Кращі умови – ефективніша робота. Інклюзивно-ресурсний центр на Кіровоградщині отримав власне приміщення

Кращі умови – ефективніша робота. Інклюзивно-ресурсний центр на Кіровоградщині отримав власне приміщення

Кращі умови – ефективніша робота. Інклюзивно-ресурсний центр на Кіровоградщині отримав власне приміщення
Інклюзивно-ресурсний центр Помічнянської громади. Facebook/Інклюзивно-ресурсний центр Помічнянської громади

Інклюзивно-ресурсний центр у місті Помічна Новоукраїнського району Кіровоградської області переїхав у нове приміщення, на ремонт якого витратили майже 450 тисяч гривень з місцевого бюджету. Про це розповіла начальниця міського відділу освіти Ніна Семашко. Нині в центрі працюють з 23 дітьми, серед яких є переселенці. Суспільне дізнавалось про умови, які створили у новому приміщенні, та хто там працює.

Інклюзивно-ресурсний центр у Помічній створили 2019 року, розповіла Ніна Семашко. Розмістили його в одній з місцевих шкіл, де були дві вільні класні кімнати, заняття проводили в одній з них: "Це створювало суттєві труднощі для дітей з особливими освітніми потребами. Поряд з приміщенням центру розташована була спортивна зала, а серед вихованців центру є діти, які дуже гостро реагують на зовнішні подразники – потрібна була спокійна атмосфера. Проблеми виникали й коли на заняття до різних спеціалістів, які працювали в одній кімнаті, приходили одночасно декілька дітей. Це негативно впливало на якість занять".

Запит на нове приміщення був і у батьків, бо і їм не було де чекати на дітей, поки ті займалися в центрі. Тому, зі слів начальниці відділу освіти, у травні 2020 року створили петицію про виділення для облаштування центру окремого приміщення. Необхідну кількість підписів зібрали: "Мова йшла про приміщення колишньої залізничної поліклініки, яке перебуває на балансі відділу культури. Там розташована музична школа, заклад первинної медицини. Були там і вільні кабінети, з окремим входом – їх вистачало для всіх спеціалістів".

Облаштування центру в окремому приміщенні потребувало підтримки місцевих депутатів, сказала Ніна Семашко: "Щоб отримати це приміщення, потрібно було пройти нелегкий шлях: погодити з депутатами, а не всі й досі розуміють необхідність інклюзивної освіти, головою громади, знайти гроші, пройти відповідну процедуру – виготовити проєктно-кошторисну документацію, щоб перетворити кабінети поліклініки на комфортні кабінети для центру".

На ремонт та облаштування центру витратили майже 450 тисяч гривень з місцевого бюджету: "З’явились окремі кабінети для кожного спеціаліста – психолога, логопеда, дефектолога, реабілітолога. Крім того, батьки можуть спостерігати за заняттям, перебуваючи в іншому приміщення за напівпрозорим склом і не заважаючи роботі з дитиною".

Кращі умови – ефективніша робота. Інклюзивно-ресурсний центр у Помічній на Кіровоградщині отримав власне приміщення
Фото: Facebook ІРЦ Помічнянської міської ради

2019 року отримали 100 тисяч гривень субвенцій з держбюджету на закупівлю обладнання для центру. Щороку, за інформацією начальниці відділу освіти, на обладнання виділяли гроші з місцевого бюджету, допомагають купувати чи передають обладнання громадські організації та благодійники.

Мама вихованця центру Наталія Боянова розповіла, що відвідують центр більше двох років: "Були і в старому приміщенні, і в новому. Порівняти неможливо: тихо, тепло, окремі кабінети у спеціалістів. Спеціалісти вкладають душу в наших дітей. Я їм дуже вдячна".

Робота з переселенцями

В інклюзивно-ресурсному центрі надають психологічну допомогу переселенцям – і дітям, і дорослим. Є хаб, де працюють з молоддю з числа переселенців, розповіла Ніна Семашко. На території громади зареєструвались 1105 переселенців, 360 з них – діти: "Заклади освіти допомагають переселенцям інтегруватись, освоїтись на новому місці. Залучаємо їх до позашкілля, проводимо майстеркласи й інші спільні заходи, співпрацюємо з різними громадськими організаціями".

Переселенка з Херсонської області Яна Гуріна, син якої відвідує центр, розповіла, що була приємно вражена підходом до роботи в помічнянському центрі: "Переїхали ми в квітні 2022 року, продовжували навчатися в своїй школі, в першому класі, дистанційно. Влітку почала цікавитись наявністю інклюзивно-ресурсного центру в Помічній. Була приємно вражена швидкістю вирішення питання із зарахуванням моєї дитини в центр і професіоналізмом спеціалістів – ми дуже швидко адаптуватися на новому місці. Дитина постійно питає про наступне відвідування, йому там цікаво".

Працюють і за межами громади

2018 року в громаді на інклюзивній формі навчалися троє дітей, нині – 23, сказала Ніна Семашко: "Прогрес очевидний. У кожній школі і кожному дитсадку нині є інклюзивні групи, асистенти вчителів і вихователів, ці діти відвідують центр дитячої та юнацької творчості, музичну школу, організовуємо фестиваль талантів, в якому беруть участь діти з інших регіонів".

18 дітей із сусідньої Піщанобрідської громади 2022 року отримали допомогу від спеціалістів помічнянського інклюзивно-ресурсного центру: "В центрі є автомобіль, єдиний в регіоні з-поміж ресурсно-інклюзивних центрів, працюють спеціалісти і на виїзді. В інших громадах працюємо за запитом".

Читайте також

Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері , Телеграм, Інстаграм та Ютуб
Повідомляйте про події з життя вашого міста чи селища у Кіровоградській області https://u.to/HNf5HA
На початок