Перейти до основного змісту
Захистити позиції та вижити: на Хмельниччині військових ЗСУ навчають за новими стандартами

Захистити позиції та вижити: на Хмельниччині військових ЗСУ навчають за новими стандартами

Ексклюзивно
День ЗСУ, 2024
Практичне навчання з надання домедичної допомоги, 2024. Ольга Поворознюк

У 143 Об’єднаному навчально-тренувальному центрі "Поділля" на Хмельниччині формують сучасних воїнів: від першого дня навчання до фінального іспиту на полігоні.

Як це відбувається, Суспільне Хмельницький розповів начальник циклової комісії загальновійськових дисциплін школи базової загальновійськової підготовки (БЗВП) майор Володимир Хмелюк.

Еволюція підготовки: чому кожна хвилина важлива

За словами майора Володимира Хмелюка, до повномасштабного вторгнення навчання тривало три місяці. Але війна внесла свої корективи. Тому наразі тривалість БЗВП — 49 діб, з яких 42 — відведено на навчальні заняття, а решта часу — на відпочинок та адміністративні завдання.

"Наша мета — зробити з цивільної людини воїна, який готовий до будь-яких випробувань. Це не просто передача знань, а виховання сили духу, витривалості й вміння приймати рішення в найскладніших умовах".

Пріоритетні напрямки БЗВП — це тактична, вогнева, домедична, інженерна, розвідувальна підготовка, робота із БПЛА, РЕБ, основи кібербезпеки, а також психологічна допомога.

Захистити позиції та вижити: на Хмельниччині військових ЗСУ навчають за новими стандартами
Епізод з навчання військових, 2024. Ольга Поворознюк

Виклики сучасного поля бою: дрони та РЕБ

Однією з ключових новацій у програмі стала підготовка до протидії безпілотникам і використання засобів радіоелектронної боротьби (РЕБ). Сьогодні дрони відіграють величезну роль на фронті — як у розвідці, так і в атаках. Інструктори навчають новобранців не лише керувати БПЛА, а й розпізнавати ворожі апарати та правильно реагувати на загрози. Практичні заняття допомагають бійцям відточити навички до автоматизму.

"На заняттях доводимо перелік взятих на озброєння (і не лише) засобів РЕБ/РЕР ближньої дії: антидронових рушниць і так званих окопних купольних та секторних систем, що створюють зону радіоперешкод".

Інженерна підготовка: захист позицій на новому рівні

Захистити позиції та вижити: на Хмельниччині військових ЗСУ навчають за новими стандартами
Обкатка важкою бронетехнікою, 2024. Ольга Поворознюк

Безпілотники змінили правила ведення бою. Тепер недостатньо просто окопатися — потрібно будувати укриття, які витримають атаки дронів. Новобранці вчаться створювати "лисячі нори" та встановлювати спеціальні решітки над позиціями, аби запобігти потраплянню всередину гранат, які можуть скидати дрони. Ці нововведення надиктовані досвідом війни.

"Маскування — це інженерне мистецтво. Мобілізовані самі облаштовують позиції під час тренувань різної конфігурації, використовуючи природні та штучні матеріали для маскування".

Вогнева підготовка: майже тисяча патронів і різні види зброї

Майже третина навчального часу відведена вогневій підготовці. Збільшилася кількість вправ зі стрільби та кількість патронів — майже тисяча (раніше було декілька сотень).

"Бійці відтепер опановують основи використання колективного озброєння відділення, взводу та роти. На додачу виконують вправи з кулеметами, гранатометами, снайперськими гвинтівками, помповими рушницями. І, звісно ж, метають гранати. До речі, навчальні зразки гранат і мін, інші необхідні у навчанні розхідники інструктори ОНТЦ друкують на 3D принтері".
Захистити позиції та вижити: на Хмельниччині військових ЗСУ навчають за новими стандартами
Відпрацювання практичних навичок зі стрільби з автомата, 2024. Ольга Поворознюк

Один у полі не воїн: командна підготовка — ключ до перемоги

Нова програма БЗВП акцентує на колективній роботі, бо на фронті діє залізне правило: "Один у полі не воїн, а разом — ми сила".

Інструктори — це не просто теоретики. Це військові із бойовим досвідом, які знають війну зсередини. Молодший сержант Сергій Боднарчук, інструктор з бойової армійської системи в армії з 2016 року. Бувши у Силах спецоперацій неодноразово виконував складні бойові завдання. Зараз навчає солдатів, що сам бачив і пережив. Дії в обороні та наступі, штурм урбанізованої місцевості та в окопі, тактика застосування малих груп, відбиття нападу ворожої диверсійно-розвідувальної групи, як протидіяти м’ясним штурмам рашистів, — усі ці робочі моменти, які є у реальних бойових обставинах, пояснюються та практично відпрацьовуються.

