"Це не рік роботи, а рік служіння". Начальник Кіровоградської ОВА – про зміни в регіоні за рік повномасштабної війни

"Це не рік роботи, а рік служіння". Начальник Кіровоградської ОВА – про зміни в регіоні за рік повномасштабної війни

Ексклюзивно
"Це не рік роботи, а рік служіння". Начальник Кіровоградської ОВА – про зміни в регіоні за рік повномасштабної війни
. Колаж: Суспільне Кропивницький

24 лютого 2023 року – річниця повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Про зміну посади, досягнення Кіровоградщини за рік, допомогу переселенцям та іншим регіонам Суспільному розповів начальник обласної військової адміністрації Андрій Райкович.

Президент України Володимир Зеленський своїм указом від 7 березня 2022 року звільнив Марію Чорну з посади голови облдержадміністрації, призначивши на цю посаду міського голову Кропивницького Андрія Райковича.

Чим відрізняються посади голови військової адміністрації та міського голови?

"Багато відмінностей, нових завдань, багато інших проблем, які необхідно вирішувати. Змінилася швидкість вирішення питань. І, взагалі, місцеве самоврядування – одна система територіального управління, а державна структура вертикального управління – це інше. Вважаю, що Кіровоградщина загалом впоралась з завданнями і оборонного, і мобілізаційного напрямків, і організації мирного життя, економіки, промисловості, різних галузей господарювання".

Що вдалося зробити в області за рік?

"Навесні, попри загрозу захоплення мирних територій, аграрії реалізували врожай, провели польові роботи – зі своїми завданнями впорались. Це підтвердив і результат осені – більше чотирьох мільйонів тонн зібрано зернових, а це харчова безпека. Ми реалізували плани, які були пов'язані з технічним переоснащенням лікарень. Це вкрай потрібні речі не лише у мирний період. Ми зробили все для того, щоб закріпити медичних працівників не лише в обласному центрі, а й в інших містах обласного значення і громадах, щоб новітні форми організації медичного обслуговування – кластерні лікарні – мали фахових спеціалістів".

Читайте також: "До травня політика відійшла на другий план". Голова Кіровоградської облради – про життя і роботу в умовах війни.

Чи завадило вторгнення РФ реалізації якихось обласних проектів?

"Змінились напрямки і можливості фінансування, бюджет розвитку як місцевих громад, так і області вимагав максимальної уваги до формування підрозділів збройних сил, територіальної оборони, принципів і засобів оборони території – це питання номер один. Зрозуміло, ми вже не могли будувати заплановані соціально-побутові об’єкти і розвивати наші території так, як це було в планах перспективного розвитку Кіровоградщини, всіх адміністративних територій і об'єднаних територіальних громад до війни. Наприклад, не втілили в життя плани реконструкції центральної площі обласного центру, ми збиралися в значно більших об’ємах ремонтувати дороги, продовжувати реконструкцію водопровідного господарства, реконструювати школи. Нині це призупинено, передусім – перемога. Все для фронту, все для перемоги, але плани лишились, з’являються нові".

Чи змінилась кількість жителів області?

"Є різні критерії оцінки. З Кіровоградщини на початку вторгнення виїхала значна кількість людей, та переважна більшість їх повернулась. А от вимушено переміщених осіб ми прийняли більше 100 тисяч людей. Через Кіровоградщину пройшло 180 тисяч переселенців, людей, які рятувались від війни. Майже 92 тисячі офіційно проживає на території Кіровоградщини. Але ми бачимо, що цих людей більше".

Яке маєте бачення щодо житла для цих людей?

"Ми разом з іншими територіями, іншими областями України, Урядом, Офісом президента підготували пропозиції відносно розміщення містечок для тимчасово переміщених осіб. І в обласному центрі, і в містах обласного значення – в Олександрії, Знам’янці, Світловодську, в Гайвороні, Новоукраїнці, Малій Висці ці проєкти на стадії максимальної готовності до реалізації. Це значить, що виділені земельні ділянки там, де є інженерні комунікації і є можливості будувати. Визначена будівельна ресурсна база, матеріали, з яких будуватимуть, їх наявність, можливість будівельних організацій будувати. Всі ці розрахунки спрямовані в міністерство розвитку громад і територій".

Скільки житла для переселенців планують будувати на Кіровоградщині?

"Перший етап – будівництво на 20 тисяч людей. Загалом, ми бачимо, що нам необхідно в межах 60-70 тисяч людей розмістити. Треба мати в межах 20-30 тисяч квартир щонайменше – новозбудованих, сучасних, з повною інфраструктурою, з укриттями, з дитячим садком і школою".

