Перейти до основного змісту
"Політична криза" чи "спроба захопити владу": в Світловодську депутати висловили недовіру голові

"Політична криза" чи "спроба захопити владу": в Світловодську депутати висловили недовіру голові

Ексклюзивно
На Кіровоградщині депутати висловили недовіру Світловодському міському голові
Світловодський міський голова Андрій Маліцький. Суспільне Кропивницький

У місті Світловодськ Олександрійського району Кіровоградської області депутати направили голові обласної військової адміністрації та керівництву держави звернення про висловлення недовіри міському голові Андрію Маліцькому. На засіданні він присутній не був. Це рішення 6 травня підтримали 23 з 34 депутатів.

Про це Суспільному 9 травня розповів депутат Світловодської міської ради Максим Бакуменко.

За його інформацією, рішення висловити недовіру ухвалили після того, як міський голова 18 квітня під час 63-ї позачергової сесії оголосив перерву та вирішив її продовжити 3 червня.

"29 квітня ми направили міському голові лист з проханням зібрати сесію 6 травня. Однак 5 травня отримали відповідь, що засідання буде продовжене 3 червня. Попри це, у вівторок, 6 травня, ми вирішили зібратися у міській раді, бо так далі тривати не може. Але виявилось, що Андрій Маліцький забрав ключі від сесійної зали та депутатської кімнати. Тож нам довелося перейти у міський палац культури. Ми написали заяву у поліцію про перешкоджання депутатській діяльності".

Зі слів Максима Бакуменка, із 34 депутатів міської ради рішення про недовіру підтримали 23. Ще троє перебувають за кордоном, один на лікарняному, двоє служать у Збройних силах України. Решта – не прийшли.

"З вини міського голови, який блокує усі пропозиції депутатів, що подаються на обговорення, робота міськради фактично заблокована понад вісім місяців. Наразі між нами взагалі немає ніякого консенсусуОдноголосне ухвалення рішень усіма учасниками.. Його бездіяльність призвела до того, що люди сидять без електрики більше 15 днів і нічого не робиться. У нас лікарня перебуває на межі зупинки, тому що їм не виділили гроші на оплату енергоносіїв, у школах не має харчування. Але міський голова в цей час займається звільненням посадовців, які нині оскаржують його рішення і через це бюджет втрачає десятки тисяч гривень".

Ситуацію у Світловодській міській раді Максим Бакуменко назвав політичною кризою. .

"Фактично міський голова узурпував владу в одних руках. Ми маємо право і вважаємо за необхідне повідомити всі вищі ешелони влади про те, що в нас є проблема, і ми будемо діяти згідно закону. Можливо, хтось зможе нам чимось посприяти і допомогти в цьому плані".

Зі слів депутата, наступного тижня вимагатимуть від Андрія Маліцького проведення сесії, щоб достроково припинити його повноваження.

"Є регламент, якщо на вимогу скликати сесію міський голова не реагує, то депутати мають право самі збиратися і вирішувати будь-які питання життєдіяльності громади або припинити достроково його повноваження. Наразі ми хочемо висунути йому вимогу скликати сесію, але вже виключно з порядком денним, який сформують депутати. Якщо він знову самоусунеться, то закон дозволяє нам ухвалювати будь-які рішення без нього".

"Це спроба захоплення влади"

Міський голова Світловодська Андрій Маліцький у коментарі Суспільному сказав, що останню сесію, яка розпочалась 18 квітня, заблокували через додатковий проєкт рішення, який не пройшов відповідну процедуру та виносився з порушенням. Тож після тривалого обговорення, за пропозицією депутата, він оголосив перерву.

"На початку травня я отримав лист від групи депутатів з вимогою продовжити сесію 6 травня, з тим же проєктом рішення, який виносився з порушенням. Їм надали відповідь, що засідання відбудеться 3 червня. На мою думку, 6 травня засідання депутатів і документи, які вони виставляють у засобах масової інформації та соцмережах – не мають ніякої юридичної сили. Згідно регламенту, скликає, оголошує перерву та продовжує сесію виключно міський голова. Тому я подав заяву у поліцію про спробу захоплення влади".

За інформацією Андрія Маліцького, 6 травня, коли депутати проводили засідання, він перебував з робочою поїздкою на території громади. З початку 2025 року, задля ухвалення бюджету громади й термінового розв'язання нагальних питань, скликав сесію 15 разів.

"З цієї кількості відбулося лише три сесії. Як результат, бюджет до цього часу не ухвалений. Ці негативні наслідки дають можливість депутатам максимально критикувати владу і використовувати це в своїх особистих інтересах".

Чи легітимне рішення про висловлення недовіри

Порядок призначення й організації сесії визначається регламентом Світловодської міської ради, сказала Суспільному кропивницька юристка Альбіна Болотських. Проводити її мають не рідше, ніж один раз на місяць.

"Те, що депутати зібралися самі, не є легітимним, оскільки таке зібрання відбулось з порушенням регламенту. За відсутності міського голови з будь-яких причин скликати сесію може секретар ради. Тобто існує відповідний порядок організації засідань і про це завчасно мають бути повідомленні усі депутати. Якщо вони зібрались ухвалити питання про висловлення недовіри, то його треба включити до порядку денного про призначення таємного голосування. Все має бути підготовлено відповідно до чинного законодавства та регламенту. Бо наразі у Світловодську відбулися формальні збори депутатів".

Зі слів юристки, відповідно до статті 79 Закону України "Про місцеве самоврядування", достроково припинити повноваження міського голови можуть рішенням місцевого референдуму або ради, ухваленим шляхом таємного голосування, не менше як двома третинами голосів депутатів від загального складу.

"Порядок таємного голосування визначається регламентом, в даному випадку Світловодської міської ради. Тобто в окремому приміщенні заповнються бюлетенів. В подальшому лічильна комісія проводить підрахунок і результати вже оголошує голова або уповноважена особа лічильної комісії проголосували за це питання чи ні".

Речниця поліції області Віталіна Безвенко у коментарі Суспільному підтвердила, що заяву депутатів щодо перешкодження діяльності зареєстрували та внесли інформацію до Єдиного реєстру досудових розслідувань за частиною першою статті 351 "Перешкоджання діяльності народного депутата України та депутата місцевої ради". Санкція статті передбачає покарання – або штраф від 17 до 34 тисяч гривень, або пробаційний нагляд до трьох років, або обмеження волі на той самий строк.

Заяву міського голови зареєстрували й по викладеним у ній фактам проводять перевірку.

Громада без бюджету

У Світловодській громаді на 9 травня не ухвалили бюджет на 2025 рік. За це рішення депутати не голосують з грудня 2024 року. Востаннє позачергову сесію міської ради проводили 18 квітня.

Частина депутатів наполягали на внесенні проєкту рішення про створення комісії з вивчення законності роботи міського голови до порядку денного. Голова наполягав на тому, щоб депутати витримали процедуру винесення проєкту рішення й розглянули його на наступній сесії. Після двох годин суперечок депутати покинули залу.

Блокування роботи ради у Світловодську триває з липня 2024 року. Через не ухвалені рішення щодо бюджету громади зупиняють проєкти, пов’язані зокрема з роботою підприємств житлово-комунального господарства, медичних закладів та освіти, будівництвом житла для переселенців, розповів міський голова Андрій Маліцький.

Підписуйтесь на Суспільне Кропивницький у Facebook, YouTube, Telegram, Instagram, WhatsApp та Viber.

Топ дня
Вибір редакції
На початок