Дві організації закликають Міжнародний кримінальний суд визнати знищення Каховської ГЕС воєнним злочином проти довкілля

Дві організації закликають Міжнародний кримінальний суд визнати знищення Каховської ГЕС воєнним злочином проти довкілля

На річницю руйнування Каховської греблі на Херсонщині Truth Hounds (TH) та Project Expedite Justice (PEJ) публікують всебічний звіт про причини та наслідки цієї катастрофи. Організації також закликають Міжнародний кримінальний суд визнати знищення Каховської греблі воєнним злочином проти довкілля.

Про це йдеться у звіті, який опублікували на сайті Truth Hounds.

За інформацією організації, документ "Затоплено війною: дослідження руйнування Каховської греблі та його наслідки для екосистеми, аграріїв, цивільного життя та міжнародного" — це ґрунтовний аналіз різних аспектів знищення ГЕС, зокрема засновані на доказах висновки щодо екологічної шкоди та можливих воєнних злочинів; правові аналізи щодо можливості притягнення винних до відповідальності; історію та економіку регіону до та після знищення греблі; вплив на водні ресурси, біорізноманіття та здоров’я ґрунтів; людські втрати, включаючи загибель людей, переміщення та ризики для здоров’я.

Дві організації закликають Міжнародний кримінальний суд визнати знищення Каховської ГЕС воєнним злочином проти довкілля
Затоплені будинки в Олешках після підриву армією РФ Каховської ГЕС, червень 2023 року. Ірина Онищенко

"Висновки звіту мають вирішальне значення для розуміння інциденту та притягнення до відповідальності винних. Справжній масштаб катастрофи виходить далеко за межі початкового затоплення: понад 600 квадратних кілометрів затоплено, тисячі людей переміщено з понад 80 населених пунктів. Домівки, інфраструктура та сільське господарство зазнали величезних збитків. Екологічні наслідки є не менш важливими. Культурні об’єкти в регіоні також постраждали", — пояснив юридичний консультант Truth Hounds Володимир Гришко.

Руйнування Каховської греблі

Звіт досліджує знищення Каховської греблі в Україні 6 червня 2023 року, який спричинив масштабну повінь та руйнування. У дописі зазначається, що є достатньо підстав вважати, що вибух був спричинений російськими військовими. Докази, включаючи сейсмічні дані, свідчення очевидців та супутникові знімки, переконливо свідчать на користь версії контрольованого вибуху, яка вказує на причетність Росії. Присутність російських військ, попереднє мінування дамби та стратегічне підвищення рівня води додатково підтверджують цей висновок. Операцію виконала 205-та окрема мотострілецька бригада, проте вона не діяла самостійно. Документ описує весь ланцюжок військового командування Росії та відзначає надзвичайно ймовірну участь вищих російських посадовців.

Дві організації закликають Міжнародний кримінальний суд визнати знищення Каховської ГЕС воєнним злочином проти довкілля
Затоплення населеного пункту на Херсонщині після підриву Каховської ГЕС, червень 2023 року. Фото: керівник МВА Роман Мрочко/Telegram

Знищення греблі є яскравим нагадуванням про руйнівні наслідки війни та потенційну умисну шкоду цивільній інфраструктурі. Правозахисники закликають Міжнародний кримінальний суд розслідувати воєнний злочин руйнування ГЕС та притягнути винних до відповідальності.

Екологічна катастрофа

Також у звіт детально описали руйнівний та широкомасштабний вплив на навколишнє середовище. Зокрема:

  • Водні ресурси: зниження рівня підземних вод, забруднення, потенційні довгострокові впливи на запаси питної води.
  • Втрати біорізноманіття: втрата водних середовищ, масова загибель рослин та тварин, потенційне знищення  природоохоронних територій та довгострокові наслідки для екосистем регіону.
  • Здоров’я ґрунтів: посилення вітрової ерозії, потенційне засолення ґрунтів нижче за течією та ризики для сільськогосподарської продуктивності та здоров’я людей через забруднення ґрунтів.
Дві організації закликають Міжнародний кримінальний суд визнати знищення Каховської ГЕС воєнним злочином проти довкілля
Такий вигляд мала зруйнована Каховська гребля після підриву армією РФ, червень 2023 року. Фото: Getty images

Енергобезпека

Крім цього, електростанція відігравала вирішальну роль у балансуванні енергомережі під час пікових навантажень, а її втрата суттєво зменшила виробництво відновлюваної енергії в Україні. Цей збій загрожує енергетичній безпеці України та її просуванню до сталого енергетичного майбутнього.

