За рік на Кіровоградщині знизився рівень захворювання на рак. Та причина – не в покращенні стану здоров’я людей

За рік на Кіровоградщині знизився рівень захворювання на рак. Та причина – не в покращенні стану здоров’я людей

За рік на Кіровоградщині знизився рівень захворювання на рак. Та причина – не в покращенні стану здоров’я людей
Спільна операція з приводу раку передміхурової залози ІІ стадії кропивницьких онкологів та лікаря з Черкас Романа Морару-Бурлеску / грудень 2022 року. Facebook Кіровоградського обласного онкоцентру

У Кіровоградській області показник рівня захворюваності злоякісними пухлинами протягом 2022 року, якщо порівнювати з 2021-м, знизився на понад 11%. Але причина – не в покращенні стану здоров’я жителів регіону, а в зниженні кількості звернень у зв’язку з воєнним станом і якості діагностики, розповів Суспільному генеральний директор обласного онкоцентру Костянтин Яриніч.

За словами керівника онкоцентру, чи не головний показник, який свідчить про вчасність діагностики онкозахворювань – це відсоток хворих, які прожили менше року після діагностування раку: "За рік він збільшився на майже 4% і складає третину від загальної кількості хворих. А в деяких громадах регіону він сягає 40% і більше".

За інформацією Костянтина Яриніча, найбільший рівень захворюваності – більше трьох сотень людей на 100 тисяч населення – у Кропивницькому, найменший – близько півтори сотні на 100 тисяч – у Світловодській громаді Олександрійського району та Долинській громаді Кропивницького району Кіровоградської області.

За рік на понад 3% збільшився в області показник смертності від злоякісних пухлин. Найбільше людей померли від раку легень, раку молочної залози, раку шлунка, раку ободової (основний відділ товстої кишки – ред.) та прямої кишок і раку передміхурової залози: "Основною проблемою залишається пізнє виявлення пухлин. Питома вага хворих з ІІІ-ІV стадіями процесу перевищує 40%. Та насправді рак виліковний, якщо його діагностувати на I та II стадіях. В такому випадку п’ятирічна виживаність доходить до 95%".

Що відомо

Щороку 4 лютого відзначають Всесвітній день боротьби проти раку. Рак виникає зі зміненої клітини, яка почала надмірно ділитися, формуючи пухлину. Це може ускладнювати роботу прилеглих органів або витісняти здорові клітини мутованими.

За інформацією головної санітарної лікарки регіону Надії Оперчук, факторами, які підвищують ризик захворіти на рак, є тютюнопаління (рак легень, гортані, рота, стравоходу, підшлункової залози та нирок), вживання алкоголю (рак товстої кишки, молочної залози, легень, нирок і печінки), надлишкова вага та малорухливий спосіб життя (рак молочної залози, простати, легень, товстої кишки та нирок), хронічні та стійкі інфекції (рак печінки, шийки матки та шлунку), сонячне опромінення (рак шкіри).

Профілактика

  • боротьба з курінням;
  • збільшення фізичної активності;
  • вживання збалансованої та здорової їжі;
  • своєчасна вакцинація проти вірусів, які викликають рак печінки і шийки матки;
  • утримання від тривалого перебування на сонці та в солярії;
  • проходження регулярних медичних оглядів та обстежень.

Читайте також

  • За 2022 рік на ВІЛ/СНІД захворіли майже пів тисячі жителів Кіровоградщини
  • Тренуватимуться на манекенах. У кропивницькій лікарні відкрили навчальний центр
  • В Олександрійській громаді на Кіровоградщині хвора на сказ собака покусала двох жінок
Повідомляйте про події з життя вашого міста чи селища у Кіровоградській області https://u.to/HNf5HA
Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері, Телеграм, Інстаграм та Ютуб
На початок