Перейти до основного змісту
На Кіровоградщині за рік побільшало порушень трудових прав працівників. Як реагують профспілки

На Кіровоградщині за рік побільшало порушень трудових прав працівників. Як реагують профспілки

Упродовж 2024 року федерація профспілок Кіровоградської області зафіксувала 434 порушення трудових правПрава на працю, відпочинок, справедливі умови праці, оплату праці, соціальний захист, безпечні та здорові умови праці та інші. працівників у регіоні. 95 з них — щодо оплати праці, 97 — переведення та звільнення працівників, 93 — зміни умов праці. 2023 року порушень було 398.

Про це в етері Українського радіо Кропивницького розповіла головою обласної федерації профспілок Оксана Терлецька.

За її словами, у федерації за рік надали майже дві тисячі консультацій працівникам з правових питань.

Про роль профспілок та вплив на роботодавців після повномасштабного вторгнення РФ в Україну (тут і далі — пряма мова)

З перших днів запровадження воєнного стану профспілки зіштовхнулися з проблемою виконання своїх статутних завдань при обмеженні конституційних прав працівника. Почали зупинятися підприємства. Роботодавці стали видавати накази про введення простою на підприємстві. Проблеми виникали й з працівниками, які виїжджали за кордон.

Невирішеними ставали питання збереження трудових колективів, оплати праці, обліку робочого часу. І тільки з ухваленням закону "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану" це почали упорядкувати.

Поновили оплату праці відповідно до фактичного робочого часу, стали чіткішими умови застосування дистанційної роботи, надомної, віддаленої роботи, врегулювали питання надання відпусток, здебільшого без збереження заробітної плати.

У цій ситуації головним завданням профспілок стало збереження трудових колективів. Ми постійно комунікуємо з первинними профспілковими організаціями щодо проблем на підприємствах, влаштовували зустрічі з роботодавцями, роз'яснювали законодавство, намагалися врегулювати проблемні ситуації.

Паралельно ми тримаємо на контролі намагання окремих роботодавців використовувати послаблення визначені новим законом — призупинення норм колективного договору в односторонньому порядку, щодо оплати праці, переведення та звільнення працівників, застосування заходів для своєчасної виплати заробітної плати.

На профспілки покладено громадський контроль за дотриманням мінімальних трудових гарантій — виплати хоча б мінімальної зарплати, норми робочого часу у 40 годин на тиждень, недопущення незаконного звільнення.

Є випадки, коли федерація профспілок підтримує самих роботодавців — звертаємось і до центральних органів влади, засновників підприємств, щоб уникнути конфліктних ситуацій.

Кількість членів профспілок зменшилась

Воєнний стан вплинув на профспілкове членство. Федерація профспілок у своєму складі об'єднує 16 обласних галузевих організацій профспілок та три первинні профспілкові організації. Усього, на 1 січня 2025 року, це було 46 тисяч 840 людей. За рік їхня кількість зменшилась на 3344.

На це вплинула зокрема децентралізація влади, яка зумовила зменшення кількості закладів охорони здоров'я, освіти, культури, державних установ.

Має вплив і, навпаки, централізація в окремих галузях — наприклад, лісовому господарстві та пошті — змінили підпорядкування первинних профспілкових організацій області до їх центральних комітетів.

З чим звертаються до федерації профспілок

Федерація профспілок області два роки боролась за відновлення прав застрахованих осіб на отримання лікарняних працівниками-сумісниками. Ми звертались і до Верховної ради, і до уряду, і до депутатів від Кіровоградщини. Нині маємо позитивне рішення: з квітня 2025 року, коли працівник перебуває на лікарняному, оплата лікарняних відбувається як за основним місцем роботи, так і якщо він є сумісником.

Також маємо багато звернень від педагогів, які працюють в садках, училищах, коледжах, про невиплату їм вчительської тисячі — доплати за роботу в несприятливих умовах. З цього питання маємо рекомендації уряду територіальним громадам знайти гроші на ці виплати.

Профспілки стали частіше використовувати звернення до уповноваженого Верховної ради з прав людини, який має подавати звернення до Конституційного суду. Останнє звернення стосувалось надання відпусток, адже роботодавці отримали можливість обмежувати надання щорічних відпусток до 24 календарних днів, а також переносити невикористані відпустки на період після завершення воєнного стану, без збереження заробітної плати. Це звернення нині перебуває на розгляді в Конституційному суді.

"Нині роботодавці не так тиснуть на працівників"

Якщо працівник задля власної безпеки хоче виїхати за кордон, то нині роботодавець має надати йому для цього 90 календарних днів без збереження заробітної плати.

Якщо працівник працевлаштувався десь за кордоном, зрозуміло, роботодавець говорить про те, що в мене є інший працівник, який може виконувати свою роботу. Вони домовляються з попереднім працівником, щоб той звільнився й залишився працювати за кордоном.

Відмовити у наданні цих 90 днів можна, якщо це критичне підприємство або якщо працівник виконує суспільно корисні роботи.

Про роботу профспілок в умовах воєнного стану

Щодня ми живемо в тривозі: незабезпеченість укриттями, особливо на підприємствах критичної інфраструктури, змушує більше уваги приділяти безпеці праці. Головна увага профспілкових організацій приділена питанням зменшення виробничого травматизму через покращення умов праці, які додають до колективного договору і мають переглядати щорічно, залежно від стану охорони праці на підприємстві та змін до нормативних документів про охорону праці.

Також важливим завданням для профспілок є розслідування нещасних випадків. Ми прагнемо недопущення приховування відповідних подій, перенесення відповідальності за нещасний випадок на працівника.

Нас дуже турбує ситуація, яка складається в бюджетній сфері. У цій сфері найвищий рівень травматизму.

На час дії воєнного стану з бюджету практично не фінансують охорону праці. При цьому на законодавчому рівні працівника, пораненого на робочому місці внаслідок бойових дій, хочуть прирівняти до ветеранів війни.

Також ми наполягаємо на відновленні всіх прав та гарантій працівників, травмованих на виробництві, які з реорганізацією фонду соціального страхування від нещасних випадків ліквідували, й нині працівник, травмований на виробництві, повинен власним коштом оплачувати лікування, протезування, санаторно-курортне лікування.

Підписуйтесь на Суспільне Кропивницький у Facebook, YouTube, Telegram, Instagram, WhatsApp та Viber.

Топ дня
Вибір редакції
На початок