Аналіз, замовлений Greenpeace CEE та включений до звіту, підкреслює, як руйнування греблі та подальше осушення водосховища збільшили ризики безпеки на Запорізькій атомній електростанції. Наслідки знищення Каховської ГЕС для безпеки реакторів у Запоріжжі є значними й, включаючи перезапуск одного або більше реакторів, можуть бути вкрай серйозними.

Міжнародний прецедент щодо екологічних воєнних злочинів

Заподіяння серйозної шкоди довкіллю має глобальні наслідки, додали автори звіту. Протягом місяців, що передували фактичному знищенню греблі, політичне та військове керівництво Російської Федерації постійно наголошувало, що руйнування греблі матиме катастрофічні наслідки.

"Як і під час інших військових операцій російської армії в Україні, це знищення було здійснене з зухвалою зневагою до наслідків не лише для цивільного населення та цивільної інфраструктури, а й для довкілля загалом", — заявив директор з правових питань та програм PEJ Паскаль Турлан.

Дві організації закликають Міжнародний кримінальний суд визнати знищення Каховської ГЕС воєнним злочином проти довкілля
Чоловік намагається врятувати тварину у затопленому внаслідок підриву Каховської ГЕС населеному пункті, червень 2023 року. Фото: Валентина Гурова/Суспільне Миколаїв

Автори звіту оцінили всі аргументи щодо кваліфікації знищення Каховської дамби як воєнного злочину. Вивчаючи цей конкретний випадок, дослідження пропонує основу для першого застосування Міжнародним кримінальним судом статті Римського статуту. Важливо, що це також сприяє розвитку міжнародної практики щодо вирішення екологічних злочинів через чинне кримінальне законодавство.

Дві організації закликають Міжнародний кримінальний суд визнати знищення Каховської ГЕС воєнним злочином проти довкілля
Нацгвардійці рятують жінку та тварину, які постраждали від затоплення, Херсон, 6 червня 2023 року. В/ч 3056 Нацгвардії України

"Загалом, цей звіт стане важливим джерелом для розуміння масштабу знищення Каховської греблі російськими військами та його тривалого глобального впливу. Справа Каховської ГЕС є каталізатором для прогресивної інтерпретації міжнародного кримінального права", — говорить юридичний директор Truth Hounds та юридичний радник PEJ Дмитро Коваль.

“Щоб запобігти подальшим екологічним воєнним злочинам, включаючи потенційну катастрофу на Запорізькій атомній електростанції, ті, хто вже скоїв ці злочини, повинні бути притягнуті до відповідальності. Правосуддя за екологічні воєнні злочини потрібне зараз, — каже міжнародна юристка з Greenpeace НімеччиниАнна фон Галль,

Що відомо про підрив Каховської ГЕС

Російські війська 6 червня підірвали Каховську ГЕС. В зоні підтоплення опинились 80 населених пунктів Херсонщини. Більшість з них — на лівобережжі.

Внаслідок підриву Каховської ГЕС було затоплено 620 квадратних кілометрів територій у чотирьох областях: Херсонській, Миколаївській, Запорізькій та Дніпропетровській. Від затоплення постраждали сто тисяч жителів цих областей.

Наразі відомо про 32 загиблих, 28 постраждалих та 39 зниклих безвісти на правобережжі Херсонщини внаслідок російського теракту на Каховській ГЕС. Збитки, які завдала Україні РФ, приблизно становлять 1,5 мільярда доларів США.

Унаслідок руйнації греблі Каховської ГЕС і повеней на лівобережжі Херсонщини загинули сотні людей, що набагато більше, ніж та кількість, про яку заявила підконтрольна Росії окупаційна влада, йдеться в розслідуванні АР.

Підписуйтеся на новини Суспільне Херсон у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube.

На початок