Від чого залежить початок будівництва?

"Від закінчення війни, від ситуації на тих чи інших територіях, від успіху Збройних сил України і народу України".

Гуманітарна допомога в область почала надходити фактично з перших днів, першого місяця вторгнення, але поряд з тим протягом року було відкрито, на нині, 11 кримінальних проваджень саме за фактом розкрадання гуманітарної допомоги в області. Яка ваша позиція в цьому питанні, яким чином здійснюється контроль за використанням отриманої гуманітарної допомоги?

"Ми є надзвичайно великим і потужним гуманітарним хабом в центрі України. Тут розташовані бази первинного накопичення гуманітарних вантажів. Позиція моя однозначна: гуманітарна допомога і волонтерська допомога, незалежно від її спрямування, має дійти до свого кінцевого споживача. Її слід використовувати максимально ефективно. Кримінальні провадження – це робота правоохоронних органів, робота суду. Але це й підтвердження того, що питання знаходяться на постійному контролі".

Від кого Кіровоградщина отримує допомогу і яким областям допомагає?

"Ми допомагаємо всім областям, які перебувають в зоні бойових дій. Різний етап ставив свої акценти, свою потребу формував. Була активна фаза бойових дій на Чернігівщині – ми допомагали Чернігівщині. Ми знаємо, як агресія впливала на ті чи інші адміністративні території – це і північ, і схід, і південь, це і Миколаїв, і Херсон, і Донецька область, і Луганська область, і Сумська область, і Харків – всі території, які того потребували. Разом із тим до нас приїхали переселенці, і їм також необхідно було надавати відповідну допомогу. В області працює представництво ООН – різні представництва з різних напрямків".

Як вас змінив цей рік?

"Це не рік роботи, а рік служіння. По-перше, будучи вимогливим до себе і самокритичною людиною по життю, почав ставити до себе ще більше вимог, став більш відповідальним. Адже посада керівника військової адміністрації дає право одноосібного управління, необхідно чітко й виважено розуміти команди і розпорядження, які ти трансформуєш чи генеруєш і передаєш своїм підлеглим".

Чи відчуваєте ви емоційні зміни в собі?

"На емоції це не має впливати, тому що лише розрахунок, лише чітке планування і глибинне розуміння проблематики дає можливість ухвалювати правильні рішення. Зрозуміло, що я – людина, і повз мене не може пройти проблема, коли прилетіла ракета, і коли я бачу, як з-під уламків витягують тіла людей. Зрозуміло, що емоції – це помститися, якнайшвидше закінчити перемогою цю війну. Інших емоцій бути не може. Я це бачу, тому що горе людське воно відображається на мені. До мене набагато більше іде людей з негативною проблематикою, з проблемами, які вимагають невідкладних рішень, ніж з позитивними емоціями, та й часу в нас на них особливо немає".

Ви не піддаєтесь емоціям?

"Намагаюсь не піддаватись. Після закінчення війни будуть емоції".

Чи розділяєте ви роботу під час війни і плани на післявоєнний період?

"Зараз ми багато робимо для військових потреб, а прийде час – будемо продовжувати мирне будівництво, будівництво житла, будівництво доріг, реконструкцію систем централізованого опалення, будемо будувати школи, дитячі садки, лікарні, інші соціальні заклади – модернізувати їх або будувати нові – все те, що вкрай необхідно людям для мирного якісного життя".

Що змінилося в житті області під час повномасштабного вторгнення?

"Нам потрібно було приймати не лише вимушено переміщених осіб, нам необхідно було приймати ще й підприємства, нам необхідно дати можливість, щоби відновлювалася економіка. Таких підприємств ми прийняли майже 50 і продовжуємо це робити, тому що люди, які переїхали, потребують ще й робочих місць".

Скільки закладів освіти переїхали на Кіровоградщину?

"12 закладів вищої освіти. Ми – відкрита область, ми приймемо стільки людей, скільки буде потрібно".

Чи плануєте відпочинок чи відпустку?

"Я не можу планувати жодних відпусток. Вважаю, що всі українці нині не про відпустки думають, а про те, що зробити для Збройних сил, що зробити для громад, людей, які того потребують".

Повідомляйте про події з життя вашого міста чи селища у Кіровоградській області http://surl.li/evtwt
Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері, Телеграм, Інстаграм та Ютуб
На початок