Іриси "Поліна Райко": новий сорт квітів назвали на честь художниці з Херсонщини

Іриси "Поліна Райко": новий сорт квітів назвали на честь художниці з Херсонщини

Ексклюзивно

Американська спілка ірисів офіційно зареєструвала новий український сорт квітів "Поліна Райко". Він названий на честь художниці-наївістки, яка жила і працювала в Олешках, що на лівобережжі Херсонщини. Задум виник у рамках проєкту "Насіння Поліни Райко", який започаткувала громадська організація "Центр культурного розвитку "Тотем". Робота тривала пів року. Перші саджанці півників вже висаджені у Херсоні. Їх також планують розповсюдити по інших містах України та світу.

"Ми довго радилися про те, якою має бути ця квітка. Чи вона має бути така синя, така яскрава, як малюнки Поліни Райко. Але врешті-решт ми вибрали оцю квітку, яка зараз вже має ім'я Поліни Райко, тому що вона така сива, от як бабця. І вона нагадує за своїми контурами малюнки художниці. Так вона малювала метеликів", — говорить голова ГО "Центр культурного розвитку "Тотем" Олена Афанасьєва.

Херсонщина, Поліна Райко, іриси, Олена Афанасьєва, ГО "Центрального культурного розвитку "Тотем"
Херсон, керівниця ГО "Центр культурного розвитку "Тотем" Олена Афанасьєва. Суспільне Херсон

Американська спілка ірисів офіційно зареєструвала новий вид квітів "Поліна Райко", названий на честь художниці наївного мистецтва з Олешок. Очільниця громадської організації розповіла, що задум виник навесні 2024 року під час реалізації проєкту збереження спадщини мисткині.

"Художниця з Херсона Ганна Кисла запропонувала тоді і намалювала навіть ескіз своєї ідеї про те, що можна було б ім’ям Поліни Райко назвати квітку. І знаєте, це для мене той випадок, коли мистецтво виходить за рамки. Коли ми кажемо "художниця", "художник", "мистецтво", ми собі уявляємо, що картину хтось намалює. А от тут мистецький проєкт полягав саме в тому, щоб вивести оцей новий сорт іриса-півника. Мистецтво вийшло за рамки. Так само як, власне, і Поліна виходила за рамки традиційного сприйняття мистецтва", — сказала Олена Афанасьєва.

Херсонщина, Поліна Райко, іриси, Ганна Кисла, Ірина Лукава
Художниця Ганна Кисла і гібридизаторка Ірина Лукава із саджанцями ірисів на площі у Львові. Леся Касьянова

За словами художниці Ганни Кислої, дім Поліни Райко в Олешках — унікальна пам’ятка України. До повномасштабного вторгнення громадська організація "Центр культурного розвитку "Тотем" проводив пов’язані з ним акції, щоб про спадщину художниці-наївістки знали більше і в Україні, й за кордоном.

"Коли шостого числа стався підрив Каховської ГЕС, то ми спостерігали за всім, що відбувається. Ми через декілька днів дізналися, що будинок Райко затоплений. Нашому знайомому вислали фотографії того, який він мав вигляд. Це вже десь 60 відсотків малюнків-розписів Поліни були знищені повністю. І після цього про цей дім заговорили", — пригадала Ганна події 2023 року.

Херсонщина, Поліна Райко, іриси, Каховська ГЕС, скетч-бук
Сторінка зі скетч-буку "Насіння Поліни Райко", на якій зображено фото з будинку художниці після повені, яку спричинив підрив військами РФ Каховської ГЕС. Олена Афанасьєва

Художниця говорить, перед будинком Поліни Райко в Олешках росли іриси. Також у своїх малюнках вона часто зображувала дикі півники з Дніпровських плавнів. Тому для селекції вирішили обрати саме цю квітку, розповіла Ганна.

"Відштовхуючись від того, що квіти можуть приносити нам задоволення, терапевтичні якісь дії, а Поліна Райко — це про терапію, тому що вона розмальовувала свій дім і їй ставало легше, то я придумала за допомогою селекції винайти таку квітку, яка би асоціювалася із Поліною. Головна ідея мого проєкту — це якраз говоріння через мистецтво про відродження природи", — пояснила жінка.

