Протягом 2022 року працівники Держпродспоживслужби Кіровоградської області зафіксували 44 випадки порушення законодавства у сфері реклами. Про це розповіла речниця служби Наталія Шевченко. Серед встановлених порушень найбільша кількість стосувалася реклами лікарських засобів та повідомлень про знижки.
За результатами перевірок ухвалили 44 рішення про штрафи на загальну суму 51 478 гривень. З них 29 порушників добровільно сплатили до Державного бюджету 41 278 гривень. Всього дослідили 1 920 рекламоносіїв (зовнішньої реклами, внутрішньої, на телебаченні та радіо, в ЗМІ, на транспорті).
Реклама лікарських засобів
Законодавство забороняє розміщувати у рекламі лікарських засобів:
- відомості про те, що лікувальний ефект від застосування лікарського засобу є гарантованим;
- зображення зміни людського тіла внаслідок хвороби, поранень;
- твердження, що сприяють виникненню або розвитку страху захворіти або погіршити стан свого здоров'я через невикористання лікарських засобів, що рекламуються;
- посилань на лікарські засоби як на найбільш ефективні, найбільш безпечні, виняткові щодо відсутності побічних ефектів;
- посилань на конкретні випадки вдалого застосування лікарських засобів;
- рекомендацій або посилань на рекомендації медичних працівників, науковців, медичних закладів та організацій щодо рекламованих товару чи послуги;
- спеціальних виявлень подяки, вдячності, листів, уривків із них із рекомендаціями, розповідями про застосування та результати дії рекламованих товару чи послуги від окремих осіб;
- зображень і згадок імен популярних людей, героїв кіно-, теле- та анімаційних фільмів, авторитетних організацій.
Водночас реклама лікарських засобів обов’язково повинна містити:
- вимогу про необхідність консультації з лікарем перед застосуванням лікарського засобу;
- рекомендацію щодо обов'язкового ознайомлення з інструкцією на лікарський засіб;
- текст попередження такого змісту: "Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров'я", що займає не менше 15% площі реклами.
Повідомлення про знижки
Згідно зі статтею 15 Закону України "Про захист прав споживачів" вживання понять "знижка", "зменшена ціна", "розпродаж" дозволяється лише з додержанням таких умов:
- якщо такого роду знижка, зменшення ціни або розпродаж застосовується протягом визначеного та обмеженого періоду часу;
- якщо ціна продукції є нижчою від її звичайної ціни.
Водночас після публічного повідомлення про початок проведення розпродажу, застосування знижок або зменшення ціни до споживачів повинна доводитися інформація про ціну продукції, що була встановлена до початку розпродажу.
Рекламодавці, які порушили вимоги Закону України "Про рекламу" отримують штраф у розмірі п’ятикратної вартості розповсюдженої реклами.
У Держспоживслужбі закликають у разі виявлення порушень у сфери реклами звертатися до Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області, каже Наталія Шевченко.
Читайте також
- "Громадськість може впливати на закупівлі лише розголосом". Як відстежувати державні гроші
- "Нині у підприємств одна мета – вижити". Як під час війни працює Новоукраїнський комбінат хлібопродуктів
Повідомляйте про події з життя вашого міста чи селища у Кіровоградській області https://u.to/HNf5HA
Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері , Телеграм, Інстаграм та Юту