Росіяни застосовують нестандартні способи мінування. Піротехнік з Кіровоградщини розміновує деокуповані території

Росіяни застосовують нестандартні способи мінування. Піротехнік з Кіровоградщини розміновує деокуповані території

Росіяни застосовують нестандартні способи мінування. Піротехнік з Кіровоградщини розміновує деокуповані території
. фото Михайла Захарченка

Кропивничанин Михайло Захарченко в піротехнічному підрозділі працює сім років. В ефірі Українського радіо Кропивницького розповів, з весни 2022 року його підрозділ розміновував території Чернігівської, Харківської, Миколаївської та Херсонської областей. Після вторгнення в Україну російська армія використовує нестандартні способи мінування та засоби, заборонені міжнародними конвенціями. З 2014 року — початку російсько-української війни — таких способів мінування вони не застосовували.

Як відбувається розмінювання

"Дуже багато цинічних випадків мінувань, мінують предмети побутової техніки, домашні речі, наприклад — замінували дитяче ліжко". Сапери заходять в будинок і крок за кроком його обстежують, звертають увагу на деталі: "Якщо знаємо, що у цьому місці побували росіяни, то ми розуміємо, з чим можемо зіштовхнутися".

На деокупованих територіях підрозділу Михайла Захарченка поставили завдання по розміновуванню автомобільних шляхів, залізничних колій, об'єктів інфраструктури, ліній електропередач. "До ліній електропередач росіяни можуть мінувати підходи. Коли електрики виїжджають на ремонт, можуть натрапити на протитанкову міну. Це мінується спеціально, їм треба вивезти з ладу нашу техніку або вбити людей".

Під час розмінування зустрічаються новітні вибухонебезпечні предмети, з якими раніше не зустрічались. "Ці предмети у період проведення АТО або ООС не були застосовані росіянами. З початку повномасштабного вторгнення їх почали використовувати. Це протипіхотні міни, касетні боєприпаси, боєприпаси від систем залпового вогню – вони заборонені міжнародними конвенціями". Ця робота забирає багато енергії. "Дуже втомлює, коли ти перший раз стикаєшся з вибухонебезпечним предметом, який не траплявся тобі раніше. Важко працювати, коли мінують нестандартними способами мінування, нештатними".

Штатний спосіб мінування — це коли використовують вибухонебезпечний предмет за призначенням. Нештатний — коли штатний боєприпас використовують як пастку, наприклад, підкладають під протитанкову міну ручну гранату. Граната вибухає й ініціює вибух міни. "Коли таке знаходиш, думаєш, як правильно знешкодити, піклуюсь не тільки про себе, а й про колег. Якщо я зроблю похибку, може постраждати хтось інший".

Щоб бути максимально сконцентрованим під час роботи, сапери працюють тільки вдень.

Мають традицію: "Ми ніколи з колегами за руку не прощаємося і не кажемо "до побачення", тільки "до зустрічі".

Михайло Захарченко розповів, нині в Україні 175 тисяч квадратних кілометрів забруднені небезпечними предметами. Це 30% нашої держави. Вважає, на розмінування цих територій потрібно 15 років.

Як себе убезпечити при виявленні небезпечних предметів

Не панікувати та не підходити до виявлених предметів. Забороняється чіпати. Потрібно відійти на небезпечну територію за 200-300 метрів, приблизно запам'ятати місце предмета і викликати фахівців за номером 101 або 102.

Читайте також

Повідомляйте про події з життя вашого міста чи селища у Кіровоградській області https://u.to/HNf5HA
Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері , Телеграм, Інстаграм та Ютуб

На початок