Продаж уявних товарів, псевдоволонтерство й виманювання персональних даних — такі правопорушення найчастіше фіксували кіберполіцейські Хмельниччини у 2023 році. Загалом, онлайн-шахраї, за матеріалами досудового слідства, виманили в людей понад півтора мільйона гривень.
Про викриття, найрозповсюдженіші схеми шахрайства і як убезпечити себе від інтернет-шахраїв розповів Суспільне Хмельницький начальник відділу протидії кіберзлочинам в Хмельницькій області Олег Дядик.
Як сказав Олег Дядик, за минулий рік правоохоронці оголосили підозру по 136 кримінальних провадженнях.
Одне з таких викриттів, за словами Олега Дядика — "сall-центр", який, за версією слідства, пропонував людям інвестувати, а згодом у потерпілих зникали кошти з карток.
"Торік кіберполіцейські Хмельниччини провели масштабну спецоперацію, в результаті якої задокументували незаконну діяльність групи осіб, які організували діяльність так званого "call-центру" та ошукували не лише українців, а й громадян з Канади та низки європейських країн. Шахраї телефонували потерпілим з пропозицією здійснення інвестиційної діяльності та заволодівали їхніми персональними даними, а потім і коштами. Їм уже повідомлено про підозру і незабаром відбудеться суд", — говорить Дядик.
Найрозповсюдженіші шахрайські схеми
- Дзвінки від так званих "представників банку".
- Дзвінки від осіб, які представляються лікарями, правоохоронцями, представниками інших державних органів (фіскальної служби, пенсійного фонду, комунальних служб).
- Дзвінки від псевдопрацівників компанії мобільного зв’язку.
- Дзвінки від псевдопокупців чи продавців товару.
"Типовими є схеми, де шахрай представляється працівником банку та виманює під різними приводами реквізити банківської картки, одноразові паролі. Під час розмови вони можуть переконувати переказати кошти або зняти ліміт на картці. Бувають й інші випадки, наприклад "родич у біді": вночі телефонує псевдополіцейський та повідомляє, що ваш родич потрапив у біду. Аби визволити його, необхідно сплатити певну суму", — розповів Олег Дядик.
Як зрозуміти, що розмовляєте з шахраєм
- У вас запитують реквізити банківської картки (термін дії, номер на звороті, паролі, коди банків та мобільних операторів). Такі дані нікому передавати не можна.
- Обіцяють легкий заробіток (виграш, інвестиції).
- Лякають, що ваша картка заблокована, а хтось невідомий мав доступ до рахунку.
- Під різними приводами просять перейти за надісланим посиланням.
Що робити, якщо вас ошукали
- Заблокуйте банківську картку.
- Зверніться до поліції.
- Надішліть звернення до кіберполіції. Форма зворотного зв'язку тут.
Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.