Проєкт "Армія відновлення" почав діяти на Херсонщині у 2023 році. В ньому задіяні всі 17 деокупованих громад. В обласному центрі зайнятості наразі є близько 500 вакансій, а на обліку перебувають майже дві тисячі людей. Завдяки "Армії відновлення" вони мають змогу офіційно працевлаштуватись для виконання суспільно корисних робіт.
Юлія Іванова бере участь у проєкті "Армія відновлення", в рамках якого людей залучають до виконання оплачуваних суспільно корисних робіт. Жінка консультує людей в управлінні праці та соціального захисту населення Центрального району Херсона з вересня 2023 року.
"Я консультую людей з різних питань: де і яку допомогу їм можна оформити. Якщо у них є питання щодо оформлення статусу ВПО, якихось пільг, то я направляю їх до людей, які можуть допомогти", — пояснила Юлія.
Тут також працює Інесса Грибко. Вона надає консультації по телефону.
"Мені надали цю пропозицію і я її прийняла. Дуже подобається, дуже гарний колектив. Працюєш з людьми і новому навчаєшся при спілкуванні з громадянами. Я сиджу тут і якщо спеціаліст зайнятий, можу відповісти на декілька питань, які ставлять громадяни", — сказала жінка.
Начальниця управління праці та соціального захисту населення Центрального району Алла Безкоровайна повідомила, що до повномасштабного вторгнення РФ в Україну їх колектив складався з 51 працівника, зараз їх – 19. Допомагають шестеро працівників "Армії відновлення", майже всі вони мають вищу освіту.
"Це все технічна робота, яка забирає дуже багато часу, але її треба робити. У нас на гарячій телефонній лінії працює людина, яка консультує громадян із різних питань, у тому числі щодо зруйнованого житла, допомоги на лікування і різних видів державних допомог, переліку документів, які потрібно надати. Ще є люди, які виконують обов'язки секретаря, можна так сказати. Тобто це — реєстрація документів, вхідна та вихідна кореспонденція, робота на комп'ютері, якісь списки треба набрати, обдзвонити. Скажімо, приходить якась гуманітарна допомога для певних категорій громадян, наприклад для людей із інвалідністю або малозабезпеченим. Нам треба скласти списки, обдзвонити кожну людину, запросити її на певний день і час, щоб вони прийшли отримати цю допомогу", — сказала Алла Безкоровайна.
Оксана Булгакова працює за проєктом "Армія відновлення" у територіальному центрі соціального обслуговування з жовтня 2023 року. У її обов'язки входить допомога людям з інвалідністю та пенсіонерам.
"Це велика робота, яка зараз кладеться на плечі "Армії відновлення", тому що у нас зараз є велика кількість пошкоджень. Люди допомагають, хто чим і як може. Дехто — на волонтерських засадах, дехто — за рахунок бюджетних коштів. Але без "Армії відновлення" неможливо впоратися, тому що наразі залишилося дуже мало основних працівників, якась їх кількість виїхала. Тому оці обов'язки покладені якраз на працівників, які входять до "Армії відновлення". Вони допомагають розбирати завали основним службам, які займаються ремонтом, усуненням пошкоджень", — пояснила жінка.
В "Армії відновлення" вже кілька місяців працює Ольга Семенова. Вона розповіла, що має фах організаторки-методистки.
"Допомагати людям — це дуже важливо. Особливо в наш час, коли старенькі і немічні люди залишилися сам на сам із проблемами, які існують навколо нас: ці вибухи, маленька пенсія, байдужість суспільства. Тому наш обов'язок — допомагати їм. Мені подобається те, чим я займаюся на даний час", — сказала Ольга.
За даними директорки територіального центру Центрального району Херсона Оксани Пащенко, в рамках проєкту "Армія відновлення" працює 12 людей.
"П'ять із них ходять по будинках місцевих жителів, надають їм соціальні послуги. Сім людей працюють в установі, допомагають нам з обробкою документів, прийомом громадян, роздачею гуманітарної допомоги. У мирний час у нас на обліку перебували 1200 осіб — це особи похилого віку, непрацездатні та особи з інвалідністю. На даний час їх 3900 осіб. Тобто штат людей лишився той самий, а кількість людей на обліку збільшилась, тому працівники "Армії відновлення" нам дуже в цьому допомагають", — розповіла Оксана Пащенко.