"Завжди наголошую на фізичній витривалості й здатності діяти в екстремальних умовах. На фронті у повному екіпіруванні, що важить близько 30 кг, доведеться йти не асфальтованими дорогами, а по коліно в болоті. Доведеться тікати від обстрілів і ховатися від дронів".

Три дні на виживання: головний іспит для новобранця

Організовуючи фінальне випробування — триденне контрольне тактичне заняття — інструктори максимально наближають завдання до реального бою:

"Головна місія: не просто вижити, а повоювати. Цей контрольний іспит показує, наскільки солдат засвоїв програму, які його сильні та слабкі сторони. Виживання в умовах, максимально наближених до бойових, передбачає низку аспектів. Це фізична підготовка, вміння орієнтуватися на місцевості, розвести вогонь, приготувати їжу, влаштувати укриття, відпрацювати елементи потрапляння в засідку, викрити позиції ворога та знищити їх".
Захистити позиції та вижити: на Хмельниччині військових ЗСУ навчають за новими стандартами
Дії на марші та під час потрапляння у засідку у складі підрозділу, 2024. Ольга Поворознюк

Стресостійкість: психологічна підготовка на межі можливостей

Програма БЗВП включає розширені модулі зі стрес-менеджменту та виживання в екстремальних умовах. За словами начальниці циклової комісії психологічної підготовки школи БЗВП Оксани Хоптій, бійці проходять тренування в умовах, що імітують реальний бій: вибухи, дим, гучні звуки, обкатка важкою броньованою технікою, кінологічні розрахунки. Це допомагає приборкати власний страх та сформувати стійкість до стресу.

"Нова програма БЗВП включає розширені модулі та збільшення годин щодо виживання в полоні. Ця програма передбачає не лише теоретичні знання про види полону та особливості поведінки, а й інтенсивну практичну підготовку. Військові відпрацьовують сценарії захоплення, взаємодіють у ролях полонених і тих, хто уполонює. Оскільки на сьогодні найбільшою фобією військовослужбовців є БПЛА, ми навчаємо діяти під час застосування противником ударних БПЛА, використовуючи імітаційні засоби (пляшки з водою чи пакети з борошном). Ці вправи допомагають формувати стресостійкість та розвивати швидкість реакції на БПЛА".

Домедична допомога: кожна секунда важлива

В програмі збільшено кількість годин на практичні тренування з домедичної допомоги. Бійці вчаться зупиняти кровотечі, накладати турнікети, оглядати поранених, сортувати їх, евакуювати. На заняттях використовуються муляжі та штучна кров. Капітан Анна Окарська, викладачка циклової комісії загальновійськових дисциплін, займається порятунком поранених з 2016 року. За цей час евакуйовувала побратимів, реанімувала, працювала в операційній, збирала тіла загиблих. Вона отримала травму хребта від вибухової хвилі та на деякий час демобілізувалася. Однак в цивільному життя довго не засиділася і тепер передає знання новобранцям.

"2023 року, під Бахмутом, за півтори місяцями з водієм врятували понад 150 поранених. Жоден не помер. Я вважаю це особистим успіхом. Практика, практика і ще раз практика. Без неї діла не буде. Навіть у стресовій ситуації спрацює м'язова пам'ять, і руки згадають, що треба робити".

Армія, яка вчить перемагати

Захистити позиції та вижити: на Хмельниччині військових ЗСУ навчають за новими стандартами
Відпрацювання практичних навичок зі стрільби з автомата, 2024. Ольга Поворознюк

Сучасна базова підготовка — це не просто тренування. Це гартування характеру, навичок і стійкості. У цьому переконався мобілізований Віктор, який наразі проходить БЗВП.

"Ніхто з нас не народжений для війни. Але час змусив нас стати воїнами. Прийшов із нульовими знаннями, але за три тижні навчань мій багаж знань суттєво побільшав. Я навіть не уявляв, що зможу навчитися стріляти. До цього зброю навіть в руках не тримав. Ця підготовка необхідна, аби захистити свою землю і залишитися живим. Адже вдома на мене чекають батьки, дружина і двоє дітей".

Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у WhatsApp, Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.

Топ дня

Вибір редакції

На початок