”Навіть корови її не пили”. У селі на Кіровоградщині вода у єдиній криниці не відповідає нормам

”Навіть корови її не пили”. У селі на Кіровоградщині вода у єдиній криниці не відповідає нормам

”Навіть корови її не пили”. У селі на Кіровоградщині вода у єдиній криниці не відповідає нормам
. Суспільне: Кропивницький

У селі Червоне Озеро Долинської громади у Кіровоградській області однією криницею користуються три сотні жителів. Воду з єдиної у селі криниці люди не п’ють – розповіла Суспільному жителька села Наталія Горб. До 2017 року жителі села користувалися водою з місцевої свердловини. Нині система водопостачання не працює. Суспільне з’ясовувало – де беруть воду жителі села і чи вистачає її.

За словами начальниці лабораторії регіонального офісу водних ресурсів Оксани Жаравіної, вода із сільської криниці не відповідає санітарним нормам. Якість води перевірила тест-смужками. Експрес-аналіз дозволяє визначити вміст нітритів, нітратів, загальну жорсткість та PH-води: ”Жорсткість – понад норму: при нормі 7,5-10 на міліграм ми бачимо тут майже 21”.

Тест-смузки показали, що у цій воді перевищений допустимий вміст нітратів – сказала Оксана Жаравіна: ”Тест-смужки не дозволяють нам визначити точну кількість. Але бачимо, що це значення може бути від 50 до 70 міліграмів на кубічний дециметр води”.

Вживання води з перевищеним вмістом нітратів призводить до хвороб – розповіла речниця Держпродспоживслужби в Кіровоградській області Наталія Шевченко. Підвищена жорсткість провокує проблеми у роботі нирок і серцево-судинної системи. Нітрати провокують хвороби шлунково-кишкового тракту, щитовидної залози, нирок та порушення роботи серця.

Питну воду люди купують раз на тиждень. Її привозять цистерною з Долинської щопонеділка. Відстань між селом Червоне Озеро і містом Долинська – 4 кілометри. За словами водія цистерни Олександра Прозапаса, це вода з водоканалу: ”Ціна – 56 копійок за літр. Раніше привозили повну цистерну. Зараз – 2-2,5 кубічних метра, не більше”.

Пенсіонерка Парасковія Смоляр сказала, що отримує 2 тисячі гривень пенсії. Після витрат на ліки, бере воду у борг.

Надія Горб щопонеділка купує 30 літрів води з цистерни. Сказала – цієї кількості часто не вистачає. Брати більше не має можливості. Зі слів жінки, воду з колодязя не п’ють: ”Геть погана, навіть корови не пили її”.

”Навіть корови її не пили”. У селі на Кіровоградщині вода у єдиній криниці не відповідає нормам
Воду у село привозять автоцистерною щопонеділка. Суспільне: Кропивницький

Жителька села Наталія Даниленко показала, що у колонці на її подвір’ї води немає з 2017 року.

У відповіді на звернення (листопад 2018 року – ред.) щодо відновлення водопостачання у селі, яку показала жителька села Тетяна Сергієнко, написано: ”Фінансування заходів з будівництва водопроводу у селі Червоне Озеро не передбачене, так як відповідні пропозиції від Маловодянської сільської ради не надходили”.

Після територіальної реформи до Маловодянського старостинського округу входять три села. Серед них – Червоне Озеро.

Працівниця сільради Оксана Теренець сказала, що староста, Сніжана Скороход, на лікарняному. Розповіла, що проєктну документацію на водопостачанням села Червоне Озеро виготовили: ”Проблема у нас була в землі. Земля – під сортодослідною станцією, у них є державний акт на постійне користування. І у нас просто немає змоги вирити ту свердловину, щоб провести воду”.

За словами начальника відділу житлово-комунального господарства Долинської громади Андрія Багнюка, нині рахують майно трьох десятків сіл, які увійшли у громаду. Розповів, що, згідно інвентаризації, водопровід у селі Червоне Озеро збудували за радянських часів, проєктно-кошторисної документації на нього немає, водозабір здійснювали з однієї свердловини, де розташована одна водонапірна вежа. Її стан потрібно досліджувати: ”З яких матеріалів проклали цей трубопровід важко сказати. Тому й не можемо сказати про терміни і, навіть, можливості відновлення водопостачання в даному населеному пункті цього року”.

На виготовлення документації та проведення досліджень треба 250 тисяч гривень – додав Андрій Багнюк.

За словами Тетяни Сергієнко, щодо проблеми з водопостачанням села звертатимуться до президента.

Читайте також

На початок