В одній з громад Херсонського району роздали 183 теплиці з комплектом насіння, добрива та інструментів для поливу. Проєкт реалізували спільно обласна військова адміністрація та Міжнародний Комітет Червоного Хреста для підтримки приватних домогосподарств, які були зруйновані під час повномасштабної війни.
Жителька Херсонського району Яніна Жданова зранку працює у дворі. Врожай вирощує у теплиці, адже через цьогорічну спеку, каже, городина погоріла.
"Теплиця, особливо в нашому регіоні, — це головне. Тому що ми починаємо садити з лютого, у нас уже починаються овочі, і в нас уже йде тепло. Влітку у нас така спека, що у нас нічого не виживає. І от до червня, вважайте, ми вже збираємо врожай. А в серпні ми вже починаємо другу висадку робити. І виходить, що у нас у теплиці два урожаї за сезон", — говорить жінка.
ЇЇ колишня теплиця, як і у сусідки, зруйновані російськими обстрілами. Після деокупації люди повертаються та поступово відновлюють господарства, говорить Олена Гайдаєнко.
"У нас було влучання і теплиця вся пошкоджена. Вже нову тут купили, бо все зруйноване прямо було. А так було господарство: корова була, було троє свиней, наразі геть немає нічого. Ми плануємо для себе посадити огірочки, цибулі якоїсь, для себе, щоб для сім'ї своєї було. А так в нас технологія: оце перекопаємо його, потім треба полити, посипати його добре, щоб тоді вже добрива не вносити. Полити, перекопати та потім будемо саджати", — каже вона.
За власною технологією готує теплицю й Анатолій Пономаренко. До війни чоловік займався фермерством, за сезон, говорить, міг виростити до п'яти тонн огірків.
"Дві теплиці, в мене була одна зимова. Вона в землі вирита, я її довго робив, важко, хотілось, щоб і взимку були овочі. Оце зроблено під полуницю, то полуниця раніше була. Декоративні та не декоративні дерева садив, не знаю яким чином, без води, без нічого, але вижило. А зараз намагаємось відновлювати, дякуємо, що допомагають", — розповів чоловік.
183 теплиці з полікарбонату, розміром 10 на 3 метри, роздали жителям населених пунктів однієї з громад Херсонського району, розповів директор Департаменту розвитку сільського господарства та зрошення ХОВА Дмитро Юнусов.
"У рамках роботи кластера забезпечення продовольчої безпеки та засобів існування роздали теплиці. Основна вимога для їх отримання — саме досвід в роботі. Тому спільно з фахівцями, експертами Міжнародного Комітету Червона Хреста, було обстежено кожне подвір'я тих, хто подав заявку на теплицю", — говорить Юнусов.
"В теплицю входили: ґрунт, насіння, бак на 500 літрів для поливу, поливна дренажна система, і надали 10 тисяч установчих. Хто встановить теплицю, їм вже зайшли по 10 тисяч гривень. Потім, хто вже встановив, їм зайде ще 10 тисяч. Я думаю, для наших людей, тих, що займались, вирощували для себе, може, хтось допомагав своїм родичам, або трохи продавав, думаю, що це їм дуже суттєва допомога. Більш сучасні, вони без плівки, полікарбонат, думаю, довше прослужать, ніж плівка. Тим більше така температура цього року – 42 в затінку, то я думаю, плівка не вся витримала б", — каже заступниця старости Лариса Соколова.
За словами Дмитра Юнусова, згідно з поданими заявками, є потреба у 300 теплицях для жителів Білозерської, Калинівської, Дар’ївської, Тягинської, Бериславської та Нововоронцовської громад. Наразі реалізація проєкту триває.
Раніше директор департаменту розвитку сільського господарства та зрошення Херсонської обласної військової адміністрації Дмитро Юнусов повідомив, що у деокупованих громадах Херсонщини засіяні майже 73 тисячі гектарів полів озимими, більше 14 тисяч — ярими та 48 тисяч — технічними культурами.
Підписуйтеся на новини Суспільне Херсон у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube.