Відсьогодні, 18 листопада, на Хмельниччині запровадили графік погодинних відключень світла. Суспільне запитало у місцевих жителів, як вони підготувались до відсутності електроенергії.
Хмельничанка Світлана разом з чоловіком і сином проживає на 11 поверсі багатоквартирного будинку. Розповіла, влітку цього року, коли упродовж певного часу вимикали світло за графіками, придбала бездротові світильники з датчиком руху і павербанки.
"Перший з початку повномасштабного вторгнення блекаут застав нас, як і більшість, неочікувано. Ми з сім’єю були неготові до нього, трохи тоді нервували. Наразі підготувались серйозно. Світильники з датчиком руху розмістили по всій квартирі. Це дуже зручно, адже можна пересуватись і нічого не підсвічувати ліхтарем, бо світло вмикається і вимикається автоматично, як тільки хтось заходить у кімнату чи виходить з неї. Крім того, у світильника є другий режим — може світити постійно упродовж восьми годин. Він працює на акумуляторі, який заряджається від розетки", — пояснила Світлана.
За її словами, у квартирі немає централізованого опалення і газопостачання, працює електричний котел, тому під час відключення світла у приміщенні стає прохолодно.
"Для кожного ми купили термоодяг і теплі піжами. З минулих блекаутів у нас залишилась газова плитка на одну конфорку, для роботи якої потрібно під’єднувати невеликий газовий балон, і туристичний чайник, який дуже швидко нагрівається. Але, коли немає світла, припиняється водопостачання через те, що ми живемо на останньому поверсі, певно, не вистачає потужності помпи", — зазначила жінка.
Мешканець обласного центру Максим розповів, припускав, що зимовий період може бути непростий, тому заздалегідь купив інвертор і декілька акумуляторів різних типів для заживлення котла і холодильника.
"У мене двоє маленьких дітей, тому розв’язання питань щодо опалення і зберігання їжі під час вимкнень електроенергії — найголовніші. Маючи деякий досвід в радіоелектроніці, зробив саморобні лампи для освітлення квартири й пристрій для живлення ноутбука й оптоволоконного інтернету. Світловий день став коротший, погода — прохолодна, дітям треба забезпечити хоч якісь розваги", — пояснив чоловік.
За його словами, його підготовка до відключення світла актуальна, якщо ситуація з електроенергією, газо- і водопостачанням буде більш-менш контрольована.
"На крайній випадок маю ковдри й устілки у взуття, які можна підігріти від павербанка. Крім того, є обладнання, яке використовую у туризмі: газова плитка на цангових балонах, портативний мангал і великий казан з кришкою-сковорідкою. Якщо життя змусить застосовувати всі ці речі, то будемо збиратися з сусідами на вулиці й організовувати спільну кухню на дровах", — зазначив Максим.
51-річна хмельничанка Наталя розповіла, до відключень світла ніяк не готувалась, бо багатоквартирний будинок, у якому живе, підключений до критичної інфраструктури: "Блекауту я на собі не відчула і не відчуваю. Про запровадження графіків відключень світла у більшості випадків дізнаюсь від колег чи інших знайомих. Дуже прикро і несправедливо, що в людей немає світла, а в опалювальний період може ще й не бути тепла".
Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у WhatsApp, Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.