"Гранітне плато захищає Кіровоградщину від руйнівного землетрусу": заступник керівника управління з цивільного захисту

"Гранітне плато захищає Кіровоградщину від руйнівного землетрусу": заступник керівника управління з цивільного захисту

"Гранітне плато захищає Кіровоградщину від руйнівного землетрусу": заступник керівника управління з цивільного захисту
. Суспільне Кропивницький

Гранітне плато захищає Кіровоградську область від руйнівних землетрусів, як такі, що сталися в Туреччині та Сирії 6 лютого, розповів Суспільному заступник начальника обласного управління з питань цивільного захисту Костянтин Дружинін. Вважає, що через географічне розташування ймовірність руйнівних землетрусів у центрі України низька.

У Туреччині 6 лютого на південному сході країни та на території Сирії стався потужний землетрус. Президент Туреччини Реджеп Ердоган повідомив, що землетрус магнітудою 7,7 балів став найпотужнішим з 1939 року.

Географічно Кіровоградщина — це переважно рівнинна, степова місцевість, яка розташована на Центральноукраїнському плато. Це захищає регіон від землетрусів — сказав Костянтин Дружинін. Коливання землетрусів на території Кіровоградської області можуть досягати до чотирьох балів за шкалою Ріхтера. Всі будівлі побудовані з урахуванням норм і правил, які визначені будівельними нормами для цієї сейсмічної стійкості.

Землетрус у Кропивницькому (тодішньому Кіровограді) у 80-х роках минулого століття був незначний, говорить Костянтин Дружинін: "Один чи два поштовхи, але були відчутні. Задрижали будинки, в них меблі, посуд".

Правила поведінки під час землетрусу і повітряної тривоги різні: під час землетрусу спускатись у підвал не треба. Необхідно вийти з домівок і дістатися рівних, відкритих ділянок, щоб поруч не було багато багатоповерхівок, великих дерев, стовпів. Якщо двері заблоковані, треба шукати безпечне місце в будівлі. Такими місцями є кути кімнат, які охоплені опорними конструкціями, також це можуть бути дверні отвори, говорить Костянтин Дружинін.

Карти сейсмічного районування обов’язково використовують при проєктуванні будинків в Україні, розповів кандидат геолого-мінералогічних наук Валентин Вовк. Окрім університетів України, він працював в Інституті геофізики й геології Академії наук Молдови.

"Найбільші землетруси, вони на межі літосферних плит. В Україні такого немає. У нас межі в районі південного берегу Криму. Є ще зона сейсмонебезпечна Вранча в Румунії, де землетруси відбуваються. А на більшості території України осередків землетрусів немає. Тому ми відчуваємо, що трясе в зоні Вранча. Найближче до цієї зони Вранча – Бесарбія. Південь Одеської області, Чернівці і Карпати. Друга зона – на дні Чорного моря, південний берег Криму. Ці зони найбільше небезпечні".

За словами Валентина Вовка, спрогнозувати землетрус і якої сили, неможливо: "Найважче спрогнозувати місце, де буде максимально виражений цей ефект".

Повідомляйте про події з життя вашого міста чи селища у Кіровоградській області https://u.to/HNf5HA
Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері, Телеграм, Інстаграм та Ютуб

На початок