Ветеран війни Олексій Кірілаш планує започаткувати у Кропивницькому власний бізнес у сфері інформаційних технологій, скориставшись грантом від держави, про який дізнався від фахівчині служби супроводу ветеранів війни та демобілізованих міського центру соціальних служб. В етері Українського радіо Кропивницького він поділився власним досвідом співпраці зі службою.
На 1 травня у 35 громадах Кіровоградській області працювали 50 фахівців із супроводу ветеранів війни. 92 такі посади було у 43 громадах, решта шість громад таких посад не ввели. Про це час під час брифінгу розповіла начальниця обласного управління у справах ветеранів Наталія Сівова. За її словами, немає посад фахівців із супроводу ветеранів у Дмитрівській, Світловодській, Катеринівській, Вільшанській, Підвисоцькій, Великоандрусівській громадах.
Олексій Кірілаш, крім статусу ветерана й людини з інвалідністю, є переселенцем, адже 2014 року переїхав з Донецька у Харків, на початку повномасштабного вторгнення – у Вінницю, звідки його мобілізували, після поранення жив на Львівщині, а нині живе і працює у Кропивницькому (далі – пряма мова).
Мене мобілізували у 2022-му році, служив у 54-ій бригаді, брав участь у боях за Мар’їнку та Білогорівку. Того ж року отримав поранення, внаслідок якого в мене уражений спинний мозок. Довго проходив реабілітацію, маю інвалідність.
Коли почав повертатись до цивільного життя, служби із супроводу ветеранів ще не було, дуже допомагали волонтери – спочатку у шпиталі в Дніпрі, потім у Львові.
Після появи служи супроводу першими саме вони до мене звернулись – дізнавались,які в мене є запити й потреби. А у мене саме були питання: я хотів отримати від держави крісло колісне, потрібна була допомога із МСЕК, бо групу інвалідності мені дали на два роки й потрібно саме було підтверджувати її. Усі відповіді отримав оперативно, проконсультували.
Мій випадок – показовий для тих, кому ще належить цей шлях пройти. Мене фахівці самі знайшли, бо я свої контакти лишав скрізь, де міг – і як переселенець, і як ветеран.
Звісно, хотілося, щоб з 2022-го це все працювало. Але так не буває. Тому треба самому дізнаватись, питати. Я, наприклад, після львівського шпиталю подався на міжнародний реабілітаційний центр, і коштом держави провів там 2,5 місяці.
Не всі про такі можливості знають, але треба дізнаватись – самим чи просити родичів, просто глибше копати. Я, лежачи в шпиталях, вивідав купу інформації – про ветеранський спорт, різні програми й можливості.
Багато залежить і він самого ветерана, а також бригади чи військової частини, яка має надати ветерану повний пакет відповідних документів, та це буває не завжди. Тому питання це комплексне, тому у 2022-23 роках багато допомагали рідні й волонтери. Нині ж служба супроводу працює.
Мав плани започаткувати власну справу й у службі супроводу розповіли про гранти, хоча я не планував займатися пошуком саме таких можливостей. Працюю у сфері надання ІT-послуг, розглядаю можливості відкриття бізнесу у цій же сфері.
Начальник служби супроводу ветеранів війни та демобілізованих міського центру соціальних служб Андрій Бурчак розповів, що в Кропивницькому з грудня 2024 року працевлаштували 12 фахівців із супроводу ветеранів та двох психологів (далі – пряма мова).
Наші фахівці покликані забезпечити комплексний підхід до виконання запитів ветеранів, звільнених з військової служби, їхніх рідних, родин військовослужбовців, які зникли безвісти, перебувають у полоні чи загинули. Комплексна допомога включає питання правової, соціальної направленості, медичних, реабілітаційних, соціальних питань, спорту, навчання, працевлаштування. Ми знаємо: куди звернутися, де знайти необхідну інформацію й надати її ветеранам, щоб вони могли скористатися своїми правами та можливостями.
Ми плануємо укомплектувати штат 30 фахівцями із супроводу ветеранів.
Адреса Служби супроводу ветеранів у Кропивницькому: вулиця Архітектора Паученка, 53/39. Телефон: 093-33-42-349.

Фахівчиня із супроводу ветеранів Наталія Коваленко розповіла про те, які запити вони отримують від ветеранів (далі – пряма мова)
Ветерани часто звертаються з питаннями щодо грошових виплат, питаннями житла, питаннями землі, адже розуміють, що їм потрібно забезпечити своє існування. А ми ходимо і в центр надання адмінпослуг, і міську раду – допомагаємо написати відповідні заяви: на покращення житлових умов, отримання земельних ділянок та інші. Але не все залежить від фахівця – тобто супровід відбувся, а розв'язання питання – це питання часу.

Роботу не припиняють, закривши один запит
За словами фахівчині із супроводу ветеранів Олени Мумиги, закривши запит, вони не припиняють роботу з ветераном, а готові сприяти й у розв'язанні інших питань. Серед них, сказала, є люди з досвідом роботи в неурядових організаціях, психологи, дружини військових та колишні військові.