"Святкування Івана Купала на Кіровоградщині вважаю театральним дійством". Світлана Буланова

"Святкування Івана Купала на Кіровоградщині вважаю театральним дійством". Світлана Буланова

"Святкування Івана Купала на Кіровоградщині вважаю театральним дійством". Світлана Буланова
. Фото Вікторії Колосової/ ua.depositphotos.com

Святкування Івана Купала в громадах, селах, районних центрах – це театральне дійство, яке не відповідає справжньому, традиційному обряду. Говорить збирачка та виконавиця традиційних пісень, учасниця просвітницького проєкту "Баба Єлька" Світлана Буланова.

За її словами, за 3 роки експедицій Кіровоградською областю не бачила жодного традиційного святкування Івана Купала. Каже: організатори найчастіше беруть матеріали проведення свята в клубних методичках або в інтернеті, що взагалі не відповідає автентичному виконанню календарно-обрядового свята.

"Найчастіше ми чуємо “Кругом Мариноньки ходили дівоньки...”, “Марена”, “Вербовая дощечка”... ну, отакого напрямку пісні. Але вони більш уже сучасного характеру, авторські. Не традиція це, на жаль, на превеликий жаль".

Світлана каже: нетрадиційне виконання стосується не тільки пісень.

"Коли я запитую в людей: "Що таке Івана Купала, які у вас асоціації?", – перше, що їм спадає на думку — це горить вогнище, вариться куліш, співаються якісь пісні на сцені і потім це все перетворюється на масове вживання алкоголю, і обов'язково це все закінчується масовою бійкою".

Говорить: за справжньою традицією все повинно бути зовсім по-іншому.

"На це свято обов'язково повинні були йти дівчата незаміжні і хлопці нежонаті для того, щоб знаходити там пару. Ворожили на цьому святі, пускали вінок на воду і дивилися: якщо вінок на воду прямо пливе у дівчини, значить вона цього року вийде заміж. Якщо він крутиться-вертиться, стоїть на місці, чи поплив вліво, чи вправо, значить їй вже не чекати весілля в цьому році. Тобто, все було спрямоване і крутилося навколо продовження роду і навколо того, щоб знайти собі пару".

За словами Світлани Буланової, загалом, ритуалів свята, які наразі відтворюються у купальську ніч, дуже багато, але важливо аби ці традиції передавалися в повному обсязі.

"Мені б хотілося, щоб люди все ж таки повернулися до традиції, намагалися хоча би фрагментарно відтворювати ці обряди правильно. Тому що це такі сакральні речі, які були пов'язані з віруванням людей".

На початок