Відсторонена вчителька з Кіровоградщини вважає, що її права порушили, і продовжує ходити на роботу

Відсторонена вчителька з Кіровоградщини вважає, що її права порушили, і продовжує ходити на роботу

Відсторонена вчителька з Кіровоградщини вважає, що її права порушили, і продовжує ходити на роботу
. Суспільне: Кропивницький

В місті Олександрія Кіровоградської області відсторонена від роботи вчителька Лариса Лисюк продовжує ходити в колегіум. Відсторонили її, бо вона не надала підтверджуючих документів про вакцинацію від коронавірусу або довідку про протипокази до щеплення, розповіла директорка Наталія Малишева. 11 листопада вчителька організувала урок. У колегіум викликали поліцію. Суспільне дізнавалось позицію відстороненої вчительки та з’ясовувало, чи порушили її права, як вона вважає.

Позиція вчительки

Відсторонена від роботи з 8 листопада Лариса Лисюк в колегіум приходить щодня. 12 листопада уроки, сказала, не проводила. З наказом про відсторонення не згодна: ”Приходимо на робоче місце, поліція нас переслідує. Право на життя порушене, право на повагу до гідності теж. В якому законодавстві написано, що я повинна розголошувати інформацію про своє особисте і сімейне життя? Звідки знає директор, мені цікаво, чи маю я якісь медичні документи, щеплення чи інше. Я директору тричі пояснювала, що такі питання ставити некоректно. Це протизаконно. І на підставі припущень робити висновок – щеплена я чи не щеплена – це нонсенс”.

Лариса Лисюк своє відсторонення від роботи планує оскаржувати у суді.

На урок викликали поліцію

11 листопада на урок до Лариси Лисюк прийшли поліцейські. За те, що вчителька проводила урок під час відсторонення, поліцейські склали протокол. За словами заступника начальника Олександрійського відділу поліції Віктора Глущенка, за проведення уроку вчительку можуть оштрафувати на 17 тисяч гривень.

Позиція директорки колегіуму

Директорка Олександрійського колегіуму Наталія Малишева розповіла, що у школі – півтори сотні працівників, майже сотня з яких – вчителі. Невакцинованих вчителів, з її слів – семеро: ”8 листопада видали наказ на підставі акту про те, що працівники не надали підтверджувальної інформації. Вони приступили до виконання службових обов’язків. 9 листопада ситуація повторилася, видали повторний наказ про відсторонення. Працівників з ним ознайомили ”під підпис”. Якщо ні, склали акт і про це. Деякі працівники відмовились від відсторонення і продовжували проводити уроки”.

За словами директорки, в школі відстороненим вчителям дозволяє бути, єдине від чого вони відсторонені – від виконання посадових обов’язків. Зарплата їм не нараховується: ”Намагаємося організувати якісну заміну. Але 11 листопада відмінили перший урок, дітей попередили про його перенесення. Вчитель, відсторонений від виконання посадових обов’язків, викликав дітей і самовільно проводить урок”.

Позиція управління освіти

Заступниця начальника управління освіти олександрійської міськради Вікторія Чернецька назвала дії директорки колегіуму правомірними й такими, що відповідають чинному законодавству: ”Керівник – це посадова особа, яка виконує всі розпорядження, накази і постанови уряду. Позиція вчителя – це його особиста позиція. Можна відстоювати свої інтереси, але виключно у законний спосіб, через суд, а не маніпулювати дітьми і батьками”.

Позиція батьків учнів

Вчительку Ларису Лисюк прийшли підтримати чотири мами її учнів. За словами однієї з них, Ірини Летучої, хочуть, щоб повернули вчителя: ”Це випускний клас. Їм складати іспити. Ми не знаємо, вакцинований вчитель чи ні. Ми не за вакцинацію вчителя поважаємо, а за мислення і те, як організовує освітній процес”.

Мама одинадцятикласниці Оксана Вечірко іншої думки щодо вакцинації вчителів: ”Ми всі пережили локдаун, пережили дистанційне навчання. Зрозуміли, що це не навчання, взагалі. Нам зараз дають можливість, щоб наші діти отримували якісну освіту, стаціонарно, ходили до школи, а деякі викладачі діють не в інтересах дітей. Те, як вони ставляться до вакцинації, то їхня справа. Але я вважаю, що вчителі мають бути прикладом і вакцинуватися обов’язково”.

Позиція юриста

Юристка Тетяна Козаченко сказала, що у випадках, передбачених законодавством щодо карантинних заходів, право на приватне або сімейне життя не порушується: ”Відповідно до законодавства України, уряд у виключних випадках, коли це передбачено для гарантування безпеки населення, має право вводити відповідні карантинні заходи, відповідно до Закону ”Про захист населення від інфекційних хвороб”. Відповідно до статті 12 цього закону, якій більше восьми років, для відповідної категорії працівників, якщо їх робота може розповсюджувати інфекцію і становити ризик для інших осіб, можуть встановитися додаткові вимоги. Перелік таких категорій працівників встановлює міністерство охорони здоров’я”

Відсторонену від роботи людину під час карантину звільнити не можуть – пояснила юристка: ”Таким чином вакцинація в Україні не є примусовою, а є обов’язковою. Батьки і діти мають право на максимально безпечні умови отримання знань. Тому право, конституційне, кожної людини припиняється або зупиняється там, де починається право і свобода на життя іншої людини”.

Що відомо

На початок