Перейти до основного змісту
Підпалити машину, забрати посилку чи зробити бомбу: як російські спецслужби вербують жителів Кіровоградщини

Підпалити машину, забрати посилку чи зробити бомбу: як російські спецслужби вербують жителів Кіровоградщини

Ексклюзивно

Служба безпеки України 16 квітня оприлюднила інформацію про затримання дев’яти агентів, яких підозрюють у підготовці терористичних актів у центральних і східних областях України. Серед них – двоє жителів Кіровоградської області і п’ятеро неповнолітніх з різних регіонів. Речниця обласного управління Служби безпеки України Юлія Ткач розповіла Суспільному, що агенти займалися підготовкою серії вибухів на території житлових масивів та поблизу пунктів базування Сил оборони. Суспільному вдалося розпитати у трьох затриманих у цій справі про те, як російські спецслужби вербують українців.

З міркувань безпеки ми не називаємо імена підозрюваних. За інформацією співробітника контррозвідки, всіх учасників агентурної мережі затримали, коли вони готували першу серію спланованих терористичних актів. Спецоперація з викриття агентурної мережі російських спецслужб тривала з 2024 року.

"Одна з груп виготовляла саморобні вибухові пристрої та закладала їх в схованки для іншої групи й здійснення терактів. Контрозвідка спрацювала на випередження, та не дозволила завдати шкоди національній безпеці країни. Знайшли понад 30 кілограмів вибухівки. Їх ввели в оману, завербували, пізніше пояснили, на кого вони працюють".

Працівник контррозвідки розповів, що російські спецслужби пропонують українцям гроші за підпали критичної інфраструктури та автомобілів Збройних сил України, згодом дають більш вагомі завдання диверсійного характеру – з виготовлення саморобних вибухових пристроїв.

"Людина стає ворожим агентом, коли вона дає свідому згоду на співпрацю з ворогом, передає дані, які можуть нашкодити національній безпеці, а за все це отримує гроші, або не отримує взагалі".

За даними контррозвідника, російські спецслужби вербували агентів у групах Telegram-каналів з пошуку роботи.

"Потрібні робітники з України"

Одна з затриманих розповіла, що побачила оголошення з таким текстом: "Потрібні робітники з України. Робота підходить більше для сміливих хлопців, ніж для ніжних дівчат. Але якщо ви розчарувались в житті — телефонуйте".

"Коли я поцікавилась, що це за робота, мені відправили відео прикладів роботи. На них був підпал автівок з військовою символікою, об’єктів інфраструктури, релейних шафівПризначені для розміщення в них апаратури залізничної автоматики та телемеханіки., трансформаторів, як міських так і підстанцій".

Жінка сказала, що їй пояснили, роботодавці з України, але зараз перебувають у Європі.

"Сказали, що вони родом з Сумської області. І що вони активісти, виступають проти порушення прав людини під час мобілізації".

За словами підозрюваної, під час першого спілкування в месенджері від роботи вона відмовилась і видалилась з групи. Через деякий час отримала інше повідомлення. Від тих же людей. Пропонували заробити до 300 доларів США за підпал автомобіля Збройних сил України.

"Мені написали в інший месенджер і підштовхували на підпал автомобіля ЗСУ. Просили фото варіантів автомобіля. Чи вони їм підходять чи ні. За автомобіль пропонували 200-300 доларів. Акцентували, що автомобіль має бути обов’язково з військовою символікою".

Згодом дали інше завдання, поїхати на певну локацію і забрати пакунок.

"Мені пояснили, що це посилка, яку потрібно в себе потримати певний час. Потім розділити на дві посилки і комусь передати. За це запропонували 200 доларів. Я погодилась. Грошей не отримала".

Про те, що спілкувалась з працівниками російських спецслужб, жінка, сказала, не розуміла.

"Виникала підозра, що тут не дуже чисто, такі гроші за звичайну посилку. Але отримала переконливі аргументи, що це не війна Росії з Україною. Я уточнила – символіка яка – українська чи російська? А вони – ми не за Україну, і не за Росію, саме військова, саме проти територіальних центрів комплектування (ТЦК)".

Жінка розповіла, вона вірила, що спілкується з активістами, які борються проти мобілізації та проти ТЦК.

"Групи, з яких вони мені присилали відео, були наповнені безліччю україномовних коментарів. І в них читався, як характер схвалювання цих підпалів: "Це проти ТЦК". У спілкуванні я не могла розпізнати, що проросійські чи російські спецслужби".

За словами жінки, зрозуміла, що це представники російських спецслужб, коли її затримала Служба безпеки України.

"Пропозиція заробітку, але з ризиком"

Забрати посилку, виготовити вдома вибухівку і передати її таксисту мала інша затримана. Вона розповіла, що завдання отримала після того, як шукала роботу в групах Telegram.

"Скинули мені пропозицію з заробітком. Там було посилання з контактом цієї людини, він був підписаний начебто, як Мухамед. Але це він перейменувався. Я його знала, як Кирила. Коли я запитала, чим він займається відповів, що тероризмом та вербуванням людей".