"Армія відновлення" працює також в одній із громад Херсонського району. Начальниця відділу регіонального розвитку сільради Наталя Гридіна розповіла про підготовку приміщення для соціальної пральні.
"Завдяки суспільно корисним роботам ми провели в даному приміщенні ремонт, замінили каналізацію та електрообладнання. Навіть ті працівники, які обслуговують усі чотири пральні в громаді — це підсобні працівники на суспільно корисних роботах", — сказала вона.
Світлана Шапар працює в "Армії відновлення" упродовж шести місяців.
"Наводимо порядки у селі, вдома у тих, кому потрібна допомога і хто звернувся до сільської ради. На зупинках порядки, у центрі порядки — он, троянди насадили нам волонтери, то ми їх поливаємо та доглядаємо. Все, що скажуть, те й робимо. Така робота у нас. Приємно, що зупинки чисті, пофарбовані. Коли ви заїжджали, то бачили. Це ми зробили. Тут чистенько. Люди кажуть, що чисто, красиво", — сказала жінка.
На території громади суспільно корисні роботи у рамках проєкту "Армія відновлення" запровадили з вересня 2023 року, повідомила начальниця відділу регіонального розвитку, інвестицій та діяльності сільради Наталя Гридіна. Перший договір із обласним центром зайнятості був на 12 осіб, зараз їх — 40.
"Ми намагаємось кожну людину супроводжувати — від її бажання працювати на суспільно корисних роботах до встановлення на облік у центр зайнятості. І вже після присвоєння статусу безробітного центр зайнятості направляє нам людину на суспільно корисні роботи. Ми намагаємося це зробити так, щоб людина не наражала себе на небезпеку, не їздила у центр зайнятості до Херсона, тому в електронному вигляді передаємо документи, заяви. Таким шляхом спрощуємо ситуацію для людини. Це велика нагода нашим людям отримати роботу і цим самим допомогти громаді. Тому що сама головна мета суспільно корисних робіт — це забезпечення життєдіяльності громади", — розповіла Гридіна.
Начальник сільської військової адміністрації Анатолій Дідур розглядає цю програму як старт перед тим, як взяти людей на роботу.
"Ми дивимось, чи дійсно вони влаштовують, чи дійсно вони відповідальні. І потім вже у нас дуже багато працівників прийшли до сільської ради на посади після суспільно корисних робіт", — сказав чоловік.
На деокупованій частині Херсонщини проєкт "Армія відновлення" почав діяти у 2023 році, розповіла директорка обласного центру зайнятості Тетяна Ніколаєва.
"У нас є 17 деокупованих громад, і в кожній укладені договори і працюють люди. Тобто в 17 громадах укладені близько ста договорів. Це договір між урядом, людиною і якимось підприємством. В цьому підприємстві можуть працювати декілька людей. Якщо ми подивимося статистику, то за минулий рік ми забезпечили роботою близько півтори тисячі людей. Наразі, вже за пів року, їх більше двох тисяч — 2100. Тому до кінця року ми плануємо цей результат подвоїти і ця динаміка позитивна. Важливість цієї програми в тому, що це офіційне працевлаштування, стаж, заробітна плата, всі соціальні пільги людина отримує. Зараз є кадровий голод і дуже важко людям знайти роботу і працівників, тому що ми в зоні активних бойових дій. Я вважаю, що ця ініціатива дуже гарна. Ми можемо людей забезпечити роботою і вони можуть отримувати гідну заробітну плату", — сказала директорка обласного центру зайнятості.
За інформацією Тетяни Ніколаєвої, працівник "Армії відновлення" може отримати заробітну плату до 12 тисяч гривень на місяць.
"Проєкт "Армія відновлення" є альтернативою в умовах воєнного стану для того, щоб забезпечити роботою людей, які проживають зараз на території Херсонської області. Тому що по статистиці ми маємо близько 500 вакансій, а на обліку у нас стоїть дві тисячі людей. Тому "Армія відновлення" і ці договори з підприємствами є альтернативою забезпечити людей роботою і щоб вони мали гідну заробітну плату і соціальні пільги", — сказала Ніколаєва.
Підписуйтеся на новини Суспільне Херсон у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube