне Кропивницький

Жінки в кропивницькій політиці. Катерина Колтунова й Ольга Ковальова-Алокілі про роботу, чоловіків, цілі й мрії
Катерина Колтунова на засіданні Кропивницької міської ради. Фото: Facebook Кропивницька міська рада

Як змінилася робота під час повномасштабного вторгнення?

Катерина Колтунова. Ми почали ще більше працювати на своїх місцях, залучаючи ресурси, які маємо. У нас стерлися межі між депутатською й волонтерською роботою. Ти розумієш, що коли є такі виклики, то вже не витрачаєш час на довгі розкачування, а дієш швидко й ефективно, розділяючи пріоритети. Хочу сказати, що через наш волонтерський центр пройшли майже всі депутати з тією чи іншою допомогою й співпрацею.

Ольга Ковальова-Алокілі. Робота депутата у військовий стан видозмінена. Він зараз обмежений у просуванні певних питань. Ми всі розуміємо, що діє воєнний бюджет. Звичайно, мешканці озвучують те, що вони б хотіли – і тротуари, і оздоблення, і різні ремонти. Але є обмеження стосовно 590-ої постановиПостанова КМУ №590 "Про затвердження Порядку виконання повноважень Державною казначейською службою в особливому режимі в умовах воєнного стану". І ми про це їм кажемо. Депутати приймають громадян, пишуть депутатські звернення, але на це є обмеження. Ми фокусуємося на певних напрямках. Я займаюся напрямком підприємництва. У воєнний з’явилися інші можливості для бізнесу.

Що б ви могли порадити іншим жінкам? Як вони можуть досягти тих самих висот, що й чоловіки?

Ольга Ковальова-Алокілі. Жінка може досягти своїх висот. Особисто я не хочу порівнювати жінку й чоловіка. Але справді є спостереження, що жінка швидше приймає рішення в критичних випадках. До прикладу, у 2022 році в місті Кропивницькому 31 підприємець отримав позитивне рішення по гранту. І серед них 60 відсотків жінок. Такого нікого не було. У важкій ситуації жінка швидко концентрується, бере відповідальність й рухається вперед. У наших жінок для успіху є все. Якщо ви відчуваєте в собі бажання й силу, для вас неможливого мало. І знайте, що в нашій особі ви завжди знайдете підтримку. Тому давайте підтримувати і одна одну, і чоловіків.

Катерина Колтунова. Коли ми переходимо з конкурентів у підтримку, то 1+1 стає 11. Це про синергію, про взаємодію й взаємопідтримку. Наші можливості обмежені нашою уявою. Треба дозволяти собі мріяти про краще, слідувати до того й бути відкритою до нового. Варто конкурувати не з чоловіками, а сама з собою, зі своїми упередженнями й страхами. Наше завдання як депутаток – створити середовище, коли жінки розуміють свої можливості, й мотивувати їх. У кризовий момент ми маємо точки росту й багато шансів. Їх треба лише побачити.

Авторка радіопрограми – Наталія Гавришко.

Читайте також

  • "Російська колона була за чотири кілометри від області". Ексочільниця адміністрації Кіровоградщини Марія Чорна про перші дні війни
  • Спальники замість штор. Кропивничанка Таміла Бриурош у власному ательє шиє речі для військових
  • "Не сидіть під під'їздом, живіть активно!" — засновниця організації "Вік щастя" Наталія Бондаренко у Кропивницькому
Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері , Телеграм, Інстаграм та Ютуб
Повідомляйте про події з життя вашого міста чи селища у Кіровоградській області https://u.to/HNf5HA

На початок