Їй запропонували роботу підривної діяльності.

"Він мені запропонував підпалювати релейні шафи на залізниці. Я відмовилась. Потім — робити вибухівку в домашніх умовах. Скинув список, що для цього потрібно. Я довго думала, але теж відмовилась. Запитала, чи є інша робота з меншим ризиком. І він мені запропонував знаходити і вербувати таких людей, як я. Запропонував за це гроші. Я сказала, що подумаю, а потім відмовилася".

Згодом отримала інше завдання й погодилася.

"Треба було забрати зі схову пакет, зробити з нього вибуховий пристрій і передати його, як сказав замовник, таксисту. Я поїхала. Отримала аванс на дорогу, координати, де це все розташоване, поїхала забрала. І коли приїхала майже додому, мене зустріли представники Служби безпеки України".

Зі слів жінки, про те, що увесь час спілкувалася з працівником Федеральної служби безпеки Росії, не здогадувалась.

"Я думала, що це такий же як і я, шукає людей, вербувальник. Зрозуміла, що це представники російських спецслужб, коли мені про це сказали працівники СБУ. Я дуже шкодую. Я хотіла заробити гроші".

Діяли порізно, але під контролем

За даними слідчих, завербовані діяли порізно, але під контролем співробітників російських спецслужб. Відповідно до вказівок, одна агентурна група виготовляла саморобні вибухові пристрої та закладала їх у місця схову. Інші агенти діставали звідти вибухівку, маскували її у сміттєвих пакетах, під груди землі та залишали на місцях спланованих підривів. Додатково вони облаштовували там приховані відеокамери з віддаленим доступом для Федеральної служби безпеки Росії.. За допомогою спостережних "точок" російська армія планувала дистанційно активувати вибухові пристрої й зафіксувати наслідки вогневого ураження.

Третій затриманий у цій справі розповів про своє завдання.

"Звичайний номер, англійською підписаний, не пам’ятаю як. Запропонував роботу. Сказав, якщо поїдеш в Київ тобі все роз’яснять. По оплаті – 200 доларів. Згодом написав, той, хто курував, що треба збирати вибуховий пристрій. Дав координати, де схрон вибухової речовини і що ще треба придбати. Я ніколи з таким не зіштовхувався, не знаю, що таке тротилЦе тверда речовина від світло-жовтого до світло-коричневого кольору, що використовується в хімії як реактив, але найбільш знана як потужний вибуховий матеріал зі зручними для використання властивостями., потім коли він почав мені скидувати, як збирати, я зрозумів, що це була вибухова речовина".

Вибуховий пристрій він повинен був принести у гаражний кооператив та залишити біля гаража.

"Коли я їхав і мав залишити вибухову речовину, він надзвонював більше, ніж писав. Я здогадувався, що це представник російської федерації. Мені було страшно, але діватись було нікуди. Що я міг на той момент зробити, коли вже погодився і вони знали – хто я, а я хотів заробить. Про подальші завдання не цікавився, думав, що зберу це все, він мені заплатить і поїду додому".

На питання, чи думав над тим, які наслідки можуть бути цього завдання, підозрюваний сказав — "на той момент не думав".

"Вже після думав, що погано вчинив. Могли постраждати люди. Міг сам постраждати. Я хотів би все змінити, повернути час назад, але, на жаль. Я каюсь".

Співробітник контррозвідки СБУ сказав, що всім затриманим повідомили підозри за частиною другої статті 111 Кримінального кодексу України, це "Державна зрада". Їм загрожує від 15 років до по життєвого позбавлення волі з конфіскацією майна.

За його інформацією, з початку повномасштабної війни російські спецслужби вербують неповнолітніх дітей 12-15 років. Через те, що діти більше піддаються впливу. Пропонують їм гроші.

"Спочатку за виконання завдань, наприклад, сфотографуй, перенеси. Потім повідомляють їм, що вони вчинили протиправну діяльність і шляхом залякування схиляють до більш тяжких і складних завдань, таких як теракти й диверсії".

Радить, у таких ситуаціях одразу звертатися до батьків, поліції або у чат бот Служби безпеки "Спали"ФСБешника".

"Вас має насторожити, якщо вас в Telegram-каналі додали в якусь незнайому групу. Або ви випадково перейшли по якомусь посиланню в незнайому групу та вам пропонують протиправну діяльність. Інколи вони пропонують її відразу, іноді поступово. Краще не продовжувати діалог, видалити його".

За інформацією речниці обласного управління Служби безпеки України Юлії Ткач, у цій справі встановили двох співробітників Федеральної служби безпеки Російської Федерації, які координували роботу агентурної мережі. Їм оголосили заочні підозри. В інтересах слідства більше інформації не розголошують.

Підписуйтесь на Суспільне Кропивницький у Facebook, YouTube, Telegram, Instagram, WhatsApp та Viber.

Топ дня
Вибір редакції
На початок