Подарунок з Прикарпаття отримають моряки, які були в російському полоні. Серед них – двоє з Кіровоградської області – Роман Мокряк з села Карлівка Кропивницького району та Андрій Артеменко з Новоукраїнки. Для моряків на Прикарпатті створили двадцять чотири кортики з дамаської сталі. Це бойова зброя, яку мають право носити лише офіцери. Для того, щоб їх могли носити усі визволені з полону моряки, їх вручатимуть як медалі.
Коваль Дмитро Ейдер – батько Андрія Ейдера, наймолодшого з моряків, яких захопили в полон, показав кортик свого сина. "Він був зроблений першим. Тому що це мій син. Що ми тут бачимо? "Нескорений духом", "Ейдер Андрій", час, коли був захоплений "Бердянськ" і координати, де він був захоплений".
Ідея створити кортики для моряків виникла у Дмитра Ейдера та його дружини Євгенії, коли його син з побратимами були в полоні. Їхня акція "Нескорені духом" об’єднала митців з усієї України. "Проєкт ми називаємо "Народна нагорода". Ми не планували спонсорів. Через соцмережі оголосили збір коштів. Тільки на матеріали. Тобто, всі майстри – волонтери", - говорить Євгенія Ейдер.
Дмитро Ейдер зробив прототип кортика. Показав його командуванню Військово-Морських Сил України, яке підтримало ідею. Символи на кортиках погоджували з головним геральдистом МВС.
"Ми не можемо сказати, скільки ці кортики коштують, тому що тут не закладена вартість за роботу. Люди робили все від душі, від себе, щоб висловити свою підтримку", - каже Євгенія Ейдер.
Найдорожче у виготовленні кортиків – пакет дамаської сталі й литво. Деталі, які вимагала литва, виконували в Івано-Франківську. Майстер з художньої обробки металу Віталій Городецький каже, що цю роботу можна назвати ювелірною. "Ми бачимо по формі тильника якір з українською символікою – тризубом. Це наша розробка була. Маємо на увазі, моделювання цієї сфери. Також, моделювання цих координат на накладках для ножен – це теж наша розробка. Це ювелірна робота".
Литва тривала два місяці. Щодо символіки на руків’ї – якір в колючому дроту – це означає, що моряки були в полоні, пояснює Дмитро Ейдер.
Нагадаємо, 7 вересня двоє моряків з Кіровоградської області повернулись з російського полону. Це - Роман Мокряк з села Карлівка Кропивницького району та Андрій Артеменко з Новоукраїнки. Загалом, 7 вересня, тридцять п'ять українців, які утримувались в Росії, повернулись в рамках обміну України і Росії військовополоненими.
Нагадаємо, торік 25 листопада російські кораблі у Керченській протоці обстріляли та захопили українські броньовані артилерійські катери "Бердянськ" і "Нікополь", та буксир "Яни Капу". Двадцять чотири українських моряки опинились в полоні.