У Кіровоградській області екологи знайшли балку з понад мільйоном кущів сон-трави. Червонокнижні рослини ростуть у селі Пантазіївка Новопразької громади Олександрійського району. Ця ділянка має стати ботанічною пам'яткою природи.
Про це Суспільному розповів директор Київського еколого-культурного центру Володимир Борейко.
З його слів, на цій території, окрім сон-трави, побачили ще шість видів червонокнижних рослин – це горицвіт, брандушка, шафран сітчастий, ковила пірчаста, астрагал.
"Про цю балку ми дізнались від жительки Пантазіївки Ніни Конопацької. Вона написала нам у березні цього року. У суботу, 26 квітня, ми приїхали на Кіровоградщину та переконалися, наскільки унікальним є це місце. Хоча сон-трава уже відцвітала, усі пагорби були неймовірного синього відтінку".
Ніна Конопацька живе у Пантазіївці 45 років. Суспільному розповіла, що балка, де ростуть червонокнижні рослини, розташована за селом і про неї знають усі місцеві жителі. Екологам про це місце вирішила повідомити, щоб його зберегти. Вважає, такі ділянки не можна розорювати та роздавати в користування.
"Дуже хочу, щоб на цьому місці створили ботанічну пам'ятку природи. Я дуже люблю приїжджати відпочивати сюди, тому що тут збережена природа у її первозданному стані. На цьому пагорбі дуже багато цінних рослин, занесених до Червоної книги. Ось, наприклад, самосил – він росте у Північній Африці, на Кавказі, в Європі і в нас на Кіровоградщині. Ну хіба ця ділянка не скарб. Я хочу все це зберегти".
Одна з найбільших популяцій сон-трави
Зі слів директора Київського еколого-культурного центру Володимира Борейка, в Україні росте три види сон-трави – сон великий, сон розкритий та сон лучний, який знайшли на Кіровоградщині.
"Сон великий рідкісна рослина, яку ми взагалі ніколи не бачили. Сон розкритий, він блакитного кольору, його дуже мало і він охороняється бернською конвенцієюКонвенція про охорону дикої флори і фауни та природних середовищ існування в Європі.. І сон лучний, якого практично немає. Наприклад, в Київській області знаємо десяток місць, де він росте, також на Черкащині, Вінничині та Полтавщині. Але там його від 100 до тисячі кущів може бути".
У балці в Пантазіївці знайшли вид сон лучний. Він росте тільки кущами. З його слів, це одна із найбільших популяцій червонокнижних рослин.
"Таких масштабів сон-трави ми ще не бачили, це може бути навіть європейський рівень. Торік рекордсменом була Полтавщина, там знайшли поле, де росте 30 тисяч кущів. Обрахунки робляться дуже просто. Сон-трава росте величезними плямами – це десь 100 на 50 метрів. Ми підрахували ці плями, їх щільність, вийшло 10 кущів на один квадратний метр. І таким чином ми нарахували більше мільйона кущів".
Сон-трава росте у хвойних лісах або в степових балках, які дуже часто розорюються, забудовуються або на них утворюються звалища, сказав Володимир Борейко. Також нині спостерігається тенденція – ставити на ділянках, де ростуть рідкісні червонокнижні рослини, сонячні панелі.
"Сон-траву практично неможливо пересадити, бо вона має величезний корінь на 50 сантиметрів. Люди його викопують, корінь рвуть, продають, потім садять, він до осені стоїть, а вже наступну весну не росте. Власне тому ця рослина і занесена у Червону книгу України, тому що вона погано росте в людських умовах. Лише 2-3% її насіння сходить".
"Це має бути ботанічна пам'ятка природи"
За даними еколога, ділянка пагорба, де ростуть червонокнижні рослини, складає від 40 до 50 гектарів. Цінними є південні схили, на північних мало сонця.
"Я вважаю, що це може бути одним із семи природних чудес України. Тут таке різнотрав'я, стільки квітів. Ми тільки нарахували 100 тисяч горицвіту. Це вражаючі масштаби".
Нині Київський еколого-культурний центр готує матеріали для влади Новопразької громади, щоб створити на цьому місці ботанічну пам'ятку природи.
"Через тиждень-другий ми надішлемо документи в Нову Прагу. Треба, щоб рішенння про створення заповідного об'єкту ухвалив землекористувач, тобто селищна рада. Після цього ми пересилаємо матеріали в обласний департамент екології. Вони готують проект рішення та виносять його на сесію обласної ради".
За даними Володимира Борейка, Київський еколого-культурний центр створює заповідні території в Україні з 2010 року. Мова йде про 615 об'єктів у 22 областях.
Підписуйтесь на Суспільне Кропивницький у Facebook, YouTube, Telegram, Instagram, WhatsApp та Viber.