Перейти до основного змісту
Йодна профілактика у випадку радіаційної аварії. Як захиститися жителям Кіровоградщини

Йодна профілактика у випадку радіаційної аварії. Як захиститися жителям Кіровоградщини

Йодна профілактика у випадку радіаційної аварії. Як захиститися жителям Кіровоградщини
.

У випадку радіаційної аварії важливо захистити свій організм: щоби зменшити негативний вплив на щитоподібну залозу потрібно прийняти калій йодид. Про це Суспільному розповіла сімейна лікарка Світлана Васецька. Цей препарат не можна використовувати "для профілактики". Його приймають одноразово, виключно після оповіщення від офіційних органів влади. Суспільне дізнавалось, де у разі необхідності отримати калій йодиду та чому ці пігулки не можна вживати після 40 років.

Читайте також: Вода, їжа, засоби захисту, укриття. Як діяти у випадку радіаційної аварії

Де брати калій йодид?

В Україні препарат калій йодид закупили за гроші державного бюджету. Ліки розподілили між регіонами України, з розрахунку чисельності населення, розповів Суспільному начальник обласного департаменту охорони здоров’я Олег Рибальченко. Скільки пігулок отримала Кіровоградська область, не сказав.

"Ми отримали цей препарат, роздали і продовжуємо роздавати центрам первинної медико-санітарної допомоги. Щоб зрозуміти алгоритм проведення йодопрофілактики, за необхідності та безкоштовно отримати свою дозу, треба звернутися до сімейного лікаря або до найближчої амбулаторії. Ліки розподілили пропорційно між усіма територіями, хоча ризик застосування є лише для частини громад".

Пункти видачі пігулок

У разі радіаційної аварії пацієнтам видаватимуть по одній таблетці калію йодиду, сказала сімейна лікарка, керівниця амбулаторії загальної практики сімейної медицини селища Гірниче Світлана Васецька. Цей препарат підвищує імунітет та захищає щитовидну залозу від опроміненя.

"За потреби, ми створимо пункт видачі калію йодиду. Людина приходить в амбулаторію та отримує одну таблетку для дорослого до 40 років. Дітям, в залежності від віку, призначається різне дозування. Якщо говорити про Запорізьку АЕС, то Кіровоградська область не входить в зону ураження. Але все залежить від напрямку вітру та сили ушкодження".

Приймати профілактичну дозу калію йодид потрібно тільки після офіційного сповіщення про загрозу викиду від штабу цивільної оборони.

"Оптимальним є прийом калію йодиду за 6 годин до впливу радіоактивної хмари, – розповіла Світлана Васецька. – Препарат також є ефективним одночасно з надходження "хмари" та через шість годин після. Пізніший прийом буде шкідливим для організму".

Світлана Васецька сказала, що калій йодид не рекомендують вживати людям, старше 40 років. У цьому віці щитоподібна залоза майже не накопичує радіоактивний йод, отже прийом цих пігулок може завдати більше шкоди, ніж користі.

"Все буде залежати від прогнозованої дози опромінення. Своїм пацієнтам, які захочуть прийняти пігулку калію йодиду, ми будемо пояснювати, що у зв'язку з віковими змінами щитовидної залози їм не бажано це робити. Взагалі у такій ситуації людям після 40 років я рекомендую проконсультуватися з сімейними лікарями".

Неефективними є інші види йодних розчинів (спиртовий розчин йоду, розчин Люголя, повідон-йод). Вони не всмоктуються та не накопичуються в щитоподібній залозі, отже не захистять від радіоактивного йоду. Мова йде як про приймання всередину, так і про нанесення йодних сіточок.

Чи можна купити препарат в аптеці?

Крім того, що ліки безкоштовно видаватимуть лікарі, їх ще продають в аптеці. Щоправда, зі слів кропивничанки Світлани Коропалової, знайти цей препарат у продажу не може з початку російського вторгнення.

"Коли почала ширитись інформація про загрозу радіаційної аварії, я хотіла купити ці пігулки. Три місяці тому не могла їх ніде знайти. Днями знову пішла у три найбільші мережі аптек міста, фармацевти усміхаються і відповідають, що немає".

Завідувачка однієї з кропивницьких аптек Ольга Касьянова підтвердила Суспільному, що нині калій йодид постачальники не привозять.

"Ми щодня моніторимо списки ліків, які нам надсилають, але цього препарату немає в наявності. Востаннє був у нас у продажу наприкінці лютого. Це препарат українського виробництва. Покупці щодня про нього запитують, але ми нічим допомогти не можемо. У нас в аптеці навіть немає настоянки йоду, хоча при радіаційній аварії вона неефективна".

Що відомо

  • У разі аварії на ядерних установках атомної станції може відбутися викид радіоізотопів йоду, цезію, стронцію та інших радіонуклідів, повідомляють в Міністерстві охорони здоров'я. В результаті викиду може утворитися радіаційна хмара, яка по своїй протяжності може забруднювати ґрунт, поверхні, їжу та воду. Крім того, опади з хмари можуть осідати на шкірі та одязі людини. Так виникає зовнішнє опромінення, а при споживанні забруднених харчових продуктів – внутрішнє. Значна частина викидів містить радіоактивний йод, або так звані радіоактивні ізотопи йоду ("поганий йод"). Якщо не вживати заходів захисту, то в такому разі радіоактивний йод дуже легко і швидко поглинається щитоподібною залозою (особливо у дітей) і може призвести до її захворювань.
  • З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну радіаційний фон в Кіровоградській області вимірюють тричі на добу, сказала головна санлікарка Надія Оперчук. Перевищень звичного для регіону природного фону не фіксували.
  • Начальник обласного управління з цивільного захисту та оборонної роботи сказав, що для жителів регіону найбільшу загрозу становить Південноукраїнська атомна електростанція: "Ми потрапляємо в зону помірного забруднення. А Запорізька станція до нас не дістає. Найближча точка – село Веселий кут Дмитрівської громади Кропивницького району – на відстані 122 кілометри від станції".
  • Запорізьку атомну електростанцію 4 березня захопили російські військові. 5 серпня вони влаштували обстріли біля промислового майданчика. Після подвійного обстрілу станції на одному з енергоблоків спрацював аварійний захист, внаслідок чого відключився один з трьох енергоблоків, що працюють. В компанії "Енергоатом" повідомили, що станція працює з ризиком порушення норм радіаційної та пожежної безпеки.

Читайте також

  • Чотири лікарні Кіровоградщини отримали 30 апаратів подачі кисню. Для чого вони та де використовуватимуть
  • Через перевищення вологості повітря 22 серпня на Кіровоградщині утворилася імла
Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері , Телеграм, Інстаграм та Ютуб

Топ дня

Вибір редакції

На початок