У кропивницькому барі відвідувачів розважали російською піснею. За цим фактом почали перевірку, сказала Суспільному речниця поліції області Віталіна Бевзенко. Скільки вона триватиме, нині невідомо. Діджей увімкнув пісню російською, під яку виступав танцівник, на вечірці з нагоди Міжнародного жіночого дня. Запрошення зробили у вигляді повісток.
У червні 2022 року Верховна Рада України ухвалила законопроєкт, який забороняє російську музику в публічних місцях.
Відео та фотографії святкування Міжнародного жіночого дня у кропивницькому барі з’явилось у соціальних мережах 9 березня. На кадрах видно виступи танцівника у формі поліцейського та моряка. На одному з відео чути пісню російською мовою.
Поліція за цим фактом розпочала перевірку, розповіла речниця: "Вказана подія поліцією зареєстрована. Розпочали за вказаним фактом перевірку, за якою буде ухвалене процесуальне рішення".
Протягом 10 березня бар був зачиненим. Востаннє Суспільне навідалось туди о 17:00.
Реакція кропивничан
Кропивничанка Тетяна Сила з 2014 року допомагає військовим. Побачене на відео її обурило. Вважає, що такі розваги неможливі у воєнний час: "Жінки мужності, стійкості, це ж свято жінок начебто. І в такий день ці хлопці показують стриптиз. По-перше, вони одягають форму і хлопців наших (військових – ред.) ганьблять цим. Ще й ці повістки, на яких стоїть шампанське. Не нам, волонтерам, було прикро, а тим хлопцям, які на передовій. І це плювок всій Україні нашій: російські пісні, стриптиз. Огидно було дивитись".
Кропивничанка Яна Пшеніцина сказала, що заклади мають працювати, сплачувати податки, але не у такий спосіб: "Відео я побачила 9 березня. Від побаченого була в шоці, тому що я не вважаю прийнятним робити такі речі в такий час. Коли ми отримуємо звістки про розстріляного військовослужбовця за слова "Слава Україні", коли гине молодий комбат-Герой України. А у центрі України танцюють стриптиз під російську музику. Найбільше обурило, що над танцполом висів прапор України".
Яна Пшеніцина вважає, що заклад має вибачитись перед військовими: "Правильно було б, на мою думку, якби вони зробили моральне відшкодуваня – перевели гроші на ЗСУ, бригаду, благодійний фонд чи громадську організацію, яка допомагає військовослужбовцям".
Позиція закладу
"Адміністрація закладу приносить вибачення кропивничанам за інцидент, який стався у нашому закладі. А саме: за концепцію проведення міжнародного жіночого дня. З керівництвом закладу ідея та концепція не була затверджена. Саме з цієї причини 9 березня ініціатора заходу - одного адміністратора звільнили. Так само ми попрощались з запрошеним діджеєм, який допустив пісню російською мовою. Як представники малого бізнесу, ми продовжуємо працювати та сплачувати податки, а 10% з кожного замовлення направляються на потреби ЗСУ. Рішенням керівництва є повне перезавантеження роботи Sho Bar." Таке повідомлення розмістила адміністрація бару 10 березня на своїй сторінці в Інстаграм. Ми поспілкувались телефоном з керуючою закладу. Вона поросила не називати її прізвище та ім’я. Пояснила, що російську пісню діджей увімкнув на прохання відвідувачки. На інші питання відповідати не захотіла. Сказала, що перебуває на лікарняному.
Закон, який забороняє російську музику
За словами уповноваженого з захисту державної мови Тараса Кременя, Верховна Рада 19 червня 2022 року ухвалила законопроєкт №7273-д, який забороняє російську музику в українських медіа та громадському просторі: "Але він не лише про це. Це про нашу гідність, честь і необхідність підтримувати ЗСУ в умовах повномасштабної війни. Як тільки у нас буде звернення, щоб зрозуміти, де відбулося, коли відбулося, яка музика транслювалася, я готовий докласти максимум зусиль, щоб підготувати звернення і до органів поліції, і Держпродспоживслужби, і, можливо, СБУ".
Щоб визначити відповідальність за порушення, треба з’ясовувати, хто виконавець пісні, пояснила адвокатка Ксенія Петренко: "Виключення з цієї заборони становлять тільки ті громадяни Росії, які не підтримують збройну агресію, засуджують дії держави-агресора та включені до відповідного переліку, затвердженого СБУ та РНБО. За порушення передбачений штраф: для фізособи, якщо це вперше – від 3400 до 8500 гривень. Повторне порушення – 8500-11900. Для юридичних осіб – від 65 тисяч до 325 тисяч гривень. Власником бару може бути як фізособа-підприємець, так і юридична особа".
Зі слів адвокатки, щоб зафіксувати порушення, необхідно телефонувати в поліцію.
Суспільне шукає контакти звільнених адміністратора та діджея, щоб дізнатись їхню позицію.
Повідомляйте про події з життя вашого міста чи селища у Кіровоградській області https://u.to/HNf5HA
Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері , Телеграм, Інстаграм та Ютуб