Тобою скористалися? Дзвони 527 чи 1547: у Хмельницькому відбулася акція в підтримку тих, хто потрапив в трудове рабство

Тобою скористалися? Дзвони 527 чи 1547: у Хмельницькому відбулася акція в підтримку тих, хто потрапив в трудове рабство

Перша регіональна акція "Тобою скористалися"
Перша регіональна акція "Тобою скористалися", 14 травня 2024. Суспільне Хмельницький

У Хмельницькому відбулася акція "Тобою скористалися" в підтримку людей, які потрапили в трудове рабство. У ній взяло участь два десятки хмельничан. Акцію організували працівники соцзахисту, Нацполіції спільно з фахівцями Представництва Міжнародної організації з міграції в Україні за підтримки Агентства СІІІА з міжнародного розвитку та уряду Швеції.

Про це Суспільному розповів провідний асистент міжнародної організації з міграції відділу захисту громадян, киянин Остап Зелик.

За його словами, такі акції відбувалися у ще дев’яти містах України. А першу таку інформаційно-просвітницьку кампанію провели в столиці у 2022 році, коли брендували потяги метро.

"Це дуже велике охоплення дає по людях. Акція повністю себе окупила, і ми зрозуміли, що треба проводити її в регіонах", — сказав Остап Зелик.

За його словами, до їхнього представництва в Україні звертаються люди, які потрапили в біду, і з 1991 року змогли допомогти понад 19 тисячам українцям..

"Такі історії, які взагалі важко собі уявити, це сучасне рабство. Коли людимрозказують якусь свою історію, то спочатку очі не лоба лізуть — як це взагалі можливо в сучасному світі, в 21 столітті?", — ділиться Остап.

Брендований тролейбус відтепер їздитиме вулицями Хмельницького. На ньому замість реклами — телефони "гарячих" урядової та громадської телефонних ліній, куди можна звернутися, якщо тобою скористалися. А також — історії людей, які потрапили в безвихідь: відібрали документи, примусили безоплатно їх "відпрацьовувати", обмежили вільне пересування.

"Така інформація — потрібна, бо й сам чув про трудове рабство і нелюдські умови праці за кордоном. І в Польщі ставалося, і в багатьох таких місцях, Німеччині, наприклад. Буде добре, якщо людина подзвонить по цьому номеру телефона", — розповів водій тролейбуса Віталій Присяжнюк.

Тобою скористалися? Дзвони 527 чи 1547: у Хмельницькому відбулася акція в підтримку тих, хто потрапив в трудове рабство
Брендований тролейбус, 14 травня 2024. Суспільне Хмельницький

Такі історії розслідують і в поліції, розповідає Андрій Когунь, який представляє департамент з дотримання прав людини.

"Десятки тисяч наших людей перебувають в полоні і їх використовують на території РФ, сусідніх держав як трудову силу, забирають документи. Дуже проблематично їх витягнути звідти, з того полону. В чому проблематика документування таких злочинів? Це те, що під такими благими намірами заманюють незахищені верстви населення. Тобто, немає близьких родичів, немає тих людей, які би заступились за них ", — пояснив Андрій Когунь.

За словами директорки обласного департаменту соцзахисту Ірини Ковальчук, урядова "гаряча" лінія — не тільки для тих, хто перебуває в рабстві, без документів та телефона, а й для громадян, які дізналися про незаконне утримання людей в рабстві.

"Не кожна людина може зорієнтуватися, як бути в такій ситуації. От є ці 1547 написано, на цій лінії, по-перше, багато сидить операторів, по-друге, от там явно в вашій ситуації можуть порадити, куди звернутися", — зазначила Ірина Ковальчук.

За її словами, наразі це — перша акція "Тобою скористалися" і перший брендований тролейбус. Але інформувати людей треба у будь-який спосіб, адже українці під час війни вимушені мігрувати і мають знати свої права та знати, як убезпечити себе.

Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.

На початок