У Кіровоградській області протягом 2022 року Суспільне слідкувало за перебігом судових розглядів та відвідувало засідання у справах, пов'язаних із корупцією в навчальних закладах та органах місцевого самоврядування, замаху на вбивство, колабораціоналізмом та виправдовуванням агресії РФ проти України. В цій добірці – найпомітніші з них, на думку редакції.
Нічний домашній арешт для екскерівника Кіровоградської єпархії УПЦ
9 грудня екскерівнику Кіровоградської єпархії Української православної церкви Іоасафу обрали запобіжний захід у вигляді домашнього арешту з 22:00 до 6:00.
За даними слідчих, він виправдовував захоплення Криму, входив до найближчого оточення московського патріарха Кирила, з яким координував поширення прокремлівських поглядів у регіоні, виконував його доручення щодо виправдовування російської агресії проти України. У церквах людям роздавали пропагандистську літературу, в якій вихваляли кремлівський режим. Надруковані книги були в російських типографіях. Під час обшуків на території єпархії знайшли друковані матеріали й листування з московськими "кураторами".

Про підозру Іоасафу оголосили 2 грудня, перше засідання з обрання запобіжного заходу відбулось 6 грудня.
Підозрюваний на питання, чи вважає себе винним, відповів так: "Воля Божа на все! Я коли дізнався, то розхвилювався, а мені кажуть: "Владика, треба радуватися, значить, Бог Вас не забув. Посилає вам випробування, значить про вас дбає".
Читайте також: Понад півтори сотні підозрюваних. В СБУ Кіровоградщини розповіли про найрезонансніші справи 2022 року.
Домашній арешт для кримінального авторитета із санкційного списку Ради національної безпеки і оборони України
17 листопада апеляційний суд у Кропивницькому остаточно затвердив цілодобовий домашній арешт в якості запобіжного заходу для кримінального авторитета Армена Хачатряна на прізвисько "Армен Хохол". Прокурори просили про тримання під вартою. Його підозрюють у створенні в 2018 році злочинної організації, вимаганні та погрозі убивством. Він був оголошений у міжнародний розшук та переховувався від слідства.
Армена Хачатряна затримали у червні, тоді ж обрали запобіжний захід у вигляді тримання під вартою до 28 червня.
23 червня йому продовжили запобіжний захід. Адвокати просили визначити розмір застави, та суддя ухвали рішення тримати підозрюваного під вартою до 21 серпня.
Ухвала апеляційного суду від 2 листопада скасувала рішення від 28 вересня про продовження запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. Натомість суд ухвалив рішення про можливість внесення застави – 372 тисяч гривень. Син підозрюваного вніс її, і 3 листопада Армен Хачатрян вийшов зі слідчого ізолятора.
Тримання під вартою на цілодобовий домашній арешт змінили 9 листопада. Прокурор подав апеляцію, яку апеляційний суд не задовільнив.
Слухання справи продовжать 2023 року. У разі доведення вини, чоловікові загрожує від 12 до 15 років позбавлення волі з конфіскацією майна.
Читайте також: Вибух газу, затонула бронемашина, згоріла церква. Головні надзвичайні події на Кіровоградщині, не пов’язані з війною.
Стрілянина в кропивницькому готелі
Під нічним домашнім арештом тримають підозрюваного в замаху на вбивство кропивничанина. Стрілянина сталась 3 серпня в одному з готелів міста, внаслідок чого одного чоловіка госпіталізували з частковою ампутацією ноги.
Поранений під час перебування у кропивницькій лікарні розповів Суспільному свою версію подій. Нині його лікують в іншому місті.
5 серпня підозрюваному, який своєї провини не визнає, обрали запобіжий захід у вигляді нічного домашнього арешту. Прокурор просив для підозрюваного тримання під вартою, та 25 серпня апеляційний суд залишив запобіжний захід без змін.
Наступні судові засідання відбудуться 2023 року.
Відсторонення від посади керівника громади, якого підозрюють у хабарництві
Відсторонити від роботи на два місяці – таке рішення ухвалили в апеляційному суді Кропивницького 14 листопада у справі міського голови Помічної Миколи Антошика, якого підозрюють у хабарництві. Розглядали апеляцію на рішення суду від 2 листопада щодо відсторонення Миколи Антошика від роботи до 2 січня 2023 року.
У вересні 2022 року в робочому кабінеті заступника Миколи Антошика Артема Щербатюка знайшли десять тисяч гривень. Їх, за версією слідчих, Антошик і Щербатюк отримали від підприємця в обмін за дозвіл встановити тимчасовий дитячий атракціон.
У вересні Миколі Антошику обрали запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з можливістю внести заставу.
Читайте також: П’ять місяців після ракетного удару. Який вигляд має ангар авіакомпанії у Кропивницькому.
Відповідно до статті 62 Конституції України, особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.
Вироки у справах попередніх років
- Ленінський районний суд Кропивницького виніс вирок директорці школи Олені Яровій, яка насмерть збила жінку у вересні 2020 року. 7 вересня їй обрали запобіжний захід – тримання під вартою з правом внесення застави. 8 вересня підозрювану відпустили – за неї внесли заставу в розмірі 168 тисяч гривень. Водійка свою провину визнала під час судового засіданні у травні 2021-го. У серпні 2022 року суд визнав її винною та призначив чотири роки позбавленння волі з позбавленням права керувати транспортними засобами на три роки. У той же час звільнив обвинувачену від відбування покарання з випробуваннням на три роки.
- Декана льотної академії Національного авіаційного університету, що у Кропивницькому, Валерія Шульгіна визнали винним у вимаганні та отриманні хабаря. Йому призначили покарання – п'ять років позбавлення волі. Валерія Шульгіна затримали 22 лютого 2021 року. Декан вимагав зі студента 11 500 доларів за допуск до практичних польотів, які є безплатними. 24 лютого йому обрали запобіжний захід – 60 діб під вартою. Під час засідання суду у липні 2021-го прокурор включив аудіозаписи розмови однієї зі студенток льотної академії з керівництвом закладу. Студентка звернулася до декана, який запросив гроші за допуск до практичних польотів.
Бонус
Суддя Кіровського районного суду Кропивницького Ірина Загреба зобов’язала колаборанта з Харкова вивчити напам'ять Гімн України, розділ Конституції про територіальний устрій, вірш "Любіть Україну", пісню "Батько наш – Бандера, Україна – мати" та прочитати дві книги. Суспільному розповіла, що ефективність такого рішення можна буде перевірити згодом: "Орган пробації ухвалює рішення про те, чи виконав обвинувачений всі покладені на нього обов’язки, і чи може бути звільнений після закінчення іспитового терміну. Тоді ця людина приходить до суду і суддя, ухвалює рішення і матиме можливість перевірити".
Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері , Телеграм, Інстаграм та Ютуб