12 освітніх закладів Кіровоградщини зазнали пошкоджень від ракетних обстрілів за рік війни. Як відновлюватимуть

12 освітніх закладів Кіровоградщини зазнали пошкоджень від ракетних обстрілів за рік війни. Як відновлюватимуть

12 освітніх закладів Кіровоградщини зазнали пошкоджень від ракетних обстрілів за рік війни. Як відновлюватимуть
Вибиті 23 жовтня 2022 року вікна школи в Онуфріївці. Фото: Любов Авраменко

У Кіровоградській області від ракетних обстрілів отримали пошкодження 12 освітніх закладів. Вони розташовані в шести громадах області — Кропивницькій, Суботцівській, Онуфріївській, Світловодській, Долинській та Побузькій. Сума збитків – понад 145 мільйонів гривень. З них 96 відсотків – по Льотній академії в Кропивницькому. Усі 12 закладів сьогодні працюють. Як їх будуть відновлювати, в етері Українського радіо Кропивницького розповів заступник директора департаменту освіти й науки Кіровоградської обласної військової адміністрації Володимир Таборанський.

Окрім Льотної академії, в області пошкоджено чотири дитсадки, чотири школи, два заклади позашкільної освіти, один заклад фахової передвищої освіти, розповів Володимир Таборанський. У будівлю академії влучила ракета. Решта закладів отримали пошкодження від ударів вибухової хвилі.

Уперше це сталося в Суботцівській громаді в перший день повномасштабного вторгнення – 24 лютого 2022 року. Тоді вибухова хвиля від ракети пошкодила Богданівську філію Богданівського ліцею імені Івана Гуровича Ткаченка й дитсадок "Світлячок".

Були пошкоджені 18 вікон, двері й покрівля, розповіла начальниця відділу освіти Суботцівської сільської ради Світлана Марікуца. З її слів, торік суму збитків після експертного обстеження оцінили у два мільйони гривень. Наразі, коли виготовляють проєктно-кошторисну документацію, сума сягнула п'яти мільйонів. "Це через покрівлю. Ми не можемо шматок ремонтувати, а інше – залишити".

За словами Світлани Марікуци, зверталися по допомогу до різних фондів і організацій. "Нашим проєктом зайнявся ПРООНАгенство в структурі ООН. Вони обіцяють повністю відремонтувати покрівлю і вставити нові вікна. Також нас прийняли у державну програму з відновлення України".

Нині перший клас філії навчається у Богданівському ліцеї за два кілометри. Решта батьків відмовилися від змішаного й очного формату, який їм пропонували в цьому ліцеї, й написали заяви на дистанційну форму навчання. За словами Світлани Марікуци, планують усе відремонтувати до початку опалювального сезону цього року.

Зі слів Володимира Таборанського, після Льотної академії саме філія Богданівського ліцею зазнала найбільших пошкоджень. У решті десяти освітніх закладах пошкодження не перевищує 5-15 відсотків.

"Це насамперед ідеться про вікна, покрівлю й тріщини в стінах і стелі. Заклади зробили незначні поточні ремонти й досить оперативно відновили свою роботу. Зараз усі працюють, але в різних форматах", – каже заступник начальника департаменту.

За його словами, у травні було пошкоджено школу й дитсадок у Долинській громаді. У жовтні – п’ять закладів в Онуфріївській, Побузькій і Світловодській територіальних громадах. Востаннє це сталася в лютому в Онуфріївській громаді.

12 освітніх закладів Кіровоградщини зазнали пошкоджень від ракетних обстрілів за рік війни. Як відновлюватимуть
Зруйнований ангар авіакомпаії "Урга". У нього влучила російська ракета 28 липня 2022 року. Фото: Суспільне Кропивницький

Найбільших руйнувань зазнала Льотна академія, каже Володимир Таборанський. Це сталося 28 липня 2022 року. Там повністю зруйноване одне приміщення загальною площею понад дві тисячі квадратних метрів. 33 інших приміщення зазнали менших пошкоджень. Також знищені два літаки й частина авіаційного обладнання. Збитки оцінені в 138 мільйонів гривень.

Зараз навчання студентів й курсантів відбувається онлайн, розповіла помічниця директора Льотної академії з громадських зв’язків Олена Ковальова. "Інформація щодо руйнувань і пошкоджень внесена до державної електронної системи обліку руйнувань. Ми чекаємо, які кроки запропонує влада. Бо ресурсів академії для ліквідації такого масштабу пошкоджень не вистачить. Якщо треба щось десь засклити й поправити дах, то це ми робимо в рамках наших можливостей".

Зі слів Володимира Таборанського, Льотну академію, враховуючи масштаби руйнувань й специфічність самого закладу і його обладнання, відновлюватимуть частинами.

"Тут, можливо, буде не комплексне рішення, яким займалася б одна організація. Тут будуть залучені декілька організацій. На сьогодні говорити про чітку визначеність у цьому питанні ще зарано. Ведуться перемовини як з органами центральної влади, так і з міжнародними фондами".

Що відомо

У Міністерстві освіти й науки України зібрали докази руйнування шкіл, університетів, дитсадків та інших освітніх закладів. В Україні 3151 заклад освіти зазнав пошкоджень від російських бомбардувань та обстрілів.

Читайте також

  • Кращі умови – ефективніша робота. Інклюзивно-ресурсний центр в Помічній отримав власне приміщення
  • У бібліотеці села Карлівка Соколівської громади збирають російські книги на макулатуру і гроші на українські видання
Повідомляйте про події з життя вашого міста чи селища у Кіровоградській області http://surl.li/evtwt
Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері , Телеграм, Інстаграм та Ютуб
На початок