Релігійні громади Кіровоградщини обговорюють перехід на новоюліанський календар

Релігійні громади Кіровоградщини обговорюють перехід на новоюліанський календар

Ексклюзивно
Релігійні громади Кіровоградщини обговорюють перехід на новоюліанський календар
Єпископ Кропивницький і Голованівський Православної церкви України Марк. Суспільне Кропивницький

У релігійних громадах Кіровоградської області обговорюють перехід на новоюліанський календар. На 2 грудня рішення про повний перехід ухвалили в одній зі 115 парафій Православної церкви України в регіоні. Суспільне дізнавалось, до яких змін призведе перехід на інший календар.

За новоюліанським календарем, усі церковні свята, крім великодніх, зміщуються на 13 днів раніше, і співпадатимуть, таким чином, з астрономічним календарем, пояснив єпископ Кропивницький і Голованівський Православної церкви України Марк. З його слів, якщо не перейти на новоюліанський календар нині, в майбутньому різниця днів збільшуватиметься: "Кожні сто років різниця між календарями становить один день. Треба визнати, що у нас є багато стереотипів, пов’язаних з цим питанням. У багатьох людей перехід на новий стиль асоціюється з католицизмом. Ми маємо людям пояснити, що десять з 15 помісних церков вже живуть за новим календарем. Тобто, це не є католицьке Різдво, і не є католицький календар. Це є перехід на астрономічний календар".

Про можливість 2022 року святкувати Різдво 25 грудня – за новоюліанським календарем, а не 7 січня, 18 жовтня ухвалив рішення Священний Синод Православної церкви України. Зробили це в якості експерименту, щоб вивчити думку релігійних громад, сказав єпископ Марк: "На жаль, люди не знають і не пам’ятають справжніх дат свят. А вже знають дати за новим стилем. Тому ми кажемо, що Різдво 7-го січня, забуваючи, що Різдво у нас 25 грудня. Просто наше 25 грудня припадає на 7 січня. Я є прихильником переходу на новоюліанський стиль, щоб церковний і світський календарі співпадали".

На об’єктивність експерименту вплине те, що 25 грудня 2022 року – це неділя, традиційний день для богослужіння, вважає єпископ Марк: "Віряни наші прийдуть на богослужіння, не зважаючи на те, чи різдвяна це буде служба, чи неріздвяна".

Кандидат соціологічних наук Едуард Клюєнко вважає, що в умовах війни перехід на новоюліанський календар сприйматиметься у суспільстві як відмежування від російської церкви: "Є таке поняття в соціології – рутинізація. Люди звикають до чогось, і їм здається, що завжди так було. Але за тих умов, в яких ми зараз існуємо, в українського суспільства, причому і у російськомовному його сегменті, є бажання в усьому відгородитися від агресора".

Що відомо

  • Повністю перейти на новоюліанський календар вирішила Кропивницька парафія святих апостолів Петра і Павла Православної церкви України. Тепер це рішення має погодити Священний Синод, сказав настоятель храму протоієрей Іван Шубин: "Під час парафіяльних зборів у храмі було десь 25 людей. Двоє були за те, щоб і надалі святкувати Різдво 7 січня, решта проголосували за перехід на новоюліанський календар".
  • Кропивничанин Микола Супрун, який відвідує храм Петра і Павла, підтримує перехід на новоюліанський календар: "Нам треба відходити від російської імперії і бути самостійною державою з незалежною церквою".
  • Миколай, священник Свято-Миколаївської парафії Православної церкви України, що у місті Бобринець Кропивницького району, розповів, що парафіяни вирішили святкувати Різдво двічі – і 25 грудня, і 7 січня – бо думки розділились.

Читайте також

  • На Кіровоградщині релігійна громада села Червоне переходить до Православної церкви України.
  • Ексмитрополита Кіровоградської єпархії УПЦ підозрюють у підривній діяльності проти України.
Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері , Телеграм, Інстаграм та Ютуб
На початок