Херсонщина, Поліна Райко, іриси, квіти
Ірис сорту "Поліна Райко". Ірина Лукава

До реалізації ідеї долучили гібридизаторку зі Львова Ірину Лукаву. На її рахунку — 89 сортів ірисів та 19 сортів лілійників, каже художниця.

"Ми влітку поїхали до неї в гості і там уже були готові іриси, які вона до цього створила. Але в них не було ще імені. Один припав мені до душі найбільше. Він не яскравий і це важливо, бо будинок Поліни Райко було знайти непросто і вона особливо нічим не відрізнялася зовні від інших жінок. Але ірис унікальний по своїй формі. Він сизий і всередині у нього дуже красиве листячко", — описала Ганна Кисла.

Гібридизаторка Ірина Лукава розповіла, що про творчість художниці-наївістки з Херсонщини дізналась у червні 2023 року. Тоді у новинах повідомили, що внаслідок підриву російськими військами Каховської ГЕС будинок Райко в Олешках опинився під водою. Ганна Кисла та Олена Афанасьєва попросили Ірину підібрати ірис у тонах, які були б співзвучні роботам Поліни Райко.

"Як відомо, вона працювала синьою фарбою. Я ще пам'ятаю ту фарбу. Ясна річ, що підібрати колір один в один складно, неможливо, але це, власне, синій. У синіх тонах з відтінками кремового, сіруватого, димчастого. Як на мене, він цілком по палітрі відповідає тій колористиці, яка була у картинах Поліни Райко", — сказала Ірина.

Херсонщина, Поліна Райко, іриси, квіти
Цибулини квітів сорту "Поліна Райко". Леся Касьянова

Насіння для майбутнього півника, названого на честь художниці, посадили після схрещування у 2016 році.

"Суто для порівняння, якщо я висіваю, наприклад, тисячу насінин, то до процесу реєстрації доходить, в кращому випадку, 50 сортів, не більше. Все інше просто вибраковується. І тому дуже важливо, щоб сорт був офіційно зареєстрований. І тут ще такий важливий момент — це назва. Без реєстрації можуть з’являтися рослини з однаковими назвами і тоді починається плутанина", — пояснила гібридизаторка.

Ірина Лукава каже, реєстрація вирощеного виду – обов’язковий етап. Для цього подають заяву з описом рослини і обґрунтуванням назви сорту. Квітка має бути впізнаваною та мати своєрідні ознаки.

"На сьогодні сорт "Поліна Райко" вже є у електронній базі американської спілки ірисів. Є доступ до цієї бази і там є фотографія цього сорту. Так що все офіційно. Якщо я зареєструвала сорт "Поліна Райко", то більше ніхто не має права використовувати цю назву", — повідомила Ірина.

Херсонщина, Поліна Райко, іриси, скетч-бук "Насіння Поліни Райко"
Ескіз ірисів на сторінці скетч-буку "Насіння Поліни Райко". Олена Афанасьєва

Перші саджанці півників "Поліна Райко" уже висадили у Херсоні, каже художниця Ганна Кисла. Навесні команда збирається розповсюдити корінці квітки не лише в Україні, а й за кордоном. Так розпочнеться наступний етап проєкту.

"Основна мета цього проекту в тому, щоб розповсюджувати знання і пам’ять про творчість, про ім’я Поліни Райко по Україні і по світу. Тому основна ідея — садити ці іриси біля мистецьких або арт-резиденцій, біля культурних спілок, наприклад, біля музеїв. На сьогоднішній день у мене уже є домовленості з певними організаціями, які готові прийняти саджанці. Це Афіни, Бухарест і декілька центрів в Україні, де можемо їх висадити", — сказала Ганна.

"Це така форма культурної і квіткової дипломатії. І це такий меседж з України про те, що наше мистецтво все одно буде рости", — пояснила директорка ГО "Центр культурного розвитку "Тотем" Олена Афанасьєва.

За словами художниці Ганни Кислої, подібного проєкту ще не було. Охочі отримати ірис сорту "Поліна Райко" можуть звернутися до гібридизаторки Ірини Лукавої.

Підписуйтеся на новини Суспільне Херсон у WhatsApp, Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube.

На початок