Рівень онкозахворюваності вдвічі перевищує середній в Україні. У Кропивницькому вимірювали радіацію

Рівень онкозахворюваності вдвічі перевищує середній в Україні. У Кропивницькому вимірювали радіацію

Рівень онкозахворюваності вдвічі перевищує середній в Україні. У Кропивницькому вимірювали радіацію
. Суспільне: Кропивницький

У Кропивницькому рівень захворюваності на рак на 50% перевищує середній український показник. У Кіроворадській області – на 30%. Про це розповів директор обласного онкоцентру Ігор Макарук. Такий рівень онкозахворюваності він пов’язує з радіацією – через поклади урану та його видобуток. Суспільне поспілкувалось з людьми, які вимірювали радіаційний фон в місті, щоб дізнатись про результати цих перевірок.

Керносховище у селищі Гірниче

Рівень онкозахворюваності вдвічі перевищує середній в Україні. У Кропивницькому вимірювали радіацію
Суспільне: Кропивницький

На території керносховища кропивничанин Віталій Галка знайшов радіоактивне каміння. Про це чоловік сказав Суспільному. В присутності журналістів дозиметром виміряв радіаційний фон на поврхні землі. Він показав 180 мікрорентгенів на годину. На метровій висоті дозиметр показав 70 мікрорентгенів на годину: ”До цього сховища є вільний доступ. Тут є проби гірських порід – швидше за все, з уранової руди”.

Керни – породи, взяті геологорозвідувальною експедицією для дослідження на вміст урану.

За словами працівника міського управління з питань надзвичайних ситуацій В’ячеслава Хлівняка, радіаційний фон в районі керносховища не нормується і є природнім: ”Згідно норм для житлових будинків, будівель, споруд, доріг, радіаційний фон не має перевищувати 30 мікрорентгенів на годину. Для тих, що збудовані до 1 січня 1992 року, він складає до 50 мікрорентгенів на годину”.

Сховище на Гірничому не огороджене. В’ячеслав Хлівняк сказав, що для відновлення огорожі шукатимуть власника цієї території.

Геофізик Ганна Калашнік брала участь в геологорозвідувальній експедиції в селищі Гірниче у 2013 році. З її слів, виявили п’ять родовищ урану. Територію тоді огородили, радіоактивні відходи вивезли. Розповіла, що для Кіровоградської області існує проблема радіоекологічного стану, жителі регіону отримують понаднормові дозові навантаження. Відбувається це внаслідок впливу радіонуклідів уранових і торієвих рядів: ”Понаднормовий вплив здійснюється завдяки двом чинникам. Перший – на території нашої області є велика кількість уранових родовищ, запаси урану складають 83% від загальних запасів в Україні. Крім того, на території нашої області знаходяться урановидобувні підприємства, усі існуючі в країні. Вони теж вносять певний вплив”.

За словами Ганни Калашнік, при видобуванні урану виділяється газ радон. Він негативно впливає на здоров’я людей: ”Всесвітньою організацією охорони здоров’я були проведені масштабні дослідження впливу радону і дочірніх продуктів його розпаду на канцерогенні ефекти і формування, наприклад, раку легень. Це, передусім, рак легень, оскільки значне дозове навантаження проходить внаслідок опромінення легень. Також це впливає на онкологічне захворювання крові”.

Читайте також: У Кропивницькому перевірять рівень радону в тридцяти школах.

Відвали Інгульсьої шахти за 600 метрів від мікрорайону Завадівка

Рівень онкозахворюваності вдвічі перевищує середній в Україні. У Кропивницькому вимірювали радіацію
Суспільне: Кропивницький

Відвали неогороджені, немає попереджувальних знаків про небезпеку.

Віталій Галка виміряв рівень радіації. Дозиметр показав 740-750 мікрорентгенів на годину.

Інженерка радіологічної лабораторії обласного лабораторного центру Ірина Телих отримала інші показники радіаційного фону: ”На відвалах показники – в межах від 46 до 132 мікронетгенів на годину. Це санітарнозахисна зона шахти”.

Відвали небезпечні та мають бути огороджені деревами – сказав керівник аналітично-дослідного центру екологічної громадської організації ”Флора” Володимир Бочаров-Туз. За його даними, показники радіації тут коливаються в межах від 164 до 230 мікрорентгенів на годину, на відвалах – близько 8 мільйонів тонн породи: ”Коли на вулиці спекотно, ця поверхня підсихає і стає легкою. Коли сильний вітер, піднімається пил, який летить на мікрорайон Завадівка, на село Сонячне і далі на місто. Люди вдихають пил, він потрапляє в дихальні шляхи і осідає там. Крім того, він потрапляє на продукти, разом з якими потрапляє в організм людини”.

У відповіді Інгульської шахти на інформаційний запит Суспільного щодо огорожі відвалів написали: ”Навколо промислового майданчика Інгульської шахти встановлені попереджувальні таблички з написом ”Ведення сільгоспробіт та випас худоби заборонений”. Таблички оновлюються два рази на рік з причин пошкодження або знищенням місцевими жителями. Оновити таблички запланували до 23 квітня 2021 року. Також, згідно договору з воєнізованою охороною, наявний пересувний пост охорони, який систематично контролює межі промислового майданчика”.

Що відомо

Директор обласного онкоцентру Ігор Макарук розповів, що, серед інших областей, Кіровоградська має найвищі показники захворюваності на рак: ”Більшість спеціалістів схиляються до того, що це пов’язано з видобутком на території міста урану і виділенням при цьому радону, який спричиняє перетворення доброякісних утворень у злоякісні”.

Читайте нас у Telegram: головні новини регіону